Czas na serwis, czyli gdy pompa powietrzna woła o pomoc
Powietrzne pompy ciepła to rozwiązanie grzewcze, które jest ekologiczne oraz bardzo wydajne. Jednak jak wszystkie zaawansowane urządzenia, także one mogą czasem sprawiać problemy techniczne. Z pozoru niewinne objawy pogorszenia się pracy mogą być pierwszym sygnałem zwiastującym problem. Ignorowanie takich oznak może prowadzić do poważniejszych usterek. Dlatego też w dzisiejszym wpisie wyjaśnimy, dlaczego posiadając pompę ciepła, warto regularnie przyglądać się jej działaniu, a wszelkie nieprawidłowości jak najszybciej zgłaszać do serwisu. Jakie sygnały powinny nas zaniepokoić?
Niewinne objawy to czasem spore problemy
Zaraz po zainstalowaniu oraz uruchomieniu systemu grzewczego powietrznej pompy ciepła na pierwszy rzut oka zazwyczaj nie zauważa się problemów technicznych. Temperatura docelowa jest osiągana, a urządzenie działa cicho – czyli zakładamy, że wszystko pracuje, jak należy. Jednakże układ źle dopasowany np. do wymagań budynku może szybko dawać się we znaki – to, jak wcześnie wykryjemy symptomy zaburzeń pracy pompy ciepła, zależy m.in. od dokładnej obserwacji. Na co więc szczególnie należy zwracać uwagę?
Spadek efektywności ogrzewania
Na początku najważniejszy parametr, czyli efektywność. Jeśli pompa ciepła krótko po uruchomieniu szybko przestaje wydajnie ogrzewać budynek, należy się temu koniecznie przyjrzeć. Oczywiście nie chodzi o takie zjawisko w momencie nagłego spadku temperatury zewnętrznej, ponieważ po zejściu do poziomu poniżej 10-15℃ również zmniejsza się sprawność urządzenia. Jednakże w przypadku pompy ciepła, w której poprawnie wyznaczono punkt biwalentny, a co za tym idzie, odpowiednio dopasowano moc, takich sytuacji nie będzie dużo. Dlatego też, jeśli pomimo braku nagłego spadku temperatury instalacja nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania na ciepło, warto zgłosić się do doświadczonego serwisu. Specjaliści powinni ustalić, co jest przyczyną takiego zjawiska. Innym podłożem tego typu komplikacji może być na przykład zanieczyszczenie wymiennika ciepła, uszkodzenie wentylatora bądź problem z czujnikami.
Nietypowe dźwięki, czyli hałas źle wróży
Kolejnym problemem, którego nie warto ignorować, jest pojawienie się wcześniej nierejestrowanego hałasu podczas pracy urządzenia. W tym momencie należy zaznaczyć, że powietrzne pompy ciepła na ogół działają cicho. Jeśli urządzenie zaczyna generować nietypowe dźwięki, takie jak: stukanie, szumienie czy drgania, lepiej to skonsultować ze specjalistą. Takiego rodzaju zjawiska mogą sugerować uszkodzenie wentylatora, ale też poważniejsze usterki sprężarki, łożysk bądź innych mechanicznych elementów.
Wycieki wody lub oleju
Dość poważnym rodzajem problemów z pompą ciepła są wszelkie nieszczelności układu. Urządzenie to wykorzystuje czynnik chłodniczy, wodę oraz olej, dlatego też pojawienie się którejkolwiek z tych cieczy stanowi sygnał alarmowy, który powinien zmusić nas do skontaktowania się z serwisem. Aby nie doprowadzić do całkowitej awarii układu, nie należy zwlekać z interwencją techniczną, ponieważ późniejsza naprawa będzie bardzo kosztowna.
Wzrost zużycia energii elektrycznej
Kolejnym niepokojącym symptomem jest znaczne zwiększenie zużycia prądu podczas pracy pompy ciepła. O ile nie panują siarczyste mrozy, taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Dlatego jeśli zauważymy, że rachunki za energię elektryczną znacząco wzrosły, oznacza to, że urządzenie najprawdopodobniej pracuje nieprawidłowo. Przyczyną może być nadmierne obciążenie systemu wynikające z błędów mechanicznych lub niewłaściwego działania czujników. Dodatkowo brak uruchamiania się funkcji Defrost parownika pompy ciepła również może generować większy pobór prądu.
Częste wyłączanie się urządzenia
Pompa ciepła samoczynnie się wyłącza bądź przechodzi w tryb awaryjny? To sygnał, że coś jest nie tak. Taki problem może wynikać z nieprawidłowo wykonanej instalacji elektrycznej pompy ciepła bądź wadliwego termostatu. Istnieje także opcja uszkodzenia się sprężarki czy zablokowania wentylatora. Niezależnie jednak od przyczyn częste wyłączanie się urządzenia powinno każdemu uzmysłowić, że sprzęt wymaga pilnej interwencji serwisantów.
Konsekwencje zignorowania problemów
Dlaczego obserwacja pracy instalacji grzewczej pompy ciepła ma aż takie znaczenie? Zbagatelizowanie powyższych objawów może nie tylko pogłębić problemy techniczne, lecz przede wszystkim zwiększyć straty finansowe. Niewielka usterka, taka jak zanieczyszczenie filtrów lub nieprawidłowo działający czujnik, zazwyczaj wydaje się mało istotna. Jednakże nawet takie drobiazgi mogą po pewnym czasie doprowadzić do nadmiernego zużycia poszczególnych elementów systemu. To z kolei pierwszy krok do zwiększonego zużycia energii, a w końcu do awarii, której naprawa zazwyczaj okazuje się kosztowna. Dodatkowo brak regularnego serwisu to często główna przyczyna krótszej żywotności urządzenia.
Powietrzna pompa ciepła to zaawansowany układ, który może służyć nam przez wiele lat. Jednakże warunkiem należytej pracy jest odpowiednie zadbanie o urządzenie. Regularne serwisowanie oraz dodatkowe inspekcje w przypadku pojawienia się niepokojących objawów to przepis na długą żywotność, a co za tym idzie – szybszy zwrot inwestycji w takie ekologiczne źródło ciepła. Dlatego tak ważne jest, aby przez niewłaściwe użytkowanie czy ignorowanie usterek nie wpłynąć negatywnie na działanie pompy ciepła.