HEMS – czyli System Zarządzania Energią Domową

W większości polskich domów można zauważyć brak odpowiedniego gospodarowania zasobami, w tym energią elektryczną. Jednakże zdaje się, że osoby narzekające na coraz wyższe stawki za prąd nie zauważają swoich zaniedbań. Podstawowym błędem każdego właściciela domu jest niewprowadzanie nowoczesnych rozwiązań, które mogłyby wpłynąć na obniżenie marnowania energii do minimum. To przede wszystkim poprawne przeprowadzenie termoizolacji budynku czy zastosowanie wydajnego źródła ciepła. Oprócz tych podstawowych opcji istnieje również coraz popularniejsze rozwiązanie w postaci Systemów Zarządzania Energią Domową. Czym dokładnie są owe systemy i jak mogą pomóc w drodze do osiągnięcia maksymalnych oszczędności energii?

Charakterystyka Systemów Zarządzania Energią Domową

Wspomniany system, w skrócie HEMS (od j. ang. Home Energy Management System), odpowiada za sterowanie układem elektrycznym domu oraz wszelkimi urządzeniami do niego podłączonymi. Jest to niezwykle nowoczesne rozwiązanie, które opiera się na technologii IoT (Internet of Things). Jest to wirtualna przestrzeń tworzona przez urządzenia połączone ze sobą np. za pomocą sieci elektrycznej. System taki może pomóc sterować urządzeniami, uruchamiać je oraz zbierać szczegółowe dane. Ta ostatnia funkcja jest niezwykle istotna. Dzięki zapisywaniu informacji związanych nie tylko ze statystyką korzystania z przeróżnych urządzeń można dowiedzieć się o zużyciu energii elektrycznej w konkretnym dniu, tygodniu, miesiącu czy roku. W ten sposób każdy domownik będzie wiedział, gdzie niepotrzebnie jest tracona energia, jakie urządzenia powinien wymienić na bardziej wydajne i energooszczędne, a w jakim przypadku nie musi się martwić o marnotrawstwo prądu.

Korzyści z zastosowania takiego systemu

Niektórzy mogą się zastanawiać, czy taki system jest warty uwagi. W końcu większość osób raczej nie określa się mianem tych, którzy zużywają duże zasoby energii elektrycznej. Jednakże statystyka nie kłamie – w polskich gospodarstwach domowych wykorzystywane są coraz większe ilości prądu. Według danych GUS w porównaniu do poprzedniego roku, w 2020 zużycie wzrosło o 3%. Pomimo że wydaje się to małym skokiem, to należy brać pod uwagę coraz szybszy rozwój technologiczny w Polsce, co wiąże się właśnie z większym zapotrzebowaniem na energię. Warto więc dobrze nią zarządzać i – planując modernizację domu – zainwestować w system HEMS.

Natomiast jeśli chodzi o zalety zastosowania tego systemu, można wyróżnić kilka, niezwykle ważnych aspektów. To przede wszystkim wygoda, ponieważ zdalne uruchamianie ogrzewania, włączanie klimatyzacji czy innych urządzeń podłączonych do sieci pozwala na sprawne zarządzanie domem i dostosowywanie jego warunków do naszych wymogów. Po co ogrzewać dom przez cały dzień, skoro chłodno robi nam się dopiero wieczorem? W jakim celu klimatyzacja ma marnować prąd i chłodzić pomieszczenia, skoro nie ma nas na miejscu? Te i inne problemy rozwiązać może właśnie taki system. To po prostu maksymalny komfort życia, a także racjonalne zarządzanie energią.

ustawienia systemu zarządzania domem

Kolejną zaletą tego rozwiązania jest bezpieczeństwo. Dzięki niemu można efektywniej zarządzać np. układem antywłamaniowym. W razie wystąpienia przerwy w dostawie prądu możliwe jest chociażby uruchomienie awaryjnego zasilania z agregatu czy z własnych paneli fotowoltaicznych. Systemy HEMS łatwiej też wykryją awarię czujników dymu czy ruchu. W ten sposób można czuć się o wiele bezpieczniej.

Największą korzyścią jest jednak oszczędność energii elektrycznej, a co za tym idzie, zmniejszenie wysokości rachunków. Obserwacja danych o dotychczasowym poziomie zużycia prądu i następnie dostosowanie uruchamiania różnych urządzeń, np. zależnie od taryfy, może znacząco wpływać na oszczędności. Czasem można zdziwić się, ile energii zużywa zamrażalnik, pralka pracująca na konkretnych programach czy kuchenka. Można w ten sposób również zauważyć nieprawidłowości w poborze prądu i zorientować się, czy w domu występują awarie układu elektrycznego.

Warto wspomnieć, że zainstalowanie systemu HEMS w nieruchomości znacząco podnosi jej wartość, co może być istotne np. dla deweloperów. Z perspektywy inwestora jest wszakże ważne, aby wyposażenie wpływające na wygodę i bezpieczeństwo przyszłych domowników zachęcało do kupna domu.

Jeśli jeszcze ktoś zastanawia się nad instalacją Systemu Zarządzania Energią Domową, to powyższe zalety powinny skłonić go do wdrożenia go do planowanych prac modernizacyjnych bądź podczas budowy nowego domu. Wiele korzyści, jakie daje system HEMS, zachęca coraz większą liczbę inwestorów do zainteresowania się tego rodzaju technologią. Warto poprawić więc komfort życia i postawić na taki system – w końcu nowoczesność powoli przestaje być wyborem, a staje się koniecznością.