Instalacja fotowoltaiczna od A do Z

Domowa instalacja fotowoltaiczna to najwygodniejsze źródło energii, charakteryzujące się szybkim zwrotem inwestycji. Jeśli rozważasz jej montaż, to poniżej przedstawiamy poradnik streszczający wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć.

Technologia znana od lat

Przede wszystkim nie powinieneś się bać. Zjawisko fotowoltaiczne zostało zbadane i opisane już prawie 200 lat temu, w 1839 roku przez francuskiego fizykochemika Aleksandra Edmunda Becquerela. Oczywiście w obecnie znanym nam kształcie fotowoltaika rozwija się od 1954 roku, kiedy skonstruowano pierwszy panel fotowoltaiczny. Mówimy więc o technologii, która ma już swoje lata, jest zbadana, bezpieczna i teraz już tylko udoskonalana. Dość powiedzieć, że producenci aktualnie dają nawet do 30 lat gwarancji na efektywną produkcję prądu przez swoje panele fotowoltaiczne. Normą jest natomiast 25-letnia gwarancja na maksymalnie 15-procentowy spadek mocy produkowanego prądu przez panel.

Jak to działa?

W dużym uproszczeniu promienie słoneczne padające na panel powodują, że w ogniwach fotowoltaicznych, z których składają się panele, powstaje prąd stały. Dzieje się to dzięki wykorzystanym półprzewodnikom, w których powstaje siła elektromagnetyczna. Jest to jednak prąd stały, który dopiero w tzw. falowniku, zwanym też inwerterem, jest zamieniany na prąd zmienny. Dopiero w tej formie może on bezpiecznie zasilić naszą sieć, a w efekcie domowe sprzęty.

Jak dobrać odpowiednią instalację?

To podstawowe pytanie, na które odpowiedź jest już nieco bardziej złożona. Przede wszystkim należy zacząć od Twojego zapotrzebowania na energię elektryczną. To ważne, ponieważ tylko te dane pozwolą optymalnie dobrać moc instalacji fotowoltaicznej i uniknąć sytuacji, kiedy będzie ona za słaba, albo niepotrzebne będzie produkować zbyt dużo prądu. Najprostszym i najbardziej obiektywnym sposobem jest podsumowanie rachunków od dostawcy prądu, najlepiej za ostatni rok.

Nieco więcej pracy wymaga sytuacja, kiedy dopiero zamierzamy się budować. Wtedy musimy oszacować planowane zużycie prądu na podstawie liczby i mocy urządzeń, w jakie zamierzamy się wyposażyć: lodówki, zamrażarka, tv, pompa ciepła, itp. W obliczeniach należy także uwzględnić szereg innych czynników, jak: liczbę domowników, powierzchnię i klasę okien, czy sposób i jakość planowanego ocieplenia.


Inżynierowie pracujący w firmie Pantech s.c., bezpłatnie przeprowadzą stosowne analizy i wykonają audyt energetyczny Twojego budynku. Dzięki temu uzyskasz pewność, że zaproponowana instalacja fotowoltaiczna jest optymalnie dobrana do potrzeb Twojego domu i jego mieszkańców.


Optymalna lokalizacja paneli względem słońca

Kiedy już określimy zapotrzebowanie na energię i dobierzemy moc instalacji fotowoltaicznej, kolejnym krokiem jest znalezienie przestrzeni gwarantującej najlepszą ekspozycję paneli względem słońca. Tu też pomogą nasi eksperci. Oczywiście idealną jest sytuacja, kiedy istnieje możliwość ustawienia paneli dokładnie na południe i pod kątem 30-40 względem poziomu ziemi. Wtedy fotony wysyłane ze słońca docierają do paneli idealnie pod kątem prostym i uzysk mocy z instalacji jest największy.

Jednak nie będzie też kłopotu, kiedy nie dysponujemy ani dachem, ani inną odpowiednią powierzchnią umożliwiającą ekspozycję instalacji w kierunku południowym. Aktualnie produkowane panele pozwalają bowiem uzyskać nawet 95 proc maksymalnego uzysku energii przy ich ustawieniu w kierunku południowo-wschodnim albo południowo-zachodnim. Im bardziej jednak ustawimy panele na wschód albo na zachód, tym uzysk mocy z nich będzie mniejszy.

Dlatego biorąc powyższe pod uwagę czasami warto zastanowić się nad możliwością ustawienia paneli na ziemi. Jest to idealne rozwiązanie, ale zawsze wiąże się z wyższym kosztem związanym z doborem odpowiedniego stelaża. Za to stanowi świetną alternatywę w przypadku braku odpowiedniej powierzchni dachowej.

W ostateczności można też wykorzystać tzw. trackery, czyli specjalne urządzenia z siłownikami obracającymi nasze panele zgodnie z ruchem słońca. Gwarantują one optymalny, prosty kąt padania promieni przez wszystkie godziny dnia.

Ile miejsca potrzeba na panele?

Kolejnym istotnym etapem przy planowaniu instalacji fotowoltaicznej, jest dobór liczby paneli. Zakładając, że nasze roczne zapotrzebowanie na prąd wynosi 3,5kW, to przy panelach o maksymalnej mocy 300 Wp będziemy potrzebowali 12 paneli. Na elektrownię o mocy 5kW mówimy już o minimum 17 panelach, a do instalacji 10kW niezbędnych będzie przynajmniej 34 paneli. Jeśli założymy, że średni wymiar jednego panelu to 1,6 na 1 metr, to z łatwością obliczymy minimalną powierzchnię niezbędną do Twojej elektrowni.


Skontaktuj się z naszym specjalistą, umów się na spotkanie i uzyskaj niezbędną pomoc. Jeśli mieszkasz w Bydgoszczy lub okolicach, bezpłatnie przyjedziemy do Ciebie i na miejscu sprawdzimy warunki techniczne, wyjaśnimy wszystkie aspekty związane z inwestycją oraz przygotujemy dokładną, skrojoną idealnie do Twoich potrzeb ofertę.


Bilansowanie – co to jest?

Kolejną i ostatnią rzeczą, o której każdy użytkownik instalacji fotowoltaicznej powinien wiedzieć jest zasada jej działania w kontekście współpracy z komercyjnym dostawcą energii elektrycznej. Tu kłaniają się przepisy ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii, według których prosument, czyli producent i równocześnie konsument energii elektrycznej, może przesłać nadmiar wyprodukowanej przez siebie energii do sieci i odebrać ją w innym terminie. Zgodnie z ustawą prąd z polskiej elektrowni fotowoltaicznej może być przechowywany w sieci przez rok. W polskich realiach oznacza to zwykle oddawanie prądu latem, kiedy nasza elektrownia produkuje go w nadmiarze oraz odbiór zmagazynowanej energii zimą.

Niestety, ta sama ustawa przewiduje również tzw. bilansowanie. W skrócie oznacza to, że jeśli latem oddajesz do sieci „na przechowanie” 1 kW energii, to w ciągu kolejnego roku możesz z niej odebrać 0,8 kW. Za to zakład energetyczny na własny koszt wymieni Twój licznik na dwukierunkowy (pozwalający liczyć energię przesyłaną w dwóch kierunkach, tj. do i z sieci), no i zmagazynuje nadmiar wyprodukowanej energii.


Warto wiedzieć:

  • koszt instalacji fotowoltaicznej można odliczyć od podatku, to tzw. ulga termomodernizacyjna
  • decydując się na instalację należy zmienić okres rozliczeniowy z dostawcą energii z miesięcznego na roczny


Wybierając Pantech s.c. do zaprojektowania i montażu twojej elektrowni fotowoltaicznej zyskujesz:

  • pewność, że instalację zaprojektują wykwalifikowani inżynierowie, a jej wykonaniem zajmą się doświadczeni instalatorzy
  • darmowe, ekologiczne źródło prądu przez min. 25 lat
  • zwrot kosztów inwestycji już po 7 latach
  • merytoryczne wsparcie związane z dotacją 5000 zł z programu „Mój prąd”
  • merytoryczne wsparcie związane z dotacją z programu „Czyste Powietrze”
  • serwis i gwarancję na urządzenia oraz realizacjęSprawdź nas i umów się na bezpłatną konsultację