Jak zabrać się za modernizację kotłowni?

Kotłownię z pewnością można nazwać domowym centrum sterowania systemem grzewczym. Niestety, w naszym kraju wciąż dominują przestarzałe, niebezpieczne wręcz rozwiązania, które szkodą zarówno nam samym, jak i środowisku. Na szczęście świadomość Polaków w kwestii systemów ogrzewania powoli ulega zmianie. Po części jest to zasługa rządowych dotacji na wymianę starych kotłów. Dlaczego rzeczywiście warto zastąpić stare rozwiązania nowymi? Jak się do tego zabrać? W czym pomoże nam program „Czyste Powietrze”? Na powyższe pytania odpowiemy w dalszej części wpisu. Zapraszamy do lektury!

Czyste Powietrze, czyli dotacje do nowych systemów ogrzewania

Zacznijmy od wspomnianych już rządowych dotacji. Program „Czyste Powietrze” jest przeznaczony dla właścicieli bądź współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub wydzielonych w nich lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Zakres oferowanych dotacji obejmuje wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła (głównie kotłów na paliwo stałe) na nowoczesne, spełniające najwyższe normy rozwiązania. Dofinansowanie dotyczy też prac niezbędnych przy przeprowadzaniu termomodernizacji budynku. Kwota, którą można otrzymać od rządu, wynosić może od 3000 zł do nawet 37 000 zł. Oczywiście należy przy tym pamiętać, że aby uzyskać środki, miesięczny dochód w gospodarstwie nie może przekraczać 1400 zł na osobę (lub 1960 zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego). W ramach programu najczęściej instaluje się urządzenia takie jak: kotły kondensacyjne, olejowe, elektryczne, a także dostosowane do współczesnych standardów wersje kotłów na paliwo stałe oraz pompy ciepła. Kwota dotacji rośnie, jeśli zdecydujemy się także na zakup instalacji fotowoltaicznej. Z tego też powodu szczególnie opłacalnym rozwiązaniem jest wybór pompy ciepła, która do jego produkcji wykorzystuje jedynie stosunkowo nieduże ilości energii elektrycznej. W połączeniu z panelami PV otrzymujemy ekologiczny, tani i wygodny system grzewczy, który z pewnością pomoże zaoszczędzić pieniądze i zadbać o poprawę stanu środowiska.

Dlaczego warto zdecydować się na wymianę starego pieca?

Na tego typu rozwiązanie warto zdecydować się z kilku powodów. Przede wszystkim – w przypadku tak zwanych kopciuchów (kotłów węglowych starego typu), jest to uregulowany prawnie obowiązek. Zresztą, tego typu urządzenia są wyjątkowo niepraktyczne. Palenie w kotłach na paliwo stałe wymaga sporych nakładów pracy. Konieczność doglądania rozpalającego się w piecu ognia, połączona z dokładaniem paliwa (najczęściej węgla) nie tylko zajmuje dużo czasu, ale też potrafi zmęczyć. Także magazynowanie służących za paliwo surowców potrafi być uciążliwe. Również stare kotły gazowe powinno się wymienić na nowsze, wydajniejsze urządzenia. Wiekowe rozwiązania niestety bywają zawodne i niebezpieczne, są nieekonomiczne, a do tego znacząco szkodzą środowisku. Nowoczesne urządzenia grzewcze, takie jak kocioł kondensacyjny, elektryczny, olejowy czy pompa ciepła, nie tylko pozwalają oszczędzić na rachunkach, ale też zwyczajnie ułatwiają życie. Obsługa tego typu urządzeń nie zajmuje wiele czasu, a do tego ich pracę można dostosować do konkretnych potrzeb i warunków.

pompa ciepła w pomieszczeniu gospodarczym z kotłownią

Jak przystąpić do modernizacji?

Wymiana urządzeń grzewczych nie należy do najprostszych zadań. Kotły różnią się w końcu rozmiarami, budową, a także sposobem podłączenia do całej instalacji. Niestety, w większości przypadków inwestycja w nowy system grzewczy wiąże się m.in. z usuwaniem starych pomp, zbiorników na wodę czy zbędnego orurowania. Warto w tym przypadku skontaktować się ze specjalistami, którzy pomogą dobrać odpowiedni, dopasowany do potrzeb gospodarstwa system grzewczy.

Modernizacja urządzeń grzewczych dla jednych może być koniecznością, dla innych z kolei jedynie sposobem na poprawę komfortu życia (i obniżenie rachunków). Jedno jednak jest pewne – zdecydowanie warto przyczynić się do walki o zdrowsze środowisko i zainwestować w jedno z nowoczesnych, ekologicznych urządzeń grzewczych – nawet jeśli nie jest to odgórny wymóg państwa.