Fotowoltaika w ogrodzie

Wszystko wskazuje na to, że fotowoltaiczna rewolucja zaczęła się na dobre – instalacje PV zyskują coraz większą popularność tak w Polsce, jak i w pozostałych europejskich państwach. Panele fotowoltaiczne montuje się zarówno na dachach domów, jak i w ogrodach czy na polach. Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest umieszczenie fotowoltaiki właśnie na zadaszeniu, jednak panele coraz częściej instalowane są także w ogrodach. Czy montaż tych pobierających energię słoneczną urządzeń na gruncie wpłynie w jakiś sposób na hodowaną w ogródku roślinność? A może to właśnie obecność zieleni sprawi, że fotowoltaika obniży swoją wydajność? W dzisiejszym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości dotyczące montażu wolnostojących paneli w ogrodzie. Zapraszamy do lektury!

Czy pod panelami można hodować rośliny?

Zacznijmy od podstawowej kwestii, która być może nurtuje wielu z was. Odpowiedź brzmi: tak, pod panelami fotowoltaicznymi można bezproblemowo hodować rośliny. Co więcej, niektóre gatunki warzyw wiele zyskują na bliskiej obecności tych urządzeń. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Arizony wykazały, że poszczególne rośliny wydają lepsze plony, rosnąc w cieniu paneli fotowoltaicznych. Ci sami uczeni stwierdzili też, że na tego typu symbiozie korzysta również instalacja fotowoltaiczna. Hodowanie poszczególnych warzyw lub ziół w cieniu rzucanym przez panele sprawia, że na rośliny pada mniejsza ilość stresującego je intensywnego światła, które wymusza parowanie wody. Dzięki temu plony mogą wzrosnąć nawet kilkukrotnie przy zmniejszonym zużyciu wody. Ponadto panele chronią uprawy przed ekstremalnie intensywnymi opadami, które mogłyby im zaszkodzić. W jaki sposób obecność zieleni jest jednak korzystna dla fotowoltaiki? Otóż rośliny zwiększają wilgotność otoczenia, co z kolei pozwala obniżyć temperaturę paneli, a w rezultacie poprawia ich wydajność. Niestety, nie każdy gatunek warzyw i ziół nadaje się do uprawy w cieniu. Z obecności paneli fotowoltaicznych skorzystają takie rośliny jak papryka, bazylia czy pomidor. Okazuje się więc, że instalacje PV sprawdzą się doskonale nie tylko w przydomowym ogródku, ale i na polach uprawnych. Oczywiście niemal każde rozwiązanie ma swoje wady – w tym przypadku warto przypomnieć, że skorzystają z niego wyłącznie określone gatunki roślin.

Zalety i wady montowania paneli PV w ogrodzie

fotowoltaika

Montaż instalacji fotowoltaicznej na ziemi nie jest jednak rozwiązaniem pozbawionym wad. Zacznijmy od najbardziej oczywistej kwestii – panele zabierają sporą ilość miejsca. Oczywiście z problemem tym można uporać się, przeznaczając przestrzeń pod urządzeniami na uprawy. Jeżeli jednak mamy niewielki ogródek, a potrzebujemy przy tym miejsca np. do zorganizowania niedużego boiska dla dzieci, to montaż paneli fotowoltaicznych może okazać się pewnym problemem. Istotna jest również kwestia zwiększonych kosztów montażu – umieszczenie instalacji w ogrodzie wymaga użycia specjalnych konstrukcji, które z kolei wymuszają na nas zainwestowanie kwoty nieco większej od tej, którą zapłacilibyśmy, montując instalację na dachu. Ponadto, choć to już kwestia osobistych preferencji, te bądź co bądź spore urządzenia mogą zaburzyć estetykę ogrodu. Warto wspomnieć o jeszcze jednej, istotnej kwestii – o obecności drzew. Mogą one stanowić sporą przeszkodę w posiadaniu paneli fotowoltaicznych w ogrodzie. Uwzględnić należy także pochodzące z nich pyłki, które mogą przykleić się do szkła paneli, a co za tym idzie, obniżyć ich wydajność. Na szczęście łatwo można poradzić sobie z tym problemem – wystarczy regularnie czyścić powierzchnię urządzeń.

No dobrze, to jakie są w takim razie zalety tego typu rozwiązania? Przede wszystkim – panele możemy ustawić pod idealnym kątem, dzięki czemu uzyskamy maksymalną efektywność urządzeń. Montaż instalacji na dachu, niestety, jest uzależniony od konstrukcji zadaszenia, z kolei umieszczenie jej na gruncie pozwala uwzględnić różnego rodzaju przeszkody architektoniczne. Co więcej, możemy zastosować specjalny mechanizm, który sprawi, że nasze panele będą w naturalny sposób „podążać” za słońcem, co również pozwoli zwiększyć ich efektywność.

To jak, warto zdecydować się na montaż instalacji fotowoltaicznej w ogrodzie? Cóż, wszystko zależy od osobistych potrzeb, możliwości i preferencji. Z pewnością jest to jednak interesujące rozwiązanie, które w wielu przypadkach może okazać się lepszą opcją niż umieszczenie paneli na dachu. Tego typu możliwość powinny rozważyć zwłaszcza osoby, które interesują się hodowlą roślin – symbioza fotowoltaiki z naturą może w tym przypadku przynieść nad wyraz zaskakujące rezultaty.