Domowa pompa ciepła – wygoda i ekonomia

Powietrzne pompy ciepła to nowoczesny, komfortowy w użytkowaniu i ekologiczny system ogrzewania. A dzięki licznym dotacjom i programom pomocowym ich instalacja ma także zauważalny wymiar ekonomiczny.

Powietrzna pompa ciepła to atut sam w sobie:

 • uzyskiwane ciepło może być wykorzystywane zarówno do ogrzewania, jak i podgrzewania wody
 • gwarantuje dużo mniejszy pobór energii elektrycznej niż w przypadku grzejników elektrycznych
 • pełna automatyka pracy
 • nie trzeba martwić się paliwem
 • gwarantuje niższe koszty budowy domu (wystarczy odrobina przestrzeni, przyłącze wody i elektryczne)
 • pompy ciepła są przyjazne środowisku (klasa energetyczna A++ i A+++ a do tego przeciętnie przekazują 70 proc. energii z OZE)
 • to także technologia znana i rozwijana już od ponad 40 lat


Pantech s.c. od lat specjalizuje się w projektowaniu i montażu instalacji c.o. i c.w.u. właśnie w oparciu o powietrzne pompy ciepła. To sprawdzona technologia, która przy prawidłowym montażu gwarantuje niezawodność i dużą ergonomię. Świetnie pracuje zarówno z ogrzewaniem podłogowym, jak i standardowymi grzejnikami ściennymi.

Powietrzne pompy ciepła to idealne rozwiązanie dla klientów indywidualnych, choć na rynku zauważalna jest tendencja montażu tego typu instalacji w niewielkich obiektach usługowych, np. w domach wypoczynkowych, czy przedszkolach. Do tego domowa pompa ciepła jest także uniwersalnym rozwiązaniem stanowiącym alternatywę dla istniejącego ogrzewania w już istniejącym budynku, np. dla kotła gazowego, olejowego czy na paliwo stałe. No i co najważniejsze: w przypadku modernizacji istniejącego systemu ogrzewania nie trzeba usuwać starej jednostki grzewczej. Jeśli urządzenie jest sprawne, można je zachować jako alternatywę do nowej pompy ciepła.

Jak działa pompa ciepła?

Pompy ciepła wykorzystują energię naturalną, zgromadzoną w powietrzu, wodzie lub ziemi. Dzięki wykorzystaniu procesów termodynamicznych przetwarza ją, a następnie dostarcza do naszej sieci.


W przypadku najbardziej podstawowego układu pompy powietrznej (jednostka zewnętrzna i jednostka wewnętrzna) w bardzo uproszczonym skrócie cały proces sprowadza się do następującego łańcucha:

 • powietrze zasysane przez jednostkę zewnętrzną trafia na parownik, gdzie oddaje ciepło
 • dzięki temu parownik podnosi temperaturę, a sprężarka ciśnienie czynnika chłodzącego, który jest kierowany do jednostki wewnętrznej
 • w jednostce wewnętrznej czynnik chłodniczy oddaje energię i wraca do jednostki zewnętrznej
 • natomiast oddana energia podnosi temperaturę wody
 • dalej woda jest albo dodatkowo podgrzewana albo bezpośrednio kierowana do instalacji domowej


Powietrzna pompa ciepła nie wymaga procesu spalania, a więc żadnego paliwa. Do jej sprawnego funkcjonowania potrzebna jest jednak energia elektryczna. Dlatego jeszcze więcej korzyści niesie użytkownikowi połączenie powietrznej pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną. Oczywiście, choć ta druga najwydajniej pracuje latem, kiedy zapotrzebowanie na energię zasilającą pompę ciepła jest niewielkie, to jednak dzięki przepisom ustawy o OZE istnieje możliwość „oddania” do sieci nadmiaru wyprodukowanej energii i „odebrania” jej zimą, kiedy nasze panele nie będą wykorzystywały swoich nominalnych możliwości, a zapotrzebowanie pompy ciepła na prąd będzie zwiększone.


Więcej o fotowoltaice piszemy tutaj


Takie zestawienie – powietrznej pompy ciepła oraz instalacji fotowoltaicznej - daje praktycznie 100-procentową niezależność domu od zewnętrznych dostawców energii.


Dotacja na instalacje domowej pompy ciepła

To wszystko sprawia, że popularność powietrznych pomp ciepła rośnie w bardzo szybkim tempie. Do tego dzięki obowiązującemu do 2029 roku programowi „Czyste Powietrze” istnieje możliwość refundacji zakupu oraz montażu takiej instalacji.


Firma Pantech s.c. posiada wieloletnie doświadczenie w projektowaniu oraz montażu instalacji opartych na powietrznych pompach ciepła. W naszej ofercie mamy szeroki katalog urządzeń, wśród których prym wiodą rozwiązania dostarczane przez firmę Daikin, japońskiego producenta i globalnego lidera rynku. Ale nie ograniczamy się tylko do tego dostawcy - w ofercie mamy także szeroką gamę równie solidnych pomp ciepła firmy Panasonic. Dzięki temu do każdego zlecenia zawsze podchodzimy indywidualnie, a poszczególne elementy instalacji dobieramy tak, aby optymalnie spełniały oczekiwania naszych klientów.

Tak działamy:

 • spotkanie i ustalenie realnego zapotrzebowania cieplnego projektowanego lub istniejącego budynku
 • prezentacja proponowanych rozwiązań wraz z wyceną
 • szczegółowy projekt, montaż oraz sprawdzenie i uruchomienie instalacji
 • merytoryczna pomoc przy aplikowaniu o dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze”
 • serwis


Udzielamy gwarancji zarówno na montaż, jak i poszczególne elementy montowanej przez nas instalacji.


Nasze instalacje oparte na domowych pompach ciepła już od lat z powodzeniem funkcjonują w dziesiątkach lokalizacji na terenie Bydgoszczy i okolic.

Zapraszamy do kontaktu.