Jakie zalety ma wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła?

Całoroczny komfort termiczny, niskie koszty ogrzewania, stały dopływ świeżego powietrza i wygoda – tego właśnie można spodziewać się po rekuperacji. Jest to innowacyjne rozwiązanie dla domów jednorodzinnych, zdecydowanie efektywniejsze niż wentylacja grawitacyjna, w przypadku której trzeba liczyć się z wysokimi stratami energetycznymi. Rekuperator umożliwia odzyskiwanie energii ze zużytego, zanieczyszczonego powietrza, co przekłada się na ogromne oszczędności.

Czy rekuperacja do domu jednorodzinnego to dobry pomysł?

W przypadku rekuperacji można mówić o szeregu korzyści, a jedną z nich jest możliwość oddychania świeżym powietrzem bez strat ciepła i to bez względu na warunki pogodowe. W domu wyposażonym w system rekuperacji powietrze jest wymienianie całodobowo, gwarantując komfort termiczny we wszystkich pomieszczeniach. Takie rozwiązanie sprawdza się przez cały rok – latem powietrze jest przyjemnie schładzanie, natomiast zimą jest ono ogrzewane. Na tym jednak nie koniec, można też liczyć na utrzymanie optymalnego poziomu wilgotności powietrza i zawartości dwutlenku węgla. Jeśli komuś zależy na higienicznym trybie życia, to rekuperacja do domu będzie strzałem w dziesiątkę, bo we wdychanym powietrzu nie będzie zanieczyszczeń, drobinki kurzu, alergenów ani związków chemicznych. Wszyscy domownicy będą przez całą dobę oddychać czystym i świeżym powietrzem, wolnym od chorobotwórczych drobnoustrojów. Rekuperacja jest skuteczną ochroną przed szkodliwym smogiem, gdyż filtruje nawiewane powietrze. W zależności od wybranego rodzaju i klasy filtra może zatrzymać do nawet 90% pyłu zawieszonego. Kolejną zaletą jest możliwość jonizowania i oczyszczania powietrza, co ułatwia zachowanie dobrego samopoczucia i zdrowia.

Dlaczego warto zdecydować się na rekuperację?

Jeśli komuś zależy na zmniejszeniu kosztów ogrzewania i to bez obniżania komfortu, warto zainwestować w rekuperator. Można liczyć na zredukowanie wydatków o nawet 50%, co w skali roku przekłada się na ogromne oszczędności, szczególnie w przypadku mroźnej zimy. Prostota i wygoda użytkowania systemu rekuperacji to kolejne zalety tego innowacyjnego rozwiązania. Można skonfigurować go zgodnie ze swoimi potrzebami i zmieniać w dowolnym momencie, dostosowując do aktualnych preferencji. Możliwe staje się stworzenie idealnych warunków do życia, optymalnej temperatury i wilgotności powietrza. Pod swoją nieobecność w domu można zmniejszyć ogrzewanie, co przełoży się na kolejne oszczędności. Nie będzie trzeba jednak wracać do wychłodzonych pomieszczeń. W przypadku wentylacji grawitacyjnej nie można uzyskać tak wysokiego komfortu jak za pomocą rekuperacji. Nie trzeba martwić się żadnym zaduchem nawet przy zamkniętych oknach ani uporczywym robactwem. Znika problem z zaparowywaniem okien czy szyb, optymalny poziom wilgotności przeciwdziała rozwojowi chorobotwórczych pleśni i grzybów. Wszelkie nieprzyjemne zapachy zostaną zneutralizowane. W przypadku domu z rekuperacją można mówić o podniesieniu wartości nieruchomości. Możliwe jest nawet zamontowanie gruntowego wymiennika ciepła i bycie jeszcze bardziej proekologicznym.

wentylacja mechaniczna

Co warto wiedzieć na temat rekuperacji?

W przypadku domu z rekuperacją bardzo ważne jest zamontowanie szczelnych drzwi do pomieszczeń takich jak garaż, kotłownia czy pralnia, czyli niewentylowanych. Do zapewnienia przepływu powietrza konieczne są drzwi wewnętrzne z podcięciami lub otworami. Jeśli ktoś chce mieć kominek, to powinien wybrać model z zamkniętą komorą spalania. Decydując się na dom z rekuperacją, nie trzeba rezygnować z dystrybucji gorącego powietrza. Istotne będzie jednak to, aby nie łączyć ze sobą tych dwóch odmiennych systemów wentylacyjnych. W przypadku rekuperacji nie jest konieczne wietrzenie pomieszczeń, bo system cały czas nawiewa świeże i czyste powietrze o optymalnej wilgotności. Nie oznacza to jednak tego, że naturalna wentylacja jest zabroniona. Wystarczy wyłączyć wentylator nawiewny i otwory okna. Ogromną zaletą rekuperacji jest możliwość pobierania darmowej energii z ziemi, co wymaga jednak zainstalowania gruntowego wymiennika ciepła. Warto mieć na uwadze to, że rekuperator nie zastąpi pieca gazowego, pompy ciepła ani innego medium grzewczego. Jego nadrzędną funkcją jest wymiana powietrza, a nie jego ogrzewanie.