Histereza a praca sprężarki pompy ciepła

Pompa ciepła, jak każde zaawansowane i nowoczesne pod względem technologii urządzenie, potrzebuje odpowiednich ustawień swojej pracy. Z tego powodu, że tego rodzaju instalacje są niemalże bezobsługowe, stawia na nie coraz większe grono Polaków. Jednakże aby maksymalnie wykorzystać potencjał pomp ciepła, należy pamiętać o tym, że najważniejszym ich elementem są sprężarki i to od ich pracy zależy wydajność układu grzewczego. Dlatego też w dzisiejszym wpisie przybliżymy działanie, które pozwala oszczędzać ten niezwykle istotny element oraz usprawnić ogrzewanie. Mowa mianowicie o histerezie – czym dokładnie jest, na co wpływa i jak ją praktycznie wykorzystać?

Szczególna dbałość o sprężarkę

Każdy, kto zainwestował w nowy układ grzewczy, chce, aby działał on jak najdłużej. Dzięki temu przez długi czas nie trzeba zaprzątać sobie głowy kolejną wymianą instalacji. Co więcej, im dłużej działa taki układ, tym koszt inwestycji teoretycznie maleje. O żywotności pomp ciepła decydują właśnie sprężarki, dlatego też ich prawidłowa praca gwarantuje wieloletnie korzystanie z tego rodzaju ogrzewania. Jednym ze sposobów na dbanie o stan sprężarki, a także o wydajność całego układu, jest właśnie prawidłowa nastawa histerezy.

Czym jest ten parametr?

Wspomniana wielkość to maksymalna różnica występująca między docelową wartością temperatury wody w instalacji grzewczej a tą, przy której sprężarka powinna się uruchamiać. W momencie gdy różnica ta zostanie przekroczona, urządzenie ponownie się uruchamia w celu ogrzania medium do żądanej temperatury – i tak w kółko. Histereza pozwala więc na regulowanie pracy sprężarki, a co za tym idzie, całego systemu grzewczego pompy ciepła.

Za mało, za dużo…

Warto w tym momencie zastanowić się, czy można uszkodzić układ, wybierając nieodpowiednią wartość histerezy. Choć nastawa tej wielkości teoretycznie nie wpływa bezpośrednio na samą instalację, to niestety przyczynia się do wcześniejszego zużycia się sprężarki. Warto przy tym pamiętać, że to, jak długo będzie pracować, jest ściśle powiązane z liczbą rozruchów sprężarki. Zbyt niska histereza może prowadzić do nadmiernej częstotliwości włączania oraz wyłączania sprężarki, co zwiększa zużycie energii i doprowadza do jej przedwczesnego wyeksploatowania. Z drugiej strony zbyt duża histereza może przyczyniać się do niestabilnej pracy układu i niskiej wydajności energetycznej, co często powoduje notoryczne niedogrzewanie domu, co na pewno odczują jego mieszkańcy.

jednostka zewnęntrzna pompy ciepła

Od czego zależy wartość histerezy?

Aby zapobiec negatywnym skutkom nieodpowiednio ustawionej histerezy, należy wiedzieć, jakie wartości powinny być optymalne. Prawdą jest, że ustawienie wartości histerezy zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj pompy ciepła, rodzaj instalacji dystrybuującej energię termiczną, warunki zewnętrzne czy konkretne wymagania użytkownika. Producenci pomp ciepła zazwyczaj podają rekomendowane wartości histerezy w instrukcjach obsługi, aczkolwiek sporo też zależy od adaptacji pompy ciepła, np. z innym źródłem ogrzewania czy z dodatkowym buforem ciepła o niestandardowej pojemności. Dobre praktyki polegają natomiast na dostosowaniu ustawień histerezy do konkretnych warunków pracy oraz monitorowaniu wydajności systemu w celu dostosowania parametrów. Specjaliści, którzy projektują oraz przeprowadzają montaż pompy ciepła, powinni również doradzić, jakie ustawienia histerezy będą najlepsze.

Ustawianie histerezy

W celu zmiany wysokości tego parametru trzeba dostosować odpowiednie nastawienia w układzie sterowania systemu grzewczego bądź wykorzystać inteligentne metody zarządzania. Przede wszystkim należy wybrać tryb pracy pompy ciepła oraz określić wartości zarówno włączania, jak i wyłączania sprężarki, których różnica to właśnie wysokość histerezy. Po ustawieniu jej należy monitorować, a w razie potrzeby dostosować działanie pompy ciepła, jeśli dana wartość nie spełnia swojej funkcji. Optymalne ustawienie histerezy może wymagać eksperymentowania oraz obserwacji. W razie wątpliwości zaleca się skonsultowanie z producentem lub specjalistą w dziedzinie pomp ciepła, ponieważ jako przeciętni użytkownicy tego systemu ogrzewania nie będziemy wiedzieć wszystkiego.

Histereza jest parametrem, który odgrywa kluczową rolę w wydajności pompy ciepła. Może być dostosowywana do różnych trybów pracy, takich jak ogrzewanie domu czy wody użytkowej oraz chłodzenie, dlatego też jest to narzędzie, które powinien znać każdy posiadać pompy ciepła. Dopasowanie odpowiedniej wartości histerezy ma na celu zapewnienie stabilnej oraz efektywnej pracy sprężarki. Dzięki temu cały system grzewczy będzie w pełni spełniał swoje zadanie.