Audyt techniczny, czyli podstawa inwestycji w PV

Od czego zaczyna się założenie instalacji fotowoltaicznej? Zazwyczaj realizacja takiego pomysłu pojawia się w głowie inwestora wtedy, gdy przychodzi kolejny wysoki rachunek za prąd. Kolejnym krokiem nie jest jednak – jakby się mogło wydawać – wybór mocy paneli, ich przyszłej lokalizacji czy również rodzaju instalacji. Aby zrobić to dobrze, najpierw należy przeprowadzić analizę uwarunkowań budynku, która pozwoli bądź uniemożliwi realizację takiego zadania. W dzisiejszym wpisie przypomnimy, że bez szczegółowego audytu trudno byłoby zaprojektować oraz wykonać instalację, która pracowałaby wydajnie i według wytycznych klienta.

W jakim celu przeprowadza się audyt?

Na początku warto wiedzieć, po co tak naprawdę niezbędne jest wykonanie omawianej analizy technicznej. Robi się to przede wszystkim, aby wykonana instalacja była w 100% dostosowana do budynku bądź jego otoczenia, wykazywała się maksymalną wydajnością, a także, aby cena jej założenia była korzystna oraz osiągalna dla inwestora. Jest to więc swoiste zestawienie istniejących warunków zabudowy z uwzględnieniem możliwości skonstruowania elektrowni PV o określonej mocy i wydajności. Co dokładnie zatem taki audyt powinien zawierać?

Ocena stanu dachu

Zanim nastąpi faktyczny zakup paneli, a następnie montaż fotowoltaiki, najpierw należy przeanalizować kilka najważniejszych kwestii. W przypadku zdecydowania się na założenie instalacji na dachu pierwszym krokiem będzie inspekcja jego stanu, połączona z weryfikacją planów inwestora. Jeśli przewidywana jest w najbliższym czasie wymiana pokrycia dachowego bądź naprawa lub stworzenie konstrukcji dachu od podstaw, to odroczenie założenia instalacji jest nieuniknione. Warto jednak zauważyć, że to właśnie taka sytuacja jest idealną okazją do dokładnego zaplanowania przebiegu inwestycji. Można zatem zgrabnie połączyć remont dachu z założeniem paneli fotowoltaicznych, co może być korzystne finansowo.

Odpowiednia lokalizacja kluczem do sukcesu

Podczas audytu należy się zająć również tym, co jest kluczowe dla wydajności przyszłej instalacji. Mowa w tym momencie o jej lokalizacji. W trakcie opracowywania ekspertyzy przez specjalistyczną firmę zajmującą się zakładaniem elektrowni PV wskazuje się miejsce idealne pod fotowoltaikę. Nieprawdą jest np. że wyłącznie dach ze spadem od strony południowej nadaje się pod taką instalację. Eksperci potrafią określić, czy połączenie części paneli od wschodniej oraz zachodniej strony jest w stanie wyprodukować równie pokaźne ilości energii. Możliwe jest również połączenie instalacji dachowej wraz z tą postawioną na gruncie, co zależy od dostępnej powierzchni w przydomowym ogródku czy od zapotrzebowania domu na prąd.

audyt techniczny

Niezbędna analiza zużycia prądu

Otóż to – część audytu dotyczy także oszacowania popytu domostwa na energię elektryczną. Wiąże się to nie tylko z zapoznaniem się z dotychczasowym jej zużyciem, lecz także z planowanymi innymi inwestycjami, które mogą wpłynąć na zwiększenie omawianej wartości. Przede wszystkim mowa o zakupie wszelkiego rodzaju domowego sprzętu zasilanego prądem, auta elektrycznego oraz budowie portu do jego zasilania, a także wymianie kuchenki z gazowej na elektryczną czy założeniu pompy ciepła. Znając zamiary inwestora, specjaliści udzielający doradztwa technicznego będą mogli wyliczyć o wiele dokładniej przyszłe zużycie energii, tak aby jej autokonsumpcja była jak największa.

Audyt istniejącej instalacji – czy to ma sens?

Wszystkie opisane powyżej sytuacje dotyczą elektrowni PV, która dopiero ma powstać. Czy zatem tego rodzaju działań nie stosuje się wobec już tych wybudowanych instalacji? Niekoniecznie, ponieważ inwestor może chcieć rozbudować istniejący układ. Także w tej sytuacji istotna jest optymalizacja wszelkich działań związanych ze zwiększeniem mocy układu. W przypadku starszych elektrowni audyt pozwoli również ocenić, czy bardziej opłaci się jej wymiana na nową czy też podłączenie dodatkowych paneli.

Inwestycja w fotowoltaikę to bardzo dobry krok w stronę zwiększenia oszczędności na rachunkach za prąd oraz poszerzania działań ekologicznych. Jednakże, aby zrobić to dobrze, powinno opierać się na profesjonalnej ocenie fachowców, którzy wiedzą, jak wyciągnąć z promieni słonecznych jak najwięcej. W ten sposób unikniemy chybionych decyzji i będziemy cieszyć się z wydajnej elektrowni przez lata.