Czy warto zamontować panele fotowoltaiczne na gruncie?

Nowoczesne ogniwo fotowoltaiczne jest w stanie wychwycić nawet nikłą wiązkę rozproszonego światła podczas pochmurnych dni, co przekłada się na efektywność instalacji PV przez cały rok. Nic więc dziwnego, że tak wielu inwestorów decyduje się na zakup i montaż fotowoltaiki. Jest to bardzo opłacalna inwestycja nawet w przypadku polskich warunków klimatycznych. Instalacja fotowoltaiczna działa zarówno latem, jak i w okresie zimowym. Problemu nie stanowią opady deszczu ani śniegu, możliwe jest nawet zamontowanie paneli fotowoltaicznych na gruncie. Pora zastanowić się nad opłacalnością naziemnej instalacji PV.

Czy naziemna instalacja fotowoltaiczna to dobry pomysł?

Panele fotowoltaiczne montuje się głównie na dachu, ale możliwości jest więcej. Warto dowiedzieć się o nich, jeśli zadaszenie nie spełnia wymogów technicznych i uniemożliwia montaż instalacji PV. Godna polecenia jest naziemna instalacja fotowoltaiczna, która sprawdza się rewelacyjnie w przypadku braku możliwości zamontowania paneli na optymalnej stronie dachu. Na wzrost efektywności instalacji PV wpływa umieszczenie paneli od południowej strony ze względu na największe wyeksponowanie ich na promieniowanie słoneczne przez wiele godzin w ciągu dnia. Można też zdecydować się na montaż paneli od strony wschodniej lub zachodniej, ale jest to już mniej opłacalne rozwiązanie. Nie zaleca się montażu instalacji fotowoltaicznej od strony północnej, gdyż będzie ona zwyczajnie najmniej efektywna. Jeżeli zatem dach od południa jest zacieniony przez wysokie obiekty, warto zdecydować się na naziemną instalację PV. Wówczas panel będzie w pełni wystawiony na działanie promieni słonecznych. Rozwiązanie to powinny wybrać też osoby, które decydują się na instalację o dużej mocy. Jeśli na dachu nie ma wystarczającej ilości miejsca na wiele paneli słonecznych, to trzeba je zamontować na ziemi.

Jakie zalety ma fotowoltaika na gruncie?

W przypadku naziemnej instalacji fotowoltaicznej można liczyć na całkowitą swobodę w stosowaniu paneli. Nie trzeba martwić się o to, czy dach ma odpowiedni kąt nachylenia, solidną konstrukcję i wystarczająco dużą powierzchnię. Instalacja na gruncie może zostać ustawiona pod idealnym kątem i we właściwym kierunku. Panele mogą być zamontowane na stojakach bezpośrednio przy ziemi lub można zamontować je na samonośne konstrukcji obrotowej. Jest to optymalne rozwiązanie, bo konstrukcja podąża za promieniowaniem słonecznym, dzięki czemu panele są cały czas na nie wyeksponowane. Zwiększa to efektywność działania całej instalacji PV, co przekłada się na produkowanie większej ilości energii elektrycznej. Kolejną zaletą fotowoltaiki na gruncie jest łatwość montażu. Zwiększa się bezpieczeństwo ze względu na brak konieczności wykonywania prac na wysokościach. Montaż paneli na gruncie trwa krócej niż na dachu, wszystkie prace są sprawnie wykonywane. Gwarantuje to szybsze uruchomienie minielektrowni.

panele fotowoltaiczne na gruncie

Zaletą naziemnej instalacji fotowoltaicznej jest bezproblemowy dostęp do paneli w dowolnym momencie. Nie trzeba wchodzić na dach, aby sprawdzić stan paneli i je wyczyścić. Oczywiście panele zaprojektowano w taki sposób, aby nie były podatne na zabrudzenia. Mają samoczyszczącą się powierzchnię, ale warto od czasu do czasu je umyć, co przełoży się na wzrost efektywności instalacji PV. W przypadku paneli na dachu potrafi być to problematyczne. Na korzyść instalacji fotowoltaicznej na gruncie przemawia też świetna wentylacja modułów. Pomimo tego, że panele PV są odporne na działanie wysokich temperatur, to wciąż w pewnym stopniu są na nie podatne. Problem nasila się latem, gdy nie brakuje upalnych dni. Panele zamontowane na gruncie są naturalnie wentylowane. Cyrkulacja powietrza to jednak niejedyna zaleta — przy gruncie jest też chłodniej. Ogniwa fotowoltaiczne najlepiej działają w temperaturze około 20 stopni Celsjusza, dlatego wymagają chłodzenia. Instalacja naziemna jest schładzana z każdej strony, co oczywiście przekłada się na wzrost efektywności jej pracy.