Fotowoltaika i pompy ciepła w drewnianym domu

Drewniane domy kojarzą nam się zazwyczaj ze Stanami Zjednoczonymi i Kanadą, gdzie faktycznie tego typu rozwiązanie jest niezwykle popularne. W Polsce zdecydowanie większym uznaniem cieszy się tradycyjne, murowane budownictwo, choć trend ten może zacząć powoli się zmieniać. Idea wykonanych z naturalnego surowca domów powoli zaczyna trafiać także do mieszkańców nadwiślańskiego kraju. Za rozwiązaniem tym przemawia przede wszystkim cena (oraz niskie koszty utrzymania), a także oszczędność czasu. Co więcej, drewniane domy w stylu skandynawskim, kanadyjskim i niemieckim potrafią być wyjątkowo energooszczędne. Jak w przypadku tego typu budownictwa sprawdzają się rozwiązania takie jak pompy ciepła i fotowoltaika? Odpowiedź na to pytanie znajdą Państwo w niniejszym artykule.

Jak utrzymać ciepło w domach z drewna?

Ogrzewanie domów murowanych oraz tych wykonanych z drewna różni się pewnym istotnym szczegółem – grube, zrobione z betonu czy cegły ściany, nagrzewają się zdecydowanie dłużej, ale też utrzymują ciepło nawet przez kilka dni. Z kolei te wykonane z drewna znacznie szybciej wytracają temperaturę, ale też umożliwiają błyskawiczne ogrzanie wnętrza. To zasadnicza różnica, która sprawia, że w domach drewnianych zdecydowanie lepiej sprawdzają się bezobsługowe źródła ogrzewania, które możemy własnoręcznie zaprogramować – takie jak powietrzne pompy ciepła. To nowoczesne, przyjazne środowisku rozwiązanie, które do ogrzewania wykorzystuje powietrze atmosferyczne. Urządzenia te są łatwe w obsłudze, a w dodatku, zwłaszcza w połączeniu z fotowoltaiką, pozwalają zaoszczędzić na ogrzewaniu. Pompy ciepła doskonale sprawdzają się zwłaszcza w dobrze izolowanych drewnianych domach typu skandynawskiego lub niemieckiego. Instalowane z zewnątrz zapewniają cenioną w tego rodzaju budowlach oszczędność przestrzeni. Wykonane z drewna domy wymagają doskonałej kontroli temperatury, którą zapewniają właśnie pompy ciepła.

Postaw na ekologiczne rozwiązanie!

Wykonane z drewna domy to rozwiązanie zapewniające oszczędność na wielu płaszczyznach – nie tylko powstają one szybciej i niższym kosztem, ale też są znacznie tańsze w eksploatacji. Warto pójść o krok dalej i zainwestować w panele fotowoltaiczne, które umożliwią produkcję energii elektrycznej z promieni słonecznych. Oczywiście jest to pewien wydatek, jednak wobec rosnących bezustannie cen prądu, instalacja paneli PV wydaje się być opłacalnym rozwiązaniem. To w pełni ekologiczne źródło energii, które nie produkuje szkodliwych zanieczyszczeń. Płynący z inwerterów prąd można wykorzystać tak do napędzania pompy ciepła, jak i w połączeniu z innym rodzajem ogrzewania, czyli folią i matami termoizolacyjnymi. W ten sposób rachunek za ogrzewanie stanie się częścią opłat za energię elektryczną, a my zaczniemy oszczędzać znaczną kwotę pieniędzy. Tego typu rozwiązania bez problemu ogrzeją dobrze zaizolowany dom drewniany – pompy ciepła ogrzewają nie tyle same drewniane ściany (które słabo się nagrzewają) a powietrze we wnętrzu pomieszczenia. Ponadto elektryczne źródła ciepła łatwo się kontroluje, przez co doskonale współgrają one z ideą nowoczesnych „smart” domów, w których każda technologia może być sterowana pilotem czy smartfonem. Sam montaż paneli na dachach drewnianych domów nie jest problemem – instalację można z łatwością przymocować do różnego rodzaju gontów czy dachówek. Panele i podtrzymujące je aluminiowe profile ważą stosunkowo niewiele i nie stanowią zbytniego obciążenia nawet dla lżejszych konstrukcji.

pompa ciepła na zewnątrz drewnianego domu

Drewniany dom i nowoczesne technologie – połączenie idealne

Jeszcze kilkanaście lat temu prawdopodobnie mało kto wyobrażał sobie, że fotowoltaika stanie się tak popularnym w naszym kraju źródłem energii odnawialnej. Dynamiczny rozwój branży OZE i bogactwo rządowych dotacji sprawiły jednak, że coraz więcej osób zaczęło stawiać na montaż przydomowej instalacji PV. Wielu stawiających na fotowoltaikę właścicieli gospodarstw domowych decyduje się także na inwestycję w pompy ciepła. Te rozwiązania doskonale ze sobą współgrają, stanowiąc świetną alternatywę dla tradycyjnych źródeł energii elektrycznej i cieplnej. Pompy ciepła i fotowoltaika sprawdzą się również jako instalacje montowane przy drewnianych domach typu kanadyjskiego, niemieckiego czy skandynawskiego. Zwłaszcza pompy ciepła zyskują w takim połączeniu – wykonane z drewna domy szybko się nagrzewają i wymagają znacznie mniej energii niż tradycyjne, murowane budynki. Inwestycja w nowoczesne technologie, takie jak prefabrykowane, drewniane domy oraz fotowoltaika i pompy ciepła, to inwestycja w oszczędną, ekologiczną przyszłość.