Dostępne rodzaje pomp ciepła na rynku

Pompy ciepła z miesiąca na miesiąc zdobywają coraz większą popularność, dlatego też na rynku pojawia się coraz więcej rzetelnych firm, które oferują tego typu urządzenia. W dużej mierze to właśnie szeroka i różnorodna oferta sprawia, że wielu inwestorów może mieć duży problem z wyborem najlepszej pompy ciepła. Należy mieć jednak na uwadze to, że istnieje wiele rodzajów urządzeń, w tym m.in. pompy gruntowe i powietrzne.

Obecnie to właśnie powietrzne pompy ciepła są najczęściej wybierane, ponieważ na ich korzyść przemawiają względy ekonomiczne oraz fakt wykorzystania najnowocześniejszych technologii w procesie wytwarzania energii. Niniejszy artykuł będzie przydatny właśnie dla tych osób, które chcą skorzystać z dobrodziejstwa odnawialnych źródeł energii, ale niestety nie wiedzą, na które produkty zwrócić szczególną uwagę.

Współczynnik wydajności ma znaczenie

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na współczynnik wydajności (CoP). Mowa tutaj oczywiście o stosunku ilości ciepła do ilości energii elektrycznej, która jest zużyta przez pompę ciepła. Z praktycznego punktu widzenia współczynnik CoP równa się tak naprawdę ilości kW, która uzyskana jest z 1 kWh energii wykorzystanej do zasilenia danego urządzenia.

Maksymalizacja oszczędności

Wspomniany powyżej współczynnik CoP jest tak naprawdę parametrem zmiennym. Ogromny wpływ na współczynnik ma między innymi różnica temperatur pomiędzy instalacją grzewczą a dolnym źródłem ciepła, czyli wodą/powietrzem/gruntem. CoP z praktycznego punktu widzenia odnosi się tak naprawdę do dwóch punktów pracy pompy ciepła. Jak łatwo się domyślić im mniejsza jest różnica temperatury pomiędzy nimi, tym automatycznie współczynnik jest zdecydowanie wyższy. Pompa ciepła o bardzo wysokim współczynniku CoP pozwala uzyskać znacznie niższe koszty eksploatacyjne, dlatego też warto postawić na takie urządzenia w pierwszej kolejności. Aby jeszcze bardziej zwiększyć zyski, warto skorzystać z dodatkowego finansowania. W Polsce bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się między innymi program „Czyste Powietrze”. Dzięki dotacjom można znacząco obniżyć koszty całej inwestycji.

Technologia ma znaczenie

Aby wybrać najlepszą pompę ciepła, warto zwrócić uwagę na zastosowaną technologię. Do wyboru jest nie tylko gruntowa, ale również powietrzna pompa ciepła. To drugie rozwiązanie jak sama nazwa wskazuje, pobiera ciepło bezpośrednio z powietrza. Jeszcze kilka lat temu wykorzystywane było wyłącznie powietrzne zewnętrzne. W dzisiejszych czasach coraz częściej można spotkać pompy ciepła, które podłączane są bezpośrednio do wentylacji albo ciepłej wody użytkowej. Największymi atutami powietrznych pomp ciepła jest ich niespotykana trwałość, niezawodność sprzętu i wysoka sprawność. Na korzyść pomp powietrznych przemawia także nowocześniejszy system, który przekłada się na niższe koszty montażu oraz na bardziej ekologiczną eksploatację. To sprawia, że ich znaczenie względem pomp gruntowych w ostatnim czasie znacznie zyskało na wartości. Dodatkowo, pompy powietrzne to najczęściej zautomatyzowany mechanizm, który jest oparty o najnowsze technologie, a to przekłada się na wieloletnie i bezawaryjne korzystanie. Jeżeli chodzi o pompy ciepła gruntowe, to wykorzystują one z kolei energię skumulowaną bezpośrednio w gruncie. Aby skorzystać z pomp ciepła tego typu, należy oczywiście wykonać odpowiednie dolne źródło, które w dużym stopniu wpływa na koszt inwestycji. W skrajnych sytuacjach trzeba będzie wykonać nawet kilka odwiertów pionowych o głębokości około 80-100 m. Tego typu pompy są doskonałym wyborem dla osób, które mają do zagospodarowania nieco większą działkę, choć ich użytkowanie nie przynosi takich rezultatów, jak powietrzne pompy ciepła. Warto jest wybrać taką pompę, która będzie zarówno wydajna, jak i ekonomiczna.

pompa ciepła w kotłowni

Łatwy i szybki montaż pompy ciepła

Najprostsze w montażu są pompy ciepła typu monoblok, czyli specjalne urządzenia jednosegmentowe. Najlepszym wyborem jest zamontowanie jednostki na zewnątrz budynku i zabezpieczenie jej przed zamarzaniem wody. Pompy ciepła typu monoblok są bardzo proste w montażu. Z racji tego, że cały układ chłodniczy znajduje się tak naprawdę w jednym bloku, to nie trzeba martwić się o dodatkowe prace przy instalacji. Firmy monterskie nie potrzebują nawet specjalnych uprawnień do montażu urządzeń chłodniczych, aby uruchomić pompy monoblok. Warto wspomnieć także o tym, że pompy tego typu doskonale sprawdzą się z fotowoltaiką.

Jak wygląda konserwacja?

Nowoczesne pompy ciepła są praktycznie bezobsługowe. Pamiętać należy jednak o tym, że każde profesjonalne urządzenie grzewcze wymaga systematycznej obsługi serwisowej. Standardowy przegląd skupia się nie tylko na kontroli wizualnej, ale również na czyszczeniu filtrów i sprawdzeniu optymalnych ustawień. Przy pompach ciepła nie ma oczywiście potrzeby wizyty kominiarza, czy też gazownika.