Carport – nowoczesny garaż dla elektrycznych samochodów

Fotowoltaika cieszy się ogromną, stale rosnącą popularnością. To nowoczesne rozwiązanie, które pozwala znacząco obniżyć rachunki za prąd. Szczególnie dobrym pomysłem jest połączenie instalacji fotowoltaicznej z kupnem elektrycznego samochodu. Paliwo bezustannie drożeje – po co więc przepłacać za benzynę czy gaz, skoro można korzystać z energii produkowanej przez słońce? Wykorzystanie paneli PV pozwala ładować auto na własnym podwórku, dzięki czemu zaoszczędzimy jeszcze więcej pieniędzy.

Zdecydowanie warto zainwestować w tak zwane „carporty”, czyli wyposażone w panele fotowoltaiczne wiaty, które nie tylko chronią samochód przed opadami i nagrzaniem, ale też pozwalają szybko i sprawnie go ładować. Tego typu konstrukcje pojawiają się głównie w przestrzeni publicznej, jako element infrastruktury stawiany przy autostradach, jednak coraz częściej na ich budowę decydują się także osoby prywatne. Jak działają carporty i dlaczego każdy posiadacz elektrycznego auta powinien zdecydować się na takie rozwiązanie?

Koszty ładowania elektrycznych samochodów

Zanim przejdziemy do samych wiat, wytłumaczmy sobie szybko jak ładuje się elektryczne samochody i ile kosztować może wypełnienie akumulatora takiego auta. Oczywiście wiele zależy od jakości i marki posiadanego samochodu. W końcu akumulatory różnią się pojemnością – przyjmijmy, że średnio wynosi ona 40 kWh. Cena ładowania na stacji oscyluje w okolicach 1,20 zł/kWh. Nietrudno więc obliczyć, że za jedno pełne ładowanie zapłacimy niecałe pięćdziesiąt złotych. Nieco więcej wydać trzeba na superszybkich stacjach DC. Tam energia kosztuje średnio 60 gr więcej. Tradycyjne rodzaje paliwa są znacznie droższe. Cena ładowania elektrycznego samochodu spada, jeżeli korzystamy z własnego prądu – najlepiej tego wytworzonego przez panele PV.

samochód i fotowoltaika

Jak działają carporty i dlaczego warto z nich korzystać?

Carporty to specjalne wiaty zabudowane panelami fotowoltaicznymi. Zintegrowanie ze stacjami ładowania typu wallport pozwala zamieniać pozyskiwaną ze słońca energię bezpośrednio w zasilający samochody prąd. Jak wydajne są to konstrukcje? To zależy od ich rozmiaru. Zazwyczaj stawia się carporty z miejscami na jeden bądź dwa samochody. Wiata z dwoma miejscami parkingowymi jest w stanie wyprodukować energię, która pozwoli na przejechanie autem elektrycznym około pięćdziesięciu tysięcy kilometrów. Oczywiście wiele zależy od czynników zewnętrznych i rodzaju użytych paneli. Korzystanie ze zintegrowanej z wiatą stacji wallbox pozwala naładować auto do pełna w czasie znacznie krótszym niż zwyczajne domowe gniazdko. W ogólnym rozrachunku – inwestycja w carport to doskonałe rozwiązanie, które pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze wszystkim właścicielom elektrycznych samochodów. Jakie są pozostałe zalety tych nowoczesnych konstrukcji? Przede wszystkim zakup stacji carport jest tańszy niż zbudowanie tradycyjnego, murowanego garażu. W dodatku tego typu struktury stawia się znacznie szybciej niż wykonane z betonu dobudówki czy wolnostojące garaże. To doskonałe rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy posiadają niewielkie, wąskie działki. Budowa wiaty garażowej o rozmiarze do 50 m² nie wymaga też specjalnych pozwoleń na zabudowę. Wystarczy zgłosić inwestycję w miejskim urzędzie bądź starostwie powiatowym. Kolejną zaletą carportów jest możliwość ich łatwej rozbudowy. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, by szybko i przy niewielkim nakładzie finansowym powiększyć swoje miejsce parkingowe.

Wiaty samochodowe typu carport to nowoczesne rozwiązanie, które zachwyca nie tylko swoją funkcjonalnością, ale też futurystycznym designem. Tego typu miejsca parkingowe nie tylko ochronią nasz elektryczny samochód przed opadami i słońcem, ale też pozwolą naładować go szybko i przy niewielkich kosztach. Są one przy tym znacznie mniej problematyczne niż garaże, które zazwyczaj zajmują mnóstwo cennej przestrzeni. To inwestycja idealna dla wszystkich tych, którzy jeżdżą elektrycznym samochodem lub zamierzają takowy niedługo kupić.