Jak obniżyć zużycie prądu przez pompę ciepła?

Ze względu na nadal dość chwiejne ceny energii elektrycznej wiele osób, które posiada energochłonne urządzenia, ciągle martwi się o swoje rachunki. Pomimo że sytuacja już się nieco stabilizuje, nie zmienia to faktu, że użytkownicy po prostu są w takich okolicznościach stratni. Doskonałym przykładem są posiadacze pomp ciepła. Co zatem powinni zrobić, by obniżyć zużycie energii elektrycznej, a co za tym idzie – zmniejszyć wysokość rachunków?

Czynniki wpływające na zużycie energii

Oczywiście, zanim ktokolwiek zacznie się doszukiwać nadmiernego pobierania prądu przez pompę, warto na początku zauważyć, że pobór energii zależy od wielu czynników. Przede wszystkim należy odpowiedzieć na poniższe pytania.

  • Czy budynek jest prawidłowo ocieplony?
  • Jaka jest nastawiona temperatura docelowa?
  • W jaki sposób wentylowane są pomieszczenia?
  • Czy jest zastosowana rekuperacja?
  • Czy pompa jest dopasowana do wielkości budynku?

Wszystkie te czynniki powinny wpłynąć na dobór urządzenia o dostosowanej mocy. Jednakże brak profesjonalizmu niektórych ekip projektowych oraz montażowych powoduje, że zbyt szacunkowo określają wymagania dla danego układu. Efektem jest praca pompy na niższej sprawności – a co za tym idzie – pobór większej ilości energii.

Drugim przypadkiem, gdy można zauważyć wzrost zużycia prądu przez pompę, jest zmiana wspomnianych warunków. Także zmienna, nieprzewidywalna aura może wpływać na sprawność pompy, jednakże w założeniu powinno się przewidywać kapryśną pogodę. Wszakże Polska charakteryzuje się klimatem umiarkowanym, gdzie słońce nie świeci przez cały rok.

Z rekuperacją energia nie ucieknie!

Choć jej głównym zadaniem jest wentylowanie budynku, to wspomniana wcześniej technologia pozwala na zatrzymywanie energii cieplnej w jego wnętrzu. Z tego względu rekuperator zmniejsza zapotrzebowanie na ciepło w domu, a w związku z tym odciąża pompę ciepła. A im mniej musi ona wykonać pracy do osiągnięcia wyższej, wskazanej przez użytkownika temperatury, tym mniej zużyje ona prądu. Z tego względu wielu specjalistów projektujących instalacje pompy ciepła nie wyobraża sobie montażu tego urządzenia w domu bez rekuperacji.

panele fotowoltaiczne

A może by tak prywatna elektrownia?

Jednak nawet gdy nie ma się już wpływu na niekorzystne warunki, sprzyjające większemu poborowi prądu przez pompę ciepła, warto zwrócić się w stronę fotowoltaiki. I tak – najpierw niestety trzeba zainwestować. Jednakże oszczędności na energii elektrycznej są niewspółmierne do poniesionych kosztów instalacji oraz zakupu paneli PV. Co więcej, nawet niewielki układ magazynujący wyprodukowaną energię pozwoli zasilać pompę także w nocy czy w czasie obowiązywania droższej taryfy. W ten sposób zwiększy się tzw. autokonsumpcję, która pozwoli maksymalnie wykorzystać potencjał paneli, a także zniweluje koszt uzyskania energii cieplnej przez urządzenie grzewcze.

Podłogówka lepsza?

Pomimo że pompa ciepła może działać zarówno z klasycznym układem grzejników, jak i podłogowym systemem rozprowadzania ciepła, to przyjmuje się, że to drugie rozwiązanie pozwala na lepsze wykorzystanie uzyskanego przez pompę ciepła. Mowa czasami nawet o 1 kW zaoszczędzonej mocy. Dlatego też, w miarę możliwości, zanim zdecyduje się na takiego rodzaju ogrzewanie, należy rozpatrzyć instalację podłogówki. Oczywiście istnieją powody, dla których założenie jej byłoby dość problematyczne, jednakże warto przeanalizować wszystkie za i przeciw. Z tego rozwiązania rezygnują często alergicy czy osoby ze schorzeniami układu oddechowego, ponieważ ruch konwekcyjny powietrza unosi z podłogi kurz, który jest alergenem. W takim przypadku ograniczenie powierzchni grzewczej może być dla nich korzystniejsze.

Czy istnieje idealna recepta na tanie i efektywne ogrzewanie, które równocześnie jest ekologiczne? Choć pompy ciepła można określić takimi cechami, to jednak wiele czynników sprawia, że przewidywane koszty ogrzewania będą się różniły od tych osiągniętych. Jednakże warto być świadomym, że każde rozwiązanie ma wady i niemożliwe jest osiągnięcie maksymalnych zysków bez żadnych strat. Dlatego też pomoc eksperta, który doradzi, jak zminimalizować negatywne skutki działania opisywanych czynników, pomoże dostosować nie tylko samą instalację, lecz cały dom tak, aby pobierał, jak najmniej prądu.