Etapy wdrożenia wentylacji mechanicznej w starszych budynkach cz. 1

Termomodernizacja to dziś temat numer jeden, jeśli chodzi o kwestię dostosowania budynków do coraz bardziej wymagających przepisów UE związanych z optymalnym wykorzystaniem zasobów energetycznych. Warto w tym momencie zauważyć, jak ogromną rolę odgrywa tutaj wentylacja budynków. Starego typu układy niestety nie spełniają obecnych kryteriów unijnych, stąd też coraz powszechniejsze są prace modernizacyjne w wiekowych obiektach, posiadających tradycyjną wentylację grawitacyjną. W tym wpisie poruszymy więc temat prawidłowego podejścia do instalacji nowych systemów wentylacji mechanicznej w istniejących budynkach. Zapraszamy do lektury!

Nie tylko świeże powietrze!

Na początku warto uświadomić sobie, jak ważną rolę odgrywa wentylacja w budynkach. Niezależnie od jej rodzaju ma ona na celu dostarczenie świeżego powietrza, a odprowadzenie tego zużytego. O znaczeniu wentylacji szybko przekonamy się w przypadku, gdy ta nagle przestanie prawidłowo działać. Pojawienie się wilgoci w pomieszczeniach, a w konsekwencji także i pleśni to główny objaw braku należytej wymiany powietrza. Nie trzeba zapewne tłumaczyć, jak groźne dla zdrowia może być takie zjawisko, nie wspominając o złym samopoczuciu użytkowników nieodpowiednio wentylowanych przestrzeni.

Jednakże nowoczesna wentylacja mechaniczna ma zazwyczaj jeszcze dodatkową funkcję. Mowa o instalowanych wraz z nią rekuperatorach. Dzięki ich zastosowaniu podczas wymiany powietrza możliwe jest zatrzymywanie cennego ciepła wewnątrz budynku. Nic więc dziwnego, że dziś przeprowadzane termomodernizacje budynków to nie tylko wymiana dachu, drzwi i okien czy zastosowanie izolacji ścian. W ramach takiego działania dostosowuje się bowiem także układ wentylacji.

Ocena stanu technicznego budynku

Na początku, zanim jeszcze będzie można rozpocząć prace modernizacyjne, należy szczegółowo przeanalizować wszystkie cechy obiektu, istotne dla wykonawcy wentylacji mechanicznej. Przeprowadzanie dokładnej inspekcji pozwala zauważyć uszkodzenia strukturalne budynku oraz nieprawidłowości w wykonaniu np. kanałów wentylacyjnych. Na tym etapie należy ocenić ich rozmieszczenie czy przepustowość, a także możliwości ewentualnej ingerencji w elementy konstrukcyjne budynku. W tym celu, jako właściciel remontowanego obiektu, warto przekazać wykonawcy wszelką dokumentację budowlaną, pozwalającą ustalić te informacje.

mechaniczna wentylacja

Analiza wymagań użytkowych

Gdy już znany jest stan techniczny budynku oraz wiadomo, jak wygląda obecny system wentylacji, można stworzyć plan układu spełniającego potrzeby użytkowników. Oczywiście w dużej mierze ostateczne założenia zależeć będą od charakteru budynku. Aby układ wentylacji mechanicznej był maksymalnie wydajny, należy ustalić najpierw przede wszystkim:

  • liczbę osób korzystających z budynku,
  • powierzchnię użytkową bądź kubaturę (w zależności od wysokości sufitu),
  • ilość pomieszczeń o specjalnym przeznaczeniu (np. serwerownie),
  • dodatkowe wymagania wobec wentylacji (montaż filtrów, rekuperacji, konieczność spełnienia norm technicznych).

Czas na projekt!

Po ustaleniu wszystkich wytycznych wobec wentylacji należy opracować szczegółowy schemat działania. Przede wszystkim konieczne jest naniesienie na plan budynku wszelkich zmian, związanych z zakładaniem układu wymiany powietrza. W projekcie natomiast nie może zabraknąć:

  • określenia typu zastosowanej technologii (wentylacja mechaniczna wywiewna, nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła itp.),
  • oznaczenia lokalizacji centrali wentylacyjnej,
  • wytyczenia trasy prowadzenia przewodów wentylacyjnych,
  • wyznaczenia położenia nawiewników oraz wyciągów,
  • spisu materiałów niezbędnych do montażu danego systemu wentylacji.

Kiedy już w pełni opracowany został projekt instalacji, wtedy przychodzi kolej na sporządzenie kosztorysu inwestycji. Specjalista przygotowuje szacowany wkład finansowy, jaki będzie trzeba przeznaczyć na odnowienie układu wentylacji.

Tak praktycznie wygląda połowa zadań, które należy wykonać, podejmując się założenia nowoczesnego układu wymiany powietrza. Jak widać, proces ten jest mimo wszystko dość złożony, ponieważ zaprojektowanie wentylacji mechanicznej w starszych budynkach czasem może być nieco problematyczne, chociażby ze względu na ograniczenia architektoniczne takich obiektów, W kolejnej części artykułu omówione zostaną kolejne etapy pracy, aż do oddania skończonej instalacji wymiany powietrza. Zapraszamy do obserwowania naszych aktualności!