Alternatywy dla gazu w obliczu nadchodzących zmian w przepisach UE
Będąc we wspólnocie europejskiej, każdy kraj zobowiązany jest do podporządkowania się w kwestiach, które mają duże znaczenie dla całej UE. Nietrudno się jednak domyślić, że wszelkie zmiany w przepisach unijnych mogą wywoływać szereg reakcji w gospodarkach państw członkowskich. Nie inaczej jest z rewolucyjnymi reformami, które UE ma zamiar wprowadzić w życie w najbliższym czasie. Związane jest to ze stopniowym wycofywaniem z rynku źródeł ciepła spalających paliwa kopalne. Niestety w wielu budynkach w Polsce wykorzystuje się ogrzewanie gazowe, co powoduje niemałe zamieszanie w kraju. W jaki sposób można się przygotować do nadchodzących zmian oraz na jakie ogrzewanie warto się zdecydować podczas wymiany systemu gazowego? O tym w dzisiejszym artykule!
Sytuacja gazu w Polsce
Na obecną chwilę około 2 miliony gospodarstw domowych wykorzystuje gaz ziemny do celów grzewczych. Co istotne, w ostatnich latach została zakupiona spora liczba kotłów na to paliwo. Wszystko w ramach dotacji z programu „Czyste Powietrze”. Dlatego też decyzja struktur UE w kwestii wycofywania gazu z zastosowań grzewczych może dziwić. Jednakże wydarzenia na arenie międzynarodowej sprawiają, że uniezależnienie się od dostaw tych surowców jest kwestią priorytetową. Niestety nowe przepisy UE, zmierzające do całkowitego wycofania kotłów gazowych już do 2040 roku, stanowią ogromne wyzwanie związane z koniecznością znalezienia alternatywnych źródeł ogrzewania.
Idą duże zmiany – co nas czeka?
W jaki sposób jednak Unia zamierza wprowadzić takie obostrzenia? Mianowicie zmienią się przepisy związane z charakterystyką energetyczną budynków, które wpłyną na obniżenie ich emisyjności do zera w ciągu 25 lat. Jakie przewiduje się kolejne punkty, związane z realizacją tego planu?
- Od 2025 roku zakończy się dotowanie zakupu pieców gazowych,
- od 2030 roku nie będzie można ich montować w nowych budynkach,
- do 2040 roku wszystkie kotły na paliwa kopalne, w tym też gazowe, będą wycofane.
Co zrobić z kotłem gazowym?
Choć właściciele tego rodzaju źródła ciepła mogą obawiać się dodatkowych kosztów związanych z dostosowaniem do nowych przepisów, to w najbliższym czasie nie ma podstaw do zmiany systemu ogrzewania. Nikt nie będzie zmuszał do natychmiastowej wymiany stosunkowo nowych i sprawnych urządzeń, a w przypadku awarii piec gazowy będzie mógł być naprawiony. Wystarczy, że będzie go nadal obejmowała gwarancja. Jeśli jednak kocioł na gaz ma swoje lata, warto już teraz przygotować się do zmiany źródła ciepła. Tym bardziej, że z czasem ogrzewanie gazem przestanie być opłacalne w związku ze wzrostem kosztów spowodowanych opłatami za emisję gazów cieplarnianych.
Alternatywy dla ogrzewania gazem
W związku ze zmianami przepisów UE warto dowiedzieć się, jakie rodzaje źródeł ciepła będą polecane. Według wielu ekspertów to pompy ciepła staną się najlepszym rozwiązaniem w przypadku konieczności zrezygnowania z kotła gazowego. Dlaczego? Ponieważ urządzenia te nie generują żadnych spalin. Co więcej, w połączeniu z nadal dotowaną fotowoltaiką mogą stanowić doskonałe zestawienie, charakteryzujące się wysoką oszczędnością oraz w ekologicznym charakterem. Z tego powodu Komisja Europejska planuje, aby w gospodarstwach domowych UE znalazło się około 10 milionów nowych pomp ciepła – i to w ciągu 5 najbliższych lat! Co ciekawe, pomimo że koszt założenia kotła gazowego jest mniejszy niż w przypadku pompy ciepła z fotowoltaiką, to inwestycja ta w dłuższej perspektywie będzie opłacalna. Wynika to z nieuniknionych opłat za emisję oraz programów dotacji do zakupu urządzeń grzewczych OZE, w tym pompy ciepła.
Istnieją inne rozwiązania?
Oprócz pompy ciepła można również postawić na dotowane źródła ciepła bazujące na odnawialnych surowcach. Dobrym przykładem takich urządzeń są m.in. kotły na biomasę (np. pellet) czy systemy ogrzewania elektrycznego. W tym drugim przypadku najlepiej, gdy to fotowoltaika odgrywa rolę źródła ciepła. Stawiając na takie rozwiązanie, warto również zainteresować się tzw. magazynami energii, pozytywnie wpływającymi na efektywność całego układu OZE. Oczywiście wybór źródła ciepła, w związku ze zmianami przepisów UE, należy szczegółowo przeanalizować, najlepiej z ekspertami zajmującymi się projektowaniem oraz zakładaniem takich instalacji.
Zmiany przepisów UE, pomimo że wprowadzane są z chęci odciążenia środowiska naturalnego, mogą być kłopotliwe z perspektywy posiadaczy źródeł ciepła spalających paliwa kopalne – w tym urządzeń gazowych. Jednakże warto zauważyć, że każdy z nas odczuje takie zmiany na lepsze. Stopniowe wycofywanie nieekologicznych źródeł ciepła przyczyni się m.in. do znacznej poprawy jakości powietrza. Dlatego też warto odpowiednio przygotować się do nadchodzących reform i już dziś zaplanować zmianę systemu grzewczego.