Jak zwiększyć opłacalność montażu pompy ciepła?

Instalacje wykorzystujące najnowsze technologie to coraz częstszy widok w Polsce. To przede wszystkim elektrownie fotowoltaiczne czy powietrzne pompy ciepła. O ile systemy PV cieszą się szczególnym zainteresowaniem, to do pomp ciepła jeszcze wiele osób podchodzi z rezerwą. Pomimo że to jak dotąd jedna z najtańszych instalacji OZE, wiele osób zastanawia się, czy jednak nie jest ona droga w utrzymaniu, przede wszystkim opierając się na niektórych negatywnych opiniach na ich temat. Oczywiście aby tak faktycznie było, należy spełnić podstawowe warunki, w których urządzenie będzie małym kosztem generować ciepło. W dzisiejszym wpisie udowodnimy, jak wiele zależy od instalatora oraz wskażemy, co jeszcze wpływa na to, że montaż pompy ciepła najzwyczajniej będzie się opłacał.

Montaż pompy ciepła zasługuje na wsparcie

Głównym czynnikiem zwiększającym opłacalność montażu pompy ciepła w nowym domu jest korzystanie z dotacji. Program „Czyste Powietrze” pozwala również na wymianę starego kotła na rzecz m.in. pomp ciepła. Dzięki temu można znacząco zmniejszyć koszt założenia nowej instalacji. Jednakże, aby wybrać odpowiednie urządzenie, należy wiedzieć, jak sprowadzić pobieranie energii do minimum – czy zawsze jednak jest się w stanie to zrobić?

Wysoki pobór prądu? To zależy!

Warto zauważyć, że przeciwnicy bądź sceptycy powietrznych pomp ciepła jako ich największą wadę wskazują duże zużycie energii elektrycznej. I tak – pompa ciepła potrzebuje prądu do pracy. Dodatkowo im trudniejsze warunki napotyka, tym więcej go zużyje. Mowa oczywiście o bardzo niskiej temperaturze. Jednak dzisiejsze modele pomp mogą pracować nawet do -30°C, a takie parametry pozwalają już na zastosowanie urządzenia na terenie całej Polski.

Czy jednak osoby narzekające na duży pobór energii przez te urządzenia nie zapoznały się z zasadami ich działania? Niestety zdarzają się firmy montujące powietrzne pompy ciepła, które nie przybliżają przyszłemu użytkownikowi niezbędnych szczegółów na temat ich pracy. A każdy powinien wiedzieć, jaki pobór powinien kształtować się w konkretnych warunkach pogodowych, tak, by był świadomy, że pompa działa, jak należy. Dlatego też profesjonalna firma montująca takie instalacje to brak niemiłych niespodzianek. Co jeszcze zależy od ekipy montażowej?

Pompa skrojona na wymiar!

Niezwykle istotnym elementem w drodze do jak największych oszczędności jest zoptymalizowanie instalacji pod konkretne potrzeby domostwa. Przede wszystkim pompa ciepła musi mieć dokładnie dobraną moc nie tylko pod względem ogrzewanego metrażu. Należy również brać pod uwagę takie czynniki jak stopień izolacji całego budynku, zapotrzebowanie na c.w.u. czy obecność innego źródła ciepła. Zbyt mała moc pompy ciepła bardzo łatwo może przyczynić się do drastycznego wzrostu zużycia energii elektrycznej w przypadku większego zapotrzebowania na ciepło np. w mroźne dni. Z drugiej strony zbyt duża moc urządzenia sprawi, że będzie ono pracować na nieoptymalnych parametrach, obniżając tym samym jego wydajność, a także żywotność.

Termostat

Długo działająca pompa to większa opłacalność!

No właśnie – jeśli zależy nam na tym, aby średni koszt ogrzewania przez wszystkie lata korzystania z pompy ciepła był niski, to powinniśmy zadbać o jej żywotność. Dzięki temu poniesiony na początku koszt zakupu urządzenia oraz jego montażu wypada korzystniej, ponieważ dłużej będziemy korzystali z ogrzewania, bez konieczności wymiany na nowe. Natomiast na prawidłowe, wieloletnie działanie pompy ciepła ma wpływ przede wszystkim odpowiedni dobór mocy, prawidłowe dopasowanie trybu jej pracy do wymagań grzewczych, regularna konserwacja czy należyte serwisowanie, wykonywane od razu po zauważeniu nieprawidłowości.

Doskonała opcja dla posiadających instalację PV

Dotychczas właściciele pomp ciepła, którzy nie zainwestowali w panele fotowoltaiczne, nie mogli narzekać na rachunki za prąd. Obecnie jednak, z powodu coraz wyższych cen energii elektrycznej, warto rozpatrzyć taką opcję. Powietrzne pompy ciepła nadal są bardzo ekonomicznym rozwiązaniem, w szczególności ze względu na stosunkowo niski koszt ich założenia, który możliwy jest do uzyskania dzięki dotacjom. Instalacja fotowoltaiczna sprawi jednak, że wszelkie podwyżki cen energii nie będą nas tak martwić, a samo korzystanie z pompy ciepła będzie jeszcze bardziej opłacalne.

Pomimo że pompy ciepła to doskonała alternatywa dla konwencjonalnych źródeł ciepła, to jeszcze zbyt wiele osób nie jest do nich przekonanych. Jednak niesłusznie, ponieważ wystarczy profesjonalny montaż, nastawa parametrów pracy czy wybór konkretnego modelu urządzenia i jego mocy, by stało się ono wydajne i opłacalne. Dlatego też należy postawić na sprawdzoną firmę instalującą profesjonalne układy z powietrznymi pompami ciepła.