Czym charakteryzują się inteligentne domy przyszłości?

Nowoczesne technologie rozwijają się w bardzo szybkim tempie praktycznie w każdej branży i nie inaczej wygląda również sytuacja we współczesnym budownictwie. Zdalnie sterowane inteligentne domy stają się tak naprawdę częścią naszego codziennego życia. Umiejętnie zaplanowany dom znacząco poprawia komfort życia i bardzo ułatwia wykonywanie codziennych zadań domowych.

Czym tak naprawdę jest inteligentny dom?

Popularna technologia „smart home” to nic innego jak inteligentne domy, w których zamontowane instalacje i urządzenia sterowane są cyfrowo. Mowa tutaj oczywiście nie tylko o oświetleniu, ogrzewaniu czy systemie zabezpieczeń, ale również o dzwonku do drzwi lub zdalnym zasłanianiu okien. Z roku na rok coraz więcej urządzeń domowych można monitorować i kontrolować zdalnie za pomocą telefonu mobilnego. Jest to bardzo wygodne i niesłychanie praktyczne rozwiązanie.

Projektowanie domu „smart”

Decyzję o stworzeniu inteligentnego domu najlepiej podjąć jak najwcześniej. Oczywiście w nowoczesne technologie można zainwestować też później, jednak wówczas warto zaprojektować instalację elektryczną w taki sposób, by móc ją później modyfikować — na przykład w układzie gwiazdy. Na etapie projektu dobrze byłoby wiedzieć, jakie systemy chcemy wprowadzić do swojego domu i gdzie je zamontujemy. Poleca się zatem zapoznać ze wszystkimi systemami, które mogą znaleźć się w inteligentnych domach, a także wybrać jeden z rodzajów instalacji: przewodowy, bezprzewodowy lub mieszany. Warto współpracować z projektantem, który przeprowadzi szczegółowy wywiad, a następnie zaplanuje każde pomieszczenie. Z gotowym projektem sama budowa będzie przebiegać sprawnie. Jeśli natomiast dom jest już usytuowany, wtedy dobry projektant tak rozplanuje instalacje, by modernizacja nie była skomplikowana — przygotuje inteligentną kuchnię, łazienkę czy sypialnię.

Korzyści inteligentnego domu

Inteligentne domy dzięki nowoczesnej technologii działają zdecydowanie wydajniej i płynniej. Dzięki prostej, intuicyjnej aplikacji wszystkie parametry mieszkania można dopasować indywidualnie do swoich aktualnych preferencji. Największym zainteresowaniem cieszą się obecnie systemy zabezpieczające dom. Do wyboru jest nie tylko zdalny monitoring, ale również zaawansowane systemy chroniące na przykład przed pożarem albo zalaniem. Dzięki pełnej kontroli można liczyć na duży komfort i spokój przez cały dzień. Domy przyszłości pozwalają zaoszczędzić nie tylko sporo pieniędzy, ale również mnóstwo cennego czasu i nerwów. Nowoczesne technologie doskonale sprawdzą się nie tylko w mieszkaniach prywatnych, ale również w biurach i budynkach użyteczności publicznej.

panele fotowoltaiczne

Nowoczesna instalacja fotowoltaiczna

Inteligentne domy posiadają zasilanie oparte oczywiście na ogniwach fotowoltaicznych. Dzięki darmowej energii słonecznej można znacząco obniżyć rachunki za prąd. Profesjonalna instalacja fotowoltaiczna jest doskonałym wyborem dla tych osób, które chcą być niezależne od podwyżek cen energii. Dzięki dofinansowaniom inwestycja w fotowoltaikę może zwrócić się nawet po kilku latach. Największymi atutami nowoczesnych systemów fotowoltaicznych jest nie tylko wysoka trwałość ogniw, ale również łatwa obsługa i korzystny wpływ na środowisko. W dużej mierze to właśnie dzięki panelom słonecznym można korzystać z niewyczerpanego źródła energii, jakim jest słońce i przekształcać jego energię.

Niezawodna wentylacja mechaniczna

Wentylacja mechaniczna jest poważną konkurencją dla tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, dlatego też coraz częściej można ją spotkać w nowoczesnym budownictwie. Rekuperacja w nowych budynkach jest tak naprawdę standardem. Największym atutem tej technologii jest oczywiście odzysk ciepła. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że dzięki rekuperacji można zaoszczędzić nawet 50% kosztów generowanych przez cały sezon grzewczy. Nowoczesna wentylacja mechaniczna znacząco poprawia również mikroklimat, który panuje w danym pomieszczeniu. Świeże i oczyszczone powietrze ma pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które raz na zawsze chcą zapomnieć o wilgoci i brzydkich zapachach w pomieszczeniach.

Rewelacyjne pompy ciepła

W nowoczesnym budownictwie warto rozważyć także montaż pomp ciepła. Największym atutem profesjonalnych pomp ciepła jest to, że są one całkowicie bezobsługowe. Nie trzeba martwić się ładowaniem opału, rozpalaniem, czy też kłopotliwym czyszczeniem. Pompy ciepła są urządzeniami ekologicznymi, a przy ich eksploatacji nie powstają żadne spaliny. Pompy są bardzo uniwersalne, dlatego też można je zamontować nie tylko w nowszych, ale również w starszych domach. Warto wspomnieć również o tym, że w dzisiejszych czasach to właśnie pompy ciepła są najbezpieczniejszym sposobem ogrzewania mieszkania. Przy konkurencyjnych instalacjach gazowych istnieje oczywiście ryzyko wybuchu, a przy instalacjach olejowych i paliwowych istnieje z kolei ryzyko zaczadzenia. Rachunki za ogrzewanie pomieszczenia cały czas idą w górę, dlatego też tym bardziej warto rozważyć montaż pomp ciepła, którymi można sterować za pomocą smartfona.