Jakie zalety mają systemy do automatycznej kontroli fotowoltaiki, pomp ciepła i klimatyzacji?

Systemy do automatycznej kontroli coraz częściej można spotkać w inteligentnych budynkach. W dużej mierze to właśnie dzięki nim można znacząco zwiększyć wydajność zamontowanej instalacji fotowoltaicznej, klimatyzacji, czy też pomp ciepła. Niniejszy artykuł to doskonały wybór dla tych osób, które chcą poznać największe atuty niezawodnych systemów zdalnego monitorowania, które dostępne są nie tylko na poziomie modułu i łańcucha, ale również całej instalacji.

Dlaczego warto?

Nowoczesne systemy do automatycznej kontroli umożliwiają monitorowanie, analizę i sporządzanie raportów o wydajności energetycznej w czasie pracy danego systemu. Jak wspomniano we wstępie, głównym zadaniem opisywanych systemów jest oczywiście poprawienie wydajności, co w dłuższej perspektywie wiąże się z możliwością wygenerowania większych zysków finansowych. Systemy do automatycznej kontroli instalacji fotowoltaicznych i pomp ciepła zaprojektowane zostały w taki sposób, aby automatycznie wykrywać błędy i informować użytkowników o niezbędnej konserwacji. W dużej mierze to właśnie dzięki temu prostemu rozwiązaniu można znacząco wydłużyć żywotność systemów i jednocześnie uniknąć kosztownych napraw.

Jakie zalety?

Niezawodne platformy do monitorowania są bardzo intuicyjne i proste w obsłudze, dzięki czemu praktycznie każdy może skorzystać z ich olbrzymiego potencjału. Instalacja fotowoltaiczna, pompy ciepła, a nawet klimatyzacja do mieszkania mogą być monitorowane za pośrednictwem zwykłej sieci Ethernet albo za pomocą połączenia bezprzewodowego i GPS. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że mamy bezpośredni dostęp do platformy monitorowania za pomocą komputera oraz każdego dowolnego urządzenia przenośnego. Jest to bardzo wygodne i niesłychanie praktyczne rozwiązanie.

Co oferują systemy do automatycznej kontroli?

Profesjonalne systemy do automatycznej kontroli umożliwiają między innymi inteligentne planowanie (Time of Use – TOU), dzięki czemu można ładować różnorodne urządzenia elektryczne bezpośrednio z sieci w godzinach poza szczytem. Systemy umożliwiają, oczywiście w czasie rzeczywistym, śledzenie produkcji energii fotowoltaicznej, czy też zużycie energii w danym gospodarstwie domowym. Za pomocą intuicyjnej aplikacji mobilnej w każdym momencie można oczywiście włączyć/wyłączyć ładowanie. Jest to bardzo przydatne rozwiązanie między innymi dla tych użytkowników, którzy chcą sprawdzić na przykład poziom ładowania samochodu elektrycznego. Nowoczesne systemy posiadają zabezpieczenia przed uderzeniami pioruna. Dzięki specjalnemu ogranicznikowi można liczyć na ochronę przed przepięciami atmosferycznymi łączeniowymi i indukowanymi.

sterowanie temperaturą

Niezawodny system do automatycznej kontroli fotowoltaiki

Profesjonalne systemy do automatycznej kontroli fotowoltaiki wyposażone są w elektroniczne zabezpieczenia łańcuchów fotoogniw, których głównym zadaniem jest zapobieganie powstawianiu niebezpiecznych prądów wstecznych. Problemy pojawiają się nie tylko w wyniku uszkodzenia poszczególnych paneli, ale również przy zamianie biegunów przy ich podłączeniu. Dzięki systemom automatycznej kontroli można uniknąć niebezpiecznego pożaru. Warto wspomnieć także o tym, że dzięki temu rozwiązaniu można całkowicie zrezygnować z prostych bezpieczników topikowych, które trzeba często wymieniać.

System do kontroli pompy ciepła i klimatyzacji

Zarządzanie pompą ciepła czy też klimatyzacją w mieszkaniu to wbrew pozorom dość skomplikowany proces. Dzięki systemom do automatycznej kontroli można liczyć na zdalną pomoc specjalistów, bez potrzeby wychodzenia z domu. Nowoczesne systemy znacząco zwiększają komfort, bezpieczeństwo i pozwalają zaoszczędzić sporo cennego czasu. Dzięki bieżącej analizie poszczególnych parametrów pracy danego urządzenia można z wyprzedzeniem uzyskać informacje o ewentualnych nieprawidłowościach, które zachodzą w instalacji. Systemy automatycznej diagnostyki są sporym ułatwieniem dla użytkowników, gdyż mogą oni samodzielnie dokonać korekty nastaw sterownika pompy ciepła. Dzięki zaawansowanym sterownikom znacząco spadają koszty eksploatacji pompy ciepła.