Co składa się na koszt instalacji powietrznej pompy ciepła?

Planując wymianę źródła ciepła na pompę powietrzną, wiele osób nie wie, od czego zacząć ten proces. Przede wszystkim warto najpierw wstępnie oszacować koszt związany nie tylko z zakupem pompy, lecz także z jej instalacją. W dzisiejszym wpisie przedstawimy, w jaki sposób można przewidzieć wydatki związane z założeniem tego rodzaju instalacji. Omówimy również wpływ różnych czynników na końcowy koszt założenia systemu ogrzewania pompą ciepła.

Koszt urządzenia – od czego zależy?

Rozpatrując, która pompa ciepła będzie najtańsza, należy porównać jej różne rodzaje. I tak w zestawieniu z gruntowymi czy wodnymi to właśnie powietrzne pompy ciepła wypadają najkorzystniej. Natomiast najdroższym rozwiązaniem jest postawienie na urządzenie z gruntowym dolnym źródłem ciepła, co wynika z konieczności wykonywania wykopów. Wiąże się to nie tylko z wysokim kosztem, lecz także często jest niemożliwe do wykonania ze względu na nieodpowiednie warunki terenowe. Podobnie rzecz ma się z wodną pompą ciepła, która wymaga dość skomplikowanej instalacji. Dlatego też niewiele osób decyduje się na te rozwiązania. Z kolei powietrzne pompy ciepła charakteryzują się najniższym kosztem zakupu oraz dobrą wydajnością.

To natomiast, ile całkowicie przeznaczy się na inwestycję, zależy w dużej mierze od:

  • mocy pompy,
  • technologii (im nowsze urządzenie, tym droższe),
  • producenta,
  • współczynnika COP (czyli ilości energii niezbędnej do uzyskania jednostki ciepła),
  • wartości SCOP, będącym sezonowym współczynnikiem COP obserwowanym w okresie grzewczym.

Kto nie korzysta, ten traci!

Jednym z najważniejszych czynników obniżających koszt założenia instalacji powietrznej pompy ciepła jest skorzystanie z dotacji. Tyczy się to oczywiście każdego rodzaju nowoczesnego, nisko- bądź bezemisyjnego systemu grzewczego. W ten sposób można zaoszczędzić od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. W ramach programu można również skorzystać z dotacji na audyt energetyczny czy usunięcie starego systemu ogrzewania. Oprócz tego przewidziane jest wsparcie w zakresie termomodernizacji bądź założenia mikroinstalacji fotowoltaicznej, co znacząco może podnieść opłacalność stosowania pompy ciepła. W jaki sposób?

Idealne połączenie technologii

No właśnie – pompa ciepła do działania potrzebuje ciągłego dostępu do energii elektrycznej, a im jest zimniej, tym może zużywać tej energii nieco więcej. Dlatego też doskonałym rozwiązaniem na szybszy zwrot założenia pompy ciepła jest równoczesny montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej. Pokrywałaby ona zapotrzebowanie urządzenia grzewczego na prąd, a jego nadwyżki można by wykorzystać do pracy sprzętu domowego. Pomimo że początkowy koszt inwestycji jest w takim przypadku wyższy, to tempo jej zwrotu jest znacznie przyspieszone. Podsumowując, instalacja PV zmniejsza faktyczny wydatek na instalację grzewczą.

Instalacja górnego źródła

Wpływ na koszt założenia powietrznej pompy ciepła ma również konieczność dostosowania infrastruktury grzewczej. Ze względu na to, że pompy ciepła to tzw. urządzenia grzewcze niskotemperaturowe, dystrybuują one ciepło do zazwyczaj około 50°C. Wówczas zastąpienie tradycyjnego kotła pompą może wymagać wymiany grzejników na te dostosowane do jej trybu pracy. Istnieje też możliwość zastosowania specyficznego rodzaju pompy ciepła, która poradzi sobie z klasycznymi grzejnikami.

Jeśli jednak nie ma możliwości zastosowania takiego urządzenia, można zdecydować się na założenie systemu podłogowego, idealnie pasującego do takiego rodzaju ogrzewania. Wpłynie to jednak na wzrost wydatków. Dlatego też lepiej połączyć to z generalnym remontem domu. W ten sposób co prawda wymiana na pompę ciepła może wzrosnąć o koszty dodatkowych działań, ale przełoży się to na wydajny system ogrzewania całego budynku.

Wentylacja

Koszty montażu

Oprócz pompy ciepła oraz całej instalacji nie można zapominać o montażu. Wyspecjalizowany zespół zakładający instalacje grzewcze z powietrzną pompą ciepła powinien realizować najlepsze praktyki montażowe. Jeśli zakładanie instalacji przebiega prawidłowo, to koszt całego przedsięwzięcia będzie przystępny. Niestety czasami zdarza się, że przez błędy popełnione przez ekipę – a co za tym idzie – przez późniejsze poprawki i naprawy, koszt montażu wzrośnie. Dlatego też należy stawiać na doświadczony zespół instalatorów oraz projektantów systemów grzewczych.

Powierzchnia grzewcza ma znaczenie

Koszt założenia instalacji ma oczywiście bezpośredni związek z przestrzenią, którą chcemy ogrzać. I wbrew pozorom nie zależy to wyłącznie od powierzchni całkowitej domu. Oczywiście można oszacować moc pompy, a im będzie ona większa, tym także zwiększy się jej cena na podstawie wspomnianego parametru. Czasem jednak po szczegółowej analizie okazuje się, że urządzenie może być słabsze, niż zakładaliśmy. Wpływ na to ma:

  • poziom termoizolacji budynku,
  • powierzchnia wyłączona z ogrzewania (piwnica, spiżarnia, garaż),
  • zastosowanie dodatkowego źródła ogrzewania.

Wstępne szacunki kosztu założenia instalacji grzewczej z powietrzną pompą ciepła warto przeprowadzić w czasie rozważania jej założenia. Jeśli będą one uwzględniały wszystkie czynniki – zarówno pozytywne, jak i negatywne – pozwoli to nam realnie ocenić, czy opłaca nam się postawienie na tę technologię. Warto więc ze swoimi przemyśleniami udać się do profesjonalnej firmy i dowiedzieć się, czy pompa ciepła to rozwiązanie dla naszego domu.