Fotowoltaika dla miłośników ogrodnictwa – zasilanie szklarni energią słoneczną

Niemalże już każdy jest świadomy, że warto korzystać z naturalnych zasobów, które są niewyczerpywalne. Tak jest w przypadku promieniowania słonecznego. Jest ono źródłem energii dla systemów fotowoltaicznych, które są w stanie przekształcić ją do postaci użytecznego dla nas prądu. Powszechne wykorzystanie takich instalacji obserwuje się głównie w prywatnych domach bądź budynkach przeznaczenia publicznego. Warto jednakże zwrócić uwagę na spory potencjał fotowoltaiki w ogrodnictwie, w szczególności w szklarniach. W dzisiejszym wpisie omówimy potencjalne korzyści ze zdecydowania się na instalacje PV na tego typu obiektach. Zapraszamy do lektury!

Szklarnia fotowoltaiczna – zalety

Spośród nowoczesnych rozwiązań energetycznych te z wykorzystaniem promieniowania słonecznego budzą sporo zainteresowania. Dlatego też pojawienie się tzw. szklarni fotowoltaicznych spotkało się ze sporym entuzjazmem osób z branży ogrodniczej. Jest to bowiem rozwiązanie niezwykle ekologiczne, ekonomiczne oraz wydajne. Tak zasilane obiekty skutecznie obniżają rachunki za energię oraz redukują emisję CO₂. Jak zatem działają takie panele fotowoltaiczne? Pomimo że mechanizm produkcji energii pozostaje taki sam, ponieważ w większości przypadków stawia się na stosowane dotychczas ogniwa, to konstrukcje szklarni fotowoltaicznych różnią się nieco od tych klasycznych.

Technologie stosowane w szklarniach fotowoltaicznych. Co warto wiedzieć?

Najciekawszymi rozwiązaniami w branży PV, wykorzystywanymi w ogrodnictwie są przezierne panele. Pozwalają one na wykorzystanie promieni słonecznych i równoczesne oświetlanie obszaru znajdującego się pod nimi. Oznacza to, że ustawiona na dachu szklarni fotowoltaika nie tworzy nadmiernego cienia, co – jak powszechnie wiadomo – wielu roślinom nie służy. Technologia całkowicie przeziernych paneli jest na razie w fazie rozwoju, stąd też na razie stawia się na wypróbowane już rozwiązania. W takich układach panele stanowią wąskie pasy na dachu szklarni odseparowane wolnymi przestrzeniami, którędy przedziera się światło. W ten sposób jest się w stanie osiągnąć kompromis w produkcji prądu i naświetlania roślin.

Jednymi z nim są panele słoneczne bi-facial. To konstrukcje idealne do ogrodu czy na działkę, które umożliwiają produkcję energii elektrycznej z obu stron elementu. Ogniwa umieszcza się zarówno na wierzchniej jak i spodniej powierzchni, dlatego wydajność takich paneli jest większa w porównaniu do prostszych konstrukcji. W ten sposób można zwiększyć produkcję energii w szklarniach, które posiadają różne wysokości konstrukcji oraz spady dachów, co pozwala na lepsze dotarcie promieni słonecznych pod spód każdego panelu.

Ciekawe rozwiązanie stanowią także systemy adaptacyjne. Wykorzystując je, można z powodzeniem regulować zacienienie, w zależności od zapotrzebowania na światło aktualnie uprawianych roślin. Instalacje fotowoltaiczne tego typu często są zintegrowane z magazynami energii oraz inteligentnymi systemami sterowania, pozwalającymi na ustawienie pracy całego układu względem nasłonecznienia czy zapotrzebowania na prąd.

panele fotowoltaiczne dla szklarni

Główne korzyści dla rolników i właścicieli szklarni

Decydując się na założenie nowoczesnych obiektów w postaci cieplarni zasilanych fotowoltaiką, warto zwrócić uwagę na wiele zalet takich rozwiązań. Przede wszystkim każdy rolnik zajmujący się produkcją roślinną pod osłonami czy ogrodnik może dzięki takim szklarniom pozwolić sobie na pełną autonomię energetyczną. Wykorzystanie w odpowiedni sposób paneli fotowoltaicznych pozwala na niezależność od zewnętrznych dostawców prądu. Dotyczy to oczywiście sytuacji, gdy równocześnie zainwestują w dopasowane do potrzeb magazyny energii, choć instalacje on-grid nadal są doskonałym rozwiązaniem zwiększającym swobodę w użytkowaniu takich zasobów.

Kolejnym wartym uwagi aspektem są niższe koszty utrzymania tego typu obiektu. W porównaniu do klasycznej konstrukcji, szklarnie zasilane fotowoltaiką, i to niezależnie od zastosowanej technologii, pozwalają na efektywniejsze zarządzanie ogrzewaniem, oświetleniem czy systemami nawadniającymi. A to wszystko dzięki wykorzystaniu naturalnego zasobu w postaci promieni słonecznych oraz magazynowaniu nadprodukcji energii z nich wyprodukowanej.

Fotowoltaika nadaje się do ogrodu oraz zasilania szklarni również z innego powodu. Pomaga ona w zasilaniu układów wspomagających odpowiednie zarządzanie mikroklimatem w zamkniętych obiektach. Oprócz tego panele fotowoltaiczne mogą być źródłem energii dla zewnętrznych układów ogrodniczych oraz rolniczych. Systemy robocze czy pomiarowe, wspomniane wcześniej nawadnianie, a także układy nawożące – wszystko to można spotkać na działce rolnej czy w ogrodzie. Stąd też założenie fotowoltaiki może być impulsem do rozwoju technologicznego różnego rodzaju upraw, ponieważ darmowa energia ze słońca to ogromne odciążenie finansowe – w szczególności w dobie stale rosnących cen prądu.

Przyszłość i rozwój technologii szklarni fotowoltaicznych

Coraz powszechniejsze wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań takich jak np. półprzezroczyste panele PV, które pozwalają na tworzenie hybrydowych rozwiązań o imponującej wydajności. Takiego typu instalacja fotowoltaiczna pozwala nie tylko na tworzenie elektrowni słonecznych na dachach szklarni. Daje także możliwość osadzenia paneli fasadowych, które w jeszcze większej ilości wyprodukują cenną energię.

Co więcej, rola takich nowoczesnych szklarni fotowoltaicznych w walce ze zmianami klimatu będzie znacząca, ponieważ dają możliwość całorocznej produkcji roślinnej. Doskonale to może wpłynąć na lepsze gospodarowanie zasobami – lokalnie, jak i globalnie. Stąd też takie innowacyjne rozwiązania będą zapewne promowane w wielu krajach, w celu zmniejszenia negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne.

W Polsce już istnieją dofinansowania umożliwiające zmniejszenie poniesionych kosztów zakładania tego typu instalacji. Można złożyć wniosek np. do programu „Mój Prąd”. Pozwala on uzyskać dodatkowe fundusze nie tylko na założenie samych paneli fotowoltaicznych, lecz także na montaż magazynu energii czy ciepła – w zależności od głównego przeznaczenia instalacji. W celu zaznajomienia się ze szczegółami programy zachęcamy do odwiedzenia jego oficjalnej strony – https://mojprad.gov.pl/.

Zdecydowanie się na szklarnie fotowoltaiczne daje wiele korzyści. Przede wszystkim takie konstrukcje pozwalają generować prąd niezbędny do zasilania systemów ogrzewania i zarządzania obiektem. Dodatkową zaletą, w przypadku montażu magazynu energii jest możliwość uniezależnienia się od zewnętrznej sieci energetycznej. Jest to więc świetna opcja dla odizolowanych działek rolnych czy ogrodnictw. Działając więc w tej branży, warto być na bieżąco z nowościami na rynku oraz decydować się na nowoczesne technologie w postaci m.in. szklarni fotowoltaicznych. Dzięki temu jest się w stanie być konkurencyjnym oraz bardziej wydajnym producentem – warzyw, owoców czy roślin ozdobnych.