Jak dobrać klimatyzator do domu

Coraz wyższe temperatury sprawiają, że chętniej inwestujemy w urządzenia chłodzące nasze domy. Sprawdź, jakie systemy są obecnie dostępne na rynku, jakie oferują możliwości, i jak je dobierać do własnych potrzeb.

Temperatury powyżej 25, 28 i 30 stopni Celsjusza powoli stają się normą. W tej sytuacji jedynym rozwiązaniem poprawiającym komfort mieszkania, czy pracy jest instalacja systemu klimatyzacyjnego.

Klimatyzację dobieramy zawsze pod względem naszych potrzeb: wielkości pomieszczenia/pomieszczeń, rodzaju wybranego rozwiązania, funkcji (klimatyzacja może też grzać). Kryteriów wyboru jest wiele, ale jeszcze więcej jest rozwiązań dostępnych na rynku. Jak się nie pogubić? Poniżej przedstawiamy krótki przewodnik, który pomoże Wam dobrać idealne rozwiązanie do Waszych potrzeb.

1. Moc urządzenia

Podstawowym kryterium, o które w Pantech s.c. pytamy naszych klientów, to rodzaj i wielkość pomieszczenia. Dzięki tym informacjom możemy bowiem optymalnie dobrać moc urządzenia. Standardowy model obliczeń zakłada, że jednostka o mocy 1kW (1000W) jest w stanie skutecznie schłodzić albo ogrzać 10 m2, czyli 0,1kW mocy na 1m2.

Tu należy jednak pamiętać, że na ten wzór wpływ ma szereg innych czynników. Pod uwagę należy jeszcze wziąć: liczbę osób przebywających w pomieszczeniu, liczbę działających urządzeń, które również emitują ciepło, czy nawet powierzchnię większych przeszkleń. Może się bowiem okazać, że jednostka 2kW będzie za słaba nawet na 18 m2. Wtedy lepszym rozwiązaniem będzie urządzenie o mocy 2,5kW.

2. Funkcje klimatyzatora

Współczesne klimatyzatory nie tylko chłodzą. Wiele nowych modeli ma także funkcję grzania, wentylacji i filtrowania powietrza. Warto też zastanowić się nad innymi opcjami, jak: tryb nocny, który czuwa, by zadana temperatura pomieszczenia utrzymywała się na stałym poziomie, funkcja osuszania powietrza, programator, tryb wakacyjny, czy możliwość sterowania urządzeniem za pomocą aplikacji zainstalowanej np. w smartfonie.

No i nie zapominajmy o poziomie hałasu, jaki generują poszczególne klimatyzatory. To ważne zwłaszcza, jeśli zamierzamy podnieść komfort naszej sypialni.

Kiedy powyższe mamy już ustalone, możemy zastanowić się nad konkretnym rozwiązaniem technicznym. Na rynku dostępnych jest cały wachlarz klimatyzatorów o różnej konstrukcji i sposobie montażu. Poniżej przedstawiam ich podstawowe rodzaje.


Klimatyzacja typu split

Split jest najprostszym i zarazem najtańszym rozwiązaniem, które możemy stosować zarówno w mieszkaniach, domkach jednorodzinnych, jak i biurach. Split zawsze składa się z jednej jednostki zewnętrznej oraz jednej jednostki wewnętrznej (zwykle naściennej). Pierwszą można zamontować na dachu lub ścianie budynku, a drugą wewnątrz klimatyzowanego pomieszczenia, najlepiej pod sufitem. Obie jednostki są ze sobą połączone dwoma przewodami ukrytymi w popularnym „korytku” lub – co jest bardziej eleganckim rozwiązaniem – w ścianie pod tynkiem albo jeszcze w zabudowie kartonowo-gipsowej.

Splity charakteryzuje stosunkowa łatwość montażu oraz bardzo niska cena.

Sprawdź naszą ofertę na klimatyzatory Daikin


Klimatyzacje typu multisplit

Multisplit to rozszerzony split, a mianowicie: jedna jednostka zewnętrzna oraz kilka (maksymalnie pięć) jednostek wewnętrznych. Rozwiązanie idealne, kiedy nie dysponujemy na zewnątrz miejscem na kilka jednostek zewnętrznych albo ich duża liczba miałaby negatywny wpływ na estetykę naszego budynku. Wtedy pomaga rozwiązanie typu multisplit. Oczywiście i ono wymaga połączenia wszystkich jednostek wewnętrznych z zewnętrzną, ale na podobnej zasadzie, jak w przypadku splitów (przewody w korytkach albo pod tynkiem).

Wadą takiego rozwiązania bywa wysoka cena, bowiem koszt jednego systemu multisplit z dwiema jednostkami wewnętrznymi jest niemal zawsze wyższy od zakupu dwóch odrębnych instalacji typu split.

Zapytaj o ofertę na klimatyzacje typu multisplit


Klimatyzator kasetowy

Nowoczesnym i bardzo eleganckim rozwiązaniem są klimatyzatory kasetowe. Bardzo często stosuje się je w biurach, ale i domach w których jest lub planuje się podwieszany sufit. Zamontowana jednostka kasetowa, w odróżnieniu od klimatyzatorów ściennych, umożliwia nawiew w czterech kierunkach, czym zapewnia pełny komfort we wszystkich miejscach danego pomieszczenia. Kolejny atut klimatyzatora kasetowego to fakt, że jest on praktycznie niewidoczny dla użytkownika.

Zapytaj o ofertę na klimatyzatory kasetowegoKlimatyzatory kanałowe

Kolejny rodzaj klimatyzatorów stanowi duża grupa klimatyzatorów kanałowych. Są to urządzenia przeznaczone do zabudowy, które schowane przed okiem użytkownika rozprowadzają powietrze do wielu pomieszczeń za pomocą kanałów zakończonych kratkami wentylacyjnymi. To rozwiązanie dedykowane przede wszystkim do nieco większych, i najlepiej dopiero budowanych budynków, w których jest szansa na wygodne zaprojektowanie i poprowadzenie kanałów wentylacyjnych.Firma Pantech s.c. specjalizuje się w montażu wszystkich rodzajów klimatyzacji. Doświadczenie zdobywamy od lat, głównie na rynku bydgoskim oraz w okolicach Bydgoszczy. Specjalizujemy się w projektach oraz realizacjach dużych, komercyjnych systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, gdzie często ostatni etap, czyli sam montaż i uruchomienie, poprzedzają żmudne i bardzo dokładne obliczenia niezbędne do optymalnego doboru urządzeń idealnie spełniających wymagania projektantów, czy samych użytkowników.

Właśnie to doświadczenie pozwala nam dziś spełniać nawet najbardziej wymagające oczekiwania klientów indywidualnych.

Zapraszamy do kontaktu.


fot: www.daikin.pl