Głośność pracy powietrznej pompy ciepła

Ze względu na stale rosnące ceny opału, a także pogłębiające się zmiany klimatu, coraz częściej stawia się na OZE. Wśród tego rodzaju technologii prym wiedzie fotowoltaika. Jednakże w kwestii ogrzewania nadal w dużym stopniu stawia się na klasyczne rozwiązania w postaci kotłów zamiast np. na wygodne pompy ciepła. Tradycyjne piece wymagają przecież o wiele większego zaangażowania ich użytkowników w obsługę. Natomiast z pomp ciepła sporo osób rezygnuje z powodu rzekomego hałasu, które generują. Jak jednak jest z tymi dźwiękami naprawdę – czy faktycznie są aż tak uciążliwe?

Zasada działania – skąd ten hałas?

Przede wszystkim warto na początku dowiedzieć się, skąd wydobywa się hałas, o którym mowa. Powietrzna pompa ciepła działa w dużym uproszczeniu jak lodówka, z tym że zamiast chłodzić – ogrzewa. Pozyskuje ona energię termiczną z powietrza atmosferycznego i przekazuje ją do wnętrza budynku. Ogrzewać w ten sposób może zarówno powietrze w domu, jak i wodę użytkową. Powietrzna pompa ciepła jest również często wyborem podyktowanym korzystnie wypadającymi kosztami instalacji, porównując do innych, podobnych rozwiązań OZE. Co jednak wpływa na to, że pompy często uchodzą za głośne?

Główny hałas, który jest się w stanie usłyszeć w czasie działania pompy ciepła, to ten pochodzący z wentylatora. Aby pobrać energię, urządzenie musi najpierw zassać powietrze z zewnątrz. W tym celu zamontowany jest w nim duży wentylator, który wciąga je jak odkurzacz i dalej, przy pomocy układu wymiennika ciepła, pompa odbiera energię termiczną. Warto zauważyć, że im jest zimniej – i im większe pojawia się zapotrzebowanie na ciepło – tym wentylator pracuje z większą mocą. Oprócz wentylatora w tym urządzeniu grzewczym jest również kompresor, który również intensywniej pracuje w zimne dni. Wszystko to oczywiście skutkuje wyższym poziomem hałasu.

Nowoczesne rozwiązania

Warto zauważyć, że generowany przez pompy ciepła dźwięk trudno określić jako dokuczliwy. Jest to bowiem ciągły, delikatny szum. Jednakże niektóre osoby mogą być szczególnie wrażliwe na tego rodzaju hałas. Z tego względu producenci wychodzą naprzeciw potrzebom użytkowników.

powietrzna pompa ciepła

Najnowsze modele pomp ciepła nie dość, że mają obniżony próg hałasu, to jeszcze coraz częściej posiadają specjalny cichy tryb, który uruchamia w nocy. Pompy pracują zazwyczaj w przedziale od 35 do 60 dB w zależności od modelu i odległości dokonanego pomiaru. Jako że pompę ustawia się zawsze w pewnej odległości od ścian budynku, to dźwięk jej pracy nie jest specjalnie słyszalny przez domowników. Ewentualne wyższe wartości decybeli mogą wynikać z wyjątkowo dużego obciążenia urządzenia, np. w mroźne dni. Hałas ten można porównać do chodzącej lodówki bądź zmywarki – czyli nic strasznego!

Metody wyciszania pracy urządzenia

Aby uniknąć w przyszłości niedogodności wynikających z pracy pompy ciepła, warto dobrze zaplanować jej lokalizację. Właściciele dużych działek mogą sobie pozwolić na większą odległość urządzenia od budynku mieszkalnego. Jeśli jednak nie posiadamy wiele miejsca wokół domu, warto przynajmniej ustawić pompę z dala od pomieszczeń takich jak sypialnia i tych przeznaczonych do odpoczynku, a także nie umieszczać jej w pobliżu dwóch ścian czy we wnękach. Wtedy hałas może się potęgować, a tego byśmy nie chcieli.

Montaż pompy ciepła zazwyczaj obejmuje również przygotowanie specjalnego postumentu, który zredukuje przenoszenie drgań związanych z pracą kompresora i wentylatora na ściany budynku. Dodatkowo wykorzystuje się w tym miejscu specjalne podkładki antywibracyjne, co jeszcze bardziej niweluje wibracje. Jednym z rozwiązań jest również umieszczenie pompy ciepła wewnątrz budynku, w takim miejscu jak piwnica czy garaż, jednakże wymaga to zastosowania dodatkowego wyciszenia. Niestety wibracje przenoszone na konstrukcję w takim przypadku mogą być nadal odczuwalne, więc nie zawsze okazuje się to optymalnym rozwiązaniem.

Pomimo że pompy ciepła są coraz częściej stosowanym źródłem ogrzewania w Polsce, nadal panuje przekonanie, że sprawiają one więcej problemów, niż przynoszą pożytku. Jednakże osoby, które krytykują to doskonałe rozwiązanie technologiczne, zazwyczaj nie wiedzą, że wiele zależy nie tylko od modelu pompy ciepła, lecz także od profesjonalizmu ekipy montującej. Dlatego też, znając chociażby podstawowe zasady prawidłowej instalacji tego systemu, można zapobiec generowaniu nadmiernego hałasu.