Jakie korzyści płyną z zastosowania pomp ciepła w budynkach wielorodzinnych?

Ekologia wkracza w naszą codzienność i jest popularna niemalże w każdym aspekcie życia. Doskonale widać to zjawisko w sektorze nowoczesnych rozwiązań grzewczych. Instalacja pomp ciepła, które należą do przyjaznych naturze źródeł ogrzewania, staje się powszechniejsza nie tylko w budynkach jednorodzinnych. Dotychczas bowiem zaobserwować można było ich instalacje głównie w domach o powierzchni użytkowej 100-150 m². Teraz natomiast zakłada się je także w większych budynkach wielorodzinnych. Jest to temat warty uwagi nie tylko ze względu na korzyści ekologiczne, lecz także ekonomiczne. Zapraszamy zatem do odkrycia innego oblicza pomp ciepła!

Spis treści:

Dlaczego warto postawić na instalację pomp ciepła w budynkach wielorodzinnych?

Będąc inwestorem nowych budynków wielorodzinnych bądź zarządcą już istniejących obiektów tego typu, warto szukać ekonomicznych rozwiązań grzewczych. Koszty zapewnienia ciepła mieszkańcom rosną bowiem nieustannie. Stawianie na pompy ciepła, wraz z innymi nowoczesnymi systemami energetycznymi, pozwala natomiast wygenerować spore oszczędności i to przez wiele lat. Warto przyjrzeć się dokładniej zaletom takich układów.

Ekologia ponad wszystko!

Systemy grzewcze nieobciążające środowiska naturalnego pozwalają na skuteczną poprawę warunków życia w najbliższym otoczeniu oraz globalnie. Jeśli ogrzewając budynek, nie trzeba równocześnie wdychać toksycznych produktów spalania konwencjonalnych paliw, można to rozpatrywać jako ogromną zaletę. Ograniczenie wydobycia, również degradującego naturę czy – w niektórych przypadkach – brak konieczności pozbywania się stałych produktów spalania materii w postaci popiołu lub sadzy to także pozytywne aspekty takiego rozwiązania. Pompy ciepła generują w pełni czystą energię, bez zbędnych i szkodliwych dodatków, co powinno mieć ogromne znaczenie w przypadku budownictwa wielorodzinnego.

Inwestycje korzystne finansowo

Warto zauważyć, że pompy ciepła wykorzystywane w budownictwie wielorodzinnym pozwalają znacząco obniżyć koszty ogrzewania i nie tylko! Systemy takie pełnią także funkcję klimatyzacji, dzięki czemu temperatura jest optymalna przez cały rok. Stworzenie wydajnego systemu odpowiedzialnego zarówno za ogrzewanie mieszkań czy c.w.u., jak i zapewniającego chłód latem z wykorzystaniem pompy ciepła oraz innych układów to coraz częściej priorytet inwestorów budowlanych. Urządzenia te w połączeniu np. z instalacją PV oraz magazynami energii mogą generować ciepło minimalnym kosztem!

Oprócz powyższych korzyści inwestycja w pompy ciepła może się zwrócić szybciej dzięki różnorodnym dotacjom czy korzystnym kredytom. Dodatkowo założenie takich systemów w budynku wielorodzinnym automatycznie przyczynia się do wzrostu jego wartości, co również warto mieć na uwadze, chcąc poprawić konkurencyjność oferty mieszkaniowej.

Systemy działające przez wiele lat

Wdrożenie układu pompy ciepła, m.in. o odpowiedniej mocy czy zainstalowanych zabezpieczeniach, pozwala korzystać z niego przez długi czas, generując ogromne oszczędności. Należycie zoptymalizowany projekt pompy ciepła, a także skorzystanie z dotacji pozwalają na szybki zwrot inwestycji jej założenia, zaś sama instalacja może pracować nawet 20-25 lat, a to doskonały wynik.

Możliwości instalacji pomp ciepła w różnych typach budynków wielorodzinnych

Znając liczne zalety pomp ciepła, warto zastanowić się nad różnymi opcjami ich instalacji w budynkach wielorodzinnych. Przede wszystkim należy brać pod uwagę, czy mamy do czynienia z nowo powstającym, czy ze starszym budynkiem. Jak należy podejść do zakładania pomp ciepła w obu przypadkach?

Nowe budownictwo

W sytuacji planowania inwestycji budowy bloku mieszkalnego już na samym początku można uwzględnić w projekcie, na jaki system ogrzewania się decydujemy. Odpowiednio opracowana koncepcja pomaga w skutecznym wdrożeniu instalacji pompy ciepła. Zaplanowanie lokalizacji jednostki roboczej, sieci rozprowadzającej ciepło czy układu nawiewów jeszcze przed budową pozwala w 100% wykorzystać potencjał urządzenia.

W przypadku już istniejących obiektów, lecz posiadających nowoczesną konstrukcję, wdrożenie pompy ciepła zazwyczaj nie powinno stanowić problemu, jednak jest to bardziej skomplikowane niż planowanie od podstaw. Wsparcie profesjonalnej firmy projektującej oraz instalującej innowacyjne układy grzewcze to podstawa w takich okolicznościach.

Modernizacja starszych budynków

Na pompy ciepła decydują się jednak nie tylko właściciele nowoczesnych obiektów. Założenie takiego systemu ogrzewania w starszych budynkach może wydawać się niewykonalne, ale nic bardziej mylnego! Z pomocą specjalistów z branży można z powodzeniem wdrożyć pompę ciepła nawet w stosunkowo leciwych budowlach. Oczywiście środki przeznaczone na dostosowanie ich do działania takiego systemu będą zawsze wyższe niż w przypadku nowego budownictwa, jednakże nadal jest to inwestycja bardzo opłacalna. W połączeniu z kompleksową termomodernizacją oraz zmianą źródła zasilania na tańsze można z powodzeniem poprawić warunki mieszkaniowe w starszych budynkach, poprzez zmniejszenie kosztów ich ogrzewania, jak też chłodzenia.

montaż pompy ciepła vaillant

Adaptacja w budynkach z wieloma mieszkaniami

Zanim zdecydujemy się na montaż nowoczesnego źródła ogrzewania, warto uświadomić sobie, że pompa ciepła do domu oraz jej instalacja może się znacznie różnić od tej zakładanej w budynku wielorodzinnym. Nie chodzi wyłącznie o moc jednostki roboczej, lecz o metody rozporządzania oraz kontroli ciepła w wielolokalowym obiekcie. Jakie są rozwiązania?

Systemy centralne

Opierają się one na rozprowadzaniu ciepła z jednej jednostki centralnej o dużej mocy. Można to porównać do rozwiązań powszechnie stosowanych w domach jednorodzinnych: jeden kocioł odpowiadał za ogrzewanie wszystkich pomieszczeń w budynku. Na montaż pomp ciepła w systemie centralnym warto zdecydować się w przypadku starszych budynków, ponieważ będzie to łatwiejsze do wdrożenia. Oczywiście na źródło ciepła można wybrać nie tylko jedną, lecz cały zespół pomp ciepła, zlokalizowany w wyznaczonym miejscu blisko budynku.

Systemy decentralne

Tego typu układy opierają się na rozproszeniu jednostek roboczych w całym budynku (np. na tarasach i balkonach przynależnych do mieszkań bądź na dachach budynków). Jednostki robocze o niskich mocach rozmieszczone w obiekcie pozwalają na zmniejszenie ewentualnych strat energii termicznej wynikających z transportu ciepła czy redukcji zużycia prądu. Takie rozwiązanie jednak wykorzystuje się częściej w nowoczesnym budownictwie, najlepiej jeszcze poprzez wdrożenie w plan koncepcyjny przed budową nowego obiektu.

Integracja z istniejącymi sieciami grzewczymi

Dostosowanie się do zastanego systemu rozprowadzania ciepła w budynku może być czasem problematyczne – wykorzystanie planów instalacji to podstawa! Dodatkowo to, jaki typ ogrzewania zastępujemy pompami ciepła, definiuje, co powinniśmy zrobić i w jaki sposób.

Najczęstszymi przypadkami są sytuacje, gdy budynek dotychczas polegał na ogrzewaniu z sieci miejskiej. Z pozoru dostosowanie takiej instalacji pod system pompy ciepła może wydawać się trudne, jednakże wiele już budynków w Polsce przeszło taką modernizację i dziś są ogrzewane wydajnymi pompami ciepła. Trudniejszym przypadkiem są budynki wielorodzinne, w których dotychczas wykorzystywane były piece kaflowe, kozy czy kotły gazowe wyłącznie do c.w.u. Taki budynek często pozbawiony jest sieci rur grzewczych, dlatego koszt inwestycji założenia pompy ciepła rośnie, aczkolwiek dobry plan powoduje, że nadal jest to korzystne przedsięwzięcie. Na czym polegają podstawowe prace związane z wdrożeniem takich zmian? To m.in.:

Czy pompy ciepła są opłacalne w starszych budynkach?

  • kontrola stanu instalacji rozprowadzającej wodę grzewczą, w tym kaloryferów, rur, zaworów itd.,
  • ocena możliwości podłączenia w budynku pompy ciepła i np. systemu PV zasilającego źródło ogrzewania,
  • wyznaczenie miejsca na jednostki robocze i sterujące całą instalacją grzewczą,
  • zaplanowanie prac termomodernizacyjnych budynku (ocena stopnia energooszczędności obiektu i jej ewentualna poprawa).

Na podstawie powyższych zadań można wywnioskować, że czasami wdrożenie pomp ciepła będzie generowało nieprzewidziane koszty. Każdy specjalista zajmujący się projektowaniem oraz instalowaniem takich systemów grzewczych powinien przecież brać pod uwagę opłacalność inwestycji. Ważne są m.in. tempo i skala możliwości obniżenia rachunków za ogrzewanie budynku oraz wody użytkowej. Co ciekawe, nawet wstępne szacunki zazwyczaj wskazują na spore oszczędności, także po uwzględnieniu konieczności wdrożenia dodatkowych zmian w budynku. Dlatego pompa ciepła w budynku wielorodzinnym, w tym także w wielopiętrowym bloku mieszkalnym, to coraz częstszy widok w polskich miastach, ponieważ wielu ich zarządców zauważa korzyści z takiego rozwiązania, w szczególności w połączeniu z instalacjami fotowoltaicznymi.

Integracja z innymi systemami – fotowoltaika i hybrydowe rozwiązania

  • Połączenie pomp ciepła z fotowoltaiką

W kontekście wdrażania pomp ciepła często wspomina się o systemach PV. Dlaczego są one warte uwagi w takim przypadku? Zapewnienie indywidualnego źródła zasilania pozwala stworzyć niezależny od zewnętrznego dostawcy energii układ grzewczy. Dodatkowo instalacja fotowoltaiczna pomaga w zwiększeniu efektywności pracy pompy ciepła. Przy odpowiedniej optymalizacji istnieje nawet możliwość całkowitego zasilania budynku odnawialnymi źródłami energii.

  • Systemy hybrydowe

W tym przypadku mowa o wspomaganiu przez pompy ciepła pracy innych źródeł. Na takie rozwiązania warto zdecydować się w celu dywersyfikacji generowanej energii termicznej w budynkach pozbawionych pełnych możliwości adaptacyjnych. Z tego powodu nie można np. generować całkowitego zapotrzebowania na ciepło wyłącznie za pomocą pompy. Innym przypadkiem może być stworzenie dodatkowego wsparcia w razie nagłego zapotrzebowania na ciepło w najzimniejsze dni w roku.

Systemy hybrydowe mogą być połączeniem pompy ciepła z: kotłami gazowymi, kotłami na pellet bądź inną biomasę (np. kotły zgazowujące drewno), miejską siecią grzewczą. Dzięki temu można korzystać z obu źródeł ciepła w celu optymalizacji temperatury w budynku.

Ciekawym przykładem jest stworzenie systemu hybrydowego wyłącznie w celu podgrzewania wody użytkowej bądź wybranych pomieszczeń w budynku.

Ile kosztuje pompa ciepła do budynku wielorodzinnego?

Wielu zarządców bloków mieszkalnych, zastanawiając się nad inwestycją w tego typu systemy, szacuje całkowity jej koszt. Robiąc to, należy brać pod uwagę takie czynniki jak m.in. technologię konstrukcji budynku, zastosowaną izolację czy typ wentylacji. Jest to tylko ułamek rzeczy, na które powinno się zwracać, obliczając docelową moc grzewczą pompy ciepła, co jest podstawowym parametrem wpływającym na jej cenę. Dlatego też odpowiedź na pytanie: „Ile kosztuje pompa ciepła?” będzie brzmiała: „To zależy”.

Zdecydowanie się na pompy ciepła w budynkach wielorodzinnych to strzał w dziesiątkę, w szczególności w czasach coraz droższych rachunków za energię. Postawienie na tego typu systemy grzewcze daje korzyści finansowe, lecz także ekologiczne. Oprócz tego dzięki temu można unowocześnić instalację i poprawić efektywność energetyczną obiektu mieszkalnego, co może okazać się korzystne w przyszłości w świetle zmieniających się przepisów UE. Pompy ciepła odgrywać będą dużą rolę w transformacji energetycznej – nie tylko w przypadku domów jednorodzinnych, ale właśnie miejskich budynków wielolokalowych.