Jakie są zalety ogrzewania podłogowego?

Sprawna wentylacja domowa to podstawa do stworzenia optymalnego mikroklimatu, cieszenia się dobrym samopoczuciem i zdrowiem. Wentylacja grawitacyjna jest niestety mało wydajna, zdecydowanie lepszym wyborem będzie mechaniczna z odzyskiem ciepła, co przełoży się na oszczędność energii i pieniędzy. W budynku z rekuperacją może działać każdy system grzewczy. Do wyboru są np. pompa ciepła, piec gazowy czy elektryczne ogrzewanie podłogowe. Istotne będzie to, aby kierować się wygodą, efektywnością, ekonomią i ekologią.

Czy warto zdecydować się na ogrzewanie podłogowe?

Obecnie na ogrzewanie podłogowe może pozwolić sobie coraz więcej inwestorów ze względu na powszechność tego systemu i coraz atrakcyjniejsze ceny. Podłogówka już dawno przestała być udogodnieniem zarezerwowanym wyłącznie dla zamożnych ludzi. Jest to świetne rozwiązanie dla wszystkich, którzy cenią sobie energooszczędność, komfort cieplny i wygodę. Wystarczy rozprowadzić sieć rur po całej powierzchni podłogi, a stanie się ona wielkopowierzchniowym grzejnikiem oddającym ciepło. Ogromną zaletą podłogówki jest równomierne ogrzewanie całego pomieszczenia – posadzka jest przyjemnie ciepła, co ma szczególne znaczenie w okresie jesienno-zimowym. Nikt nie lubi stawiać bosych stóp na zimnej podłodze. W przypadku ogrzewania podłogowego znika potrzeba chodzenia w domowych kapciach i rozkładania dywanów, które są zresztą siedliskiem drobnoustrojów i wymagają regularnego czyszczenia. W przypadku podłogówki nie ma problemu z drobinkami kurzu unoszącymi się w powietrzu. Sprawdza się ona rewelacyjnie w domach zamieszkiwanych przez alergików czy astmatyków. Jeśli ktoś ceni sobie higieniczny tryb życia, to również będzie zadowolony z ogrzewania podłogowego, zmniejszy się nawet częstotliwość sprzątania.

Co przemawia za wyborem podłogówki?

Ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet, a jedną z nich jest jego uniwersalność. Sprawdza się w praktycznie każdym domu i to niezależnie od metrażu, trzeba tylko dobrać odpowiednio system do wielkości dostępnej przestrzeni, która ma być ogrzewana. Decydując się na podłogówkę, można liczyć na zaoszczędzenie energii, co przekłada się na mniejsze rachunki za ogrzewanie. Możliwe jest nawet obniżenie temperatury i to bez spadku komfortu domowników. Wystarczy zadbać o ciepłe stopy, aby odczuwać przyjemny komfort termiczny na całym ciele. Jest to wspaniałe rozwiązanie dla osób, które nieustannie marzną, borykają się z zimnymi kończynami. Niższa temperatura powietrza przekłada się na wzrost jego wilgotności, co zapewnia lepsze samopoczucie. W domu ogrzewanym tradycyjnie problemem jest suche powietrze, które wysusza śluzówki, zwiększając podatność na chorobotwórcze drobnoustroje. Ponadto przyczynia się ono do bólu głowy, uczucia zmęczenia. W przypadku ogrzewania podłogowego można mówić o dużej estetyce i ogromnych możliwości aranżacyjnych. Instalacja jest niewidoczna, znajduje się pod podłogą. Żadne kaloryfery ani inne urządzenia grzewcze nie zajmują miejsca na podłodze, ani ścianie, a także nie obniżają walorów estetycznych wnętrza.

montaż ogrzewania podłogowego

Pompa ciepła i rekuperacja do domu połączeniem idealnym?

Pompa ciepła z rekuperacją pozwala na zmniejszenie zapotrzebowania całego budynku na energię. To z kolei przekłada się na mniejsze rachunki za prąd i ogrzewanie. W przypadku rekuperacji można mówić o zyskach energetycznych, czystym oraz świeżym powietrzu przez cały rok, a także komforcie termicznym nieuzależnionym od warunków atmosferycznych. Możliwe jest zaoszczędzenie na kosztach inwestycyjnych tego systemu grzewczego do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Mniejsze wydatki dotyczą zakupu pompy ciepła i ilości pętli grzewczych do rozprowadzania podłogówki. Raz wytworzone ciepło zostanie odzyskane i wykorzystane ponownie. Wystarczy zadbać o właściwe zaprojektowanie oraz zamontowanie instalacji wentylacyjno-grzewczej, aby uzyskać ogromne oszczędności w skali roku. Mogą być one jeszcze większe, jeśli zainwestuje się w instalację fotowoltaiczną, która służy do wytwarzania darmowej energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Co więcej, można uzyskać bezzwrotną dotację na fotowoltaikę.