Design nowoczesnych paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła

Przy wyborze paneli fotowoltaicznych, czy też pomp ciepła większość inwestorów zwraca uwagę wyłącznie na parametry techniczne i użytkowe. Warto wspomnieć także o tym, że dla właścicieli instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii coraz większą rolę odgrywają również walory estetyczne. Nowoczesne panele solarne i umiejętnie zabudowane pompy ciepła wbrew pozorom nie muszą mieć wcale negatywnego wpływu na estetykę danej posesji i danego mieszkania.

Design paneli fotowoltaicznych — co trzeba wiedzieć?

W nowoczesnym budownictwie energooszczędnym jest bardzo duży boom na domy o zerowym bilansie energetycznym. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że pompa ciepła i pozostałe wyposażenie budynku zasilane jest energią elektryczną wytwarzaną bezpośrednio przez specjalistyczne instalacje fotowoltaiczne. Przy dużym zapotrzebowaniu na energię elektryczną niezbędny jest oczywiście montaż ogniw fotowoltaicznych na stosunkowo dużej powierzchni. Jak łatwo się domyślić oznacza to oczywiście, że panele solarne stają się jednym z najbardziej widocznych elementów domu. Na szczęście większość paneli fotowoltaicznych charakteryzuje się jednolitą, czarną kolorystyką, dzięki czemu łatwo będzie je wkomponować w pokrycie dachu. Jeżeli chodzi o design, to ogromną rolę odgrywa również projekt fotowoltaiki i montaż paneli fotowoltaicznych.

Pompa ciepła — wizytówka nowoczesnego domu

Nowoczesne pompy ciepła mają nie tylko podnieść standard energetyczny danego budynku, ale również znacząco obniżyć emisję szkodliwych substancji bezpośrednio do atmosfery. Aby stworzyć sprawny układ grzewczy, który nie zawiedzie w najmniej spodziewanym momencie, należy zwrócić uwagę również na walory estetyczne. Przy budowie nowego domu warto od razu perfekcyjnie przygotować go do montażu pompy ciepła. Dzięki dobremu projektowi mieszkania można uniknąć kosztownych przeróbek w niedalekiej przyszłości. Tylko dzięki profesjonalnemu projektowi będzie można w 100% wykorzystać cały potencjał nowoczesnej instalacji. Mieszkania, w których pracować będzie pompa ciepła, powinny spełniać określone standardy budownictwa energooszczędnego. Kluczową rolę odgrywa przede wszystkim termoizolacja. Dobrze zaizolowany dom zdecydowanie łatwiej będzie ogrzać pompą ciepła. Przy mniejszych stratach ciepła zdecydowanie szybciej zwraca się inwestycja w pompy ciepła.

Optymalne miejsce na pompę ciepła

Aby skorzystać z dobrodziejstwa pompy ciepła, należy oczywiście przygotować odpowiednią przestrzeń gospodarczą do montażu jednostki wewnętrznej. Jeżeli chodzi o gabaryty i głośność pracy, to tradycyjna pompa ciepła do złudzenia przypomina zwykłą lodówkę. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że nie powinna ona sprawiać żadnego większego kłopotu z ulokowaniem jej w domu. Przy głośniejszych urządzeniach warto rozważyć ulokowanie ich poza domem. W tym konkretnym przypadku zadbać należy jedynie o to, aby dodatkowe pomieszczenie idealnie wkomponowało się w styl danego domu. Ważne jest również to, aby nie było problemów z przymarzaniem.

dachówka fotowoltaiczna

Moda na dachówki fotowoltaiczne

W dzisiejszych czasach bardzo modne są dachówki fotowoltaiczne, które są najlepszą alternatywą dla klasycznych paneli fotowoltaicznych. Modne i stylowe dachówki cenione są nie tylko za rewelacyjne walory estetyczne, ale również za dobre parametry jeżeli chodzi o pozyskiwanie energii słonecznej. Dachówki fotowoltaiczne montowane są bezpośrednio na dachach, zupełnie jak te tradycyjne. Jest to bardzo praktyczne, niesłychanie wygodne rozwiązanie. Elementy fotowoltaiczne tego typu dostępne są w wielu różnych wymiarach. W zależności od potrzeby można nimi wyłożyć cały dach lub jedynie jego część. Montaż paneli fotowoltaicznych i opisanych dachówek fotowoltaicznych najlepiej zlecić osobie z odpowiednimi uprawnieniami. Pamiętać należy o tym, że nieprawidłowo uruchomiona instalacja może nie tylko grozić porażeniem prądem. Przy samodzielnym montażu można w mniejszym lub większym stopniu uszkodzić pokrycie dachowe.