Klimatyzacja nie jedno ma imię

Klimatyzacja pozwala uzyskać komfortową temperaturę zarówno do pracy jak i do wypoczynku. Jeszcze niedawno kojarzyła się nam z biurowcami, wielkimi centrami handlowymi, halami przemysłowymi lub luksusowymi hotelami. Dziś coraz częściej można ją znaleźć nie tylko w małych sklepach czy hotelikach, ale i domach. W tym artykule wyjaśniamy, na co zwracać uwagę wybierając klimatyzację w zależności od miejsca przeznaczenia.

Co daje klimatyzacja?

Klimatyzacja nie tylko pozwala utrzymać prawidłową temperaturę w pomieszczeniach, choć to zazwyczaj jest główny cel takiej instalacji. Dzięki klimatyzacji możliwe jest zapewnienie optymalnych warunków temperaturowo-wilgotnościowych, a w wielu sytuacjach można ją wykorzystywać nie tylko do obniżenia temperatury, ale również jako urządzenie grzewcze. Przy zmieniającym się klimacie powiązanym z niezaprzeczalnym globalnym ociepleniem, coraz częściej klimatyzacja wydaje się koniecznym rozwiązaniem w wielu budynkach.

Wbrew obawom wielu osób, właściwie wykonana i utrzymywana klimatyzacja nie zagraża naszemu zdrowiu, wręcz przeciwnie, może mieć na nie dobroczynny wpływ. Nie zmienia to jednak faktu, że za pomocą klimatyzacji nie zastąpimy odpowiedniej wentylacji w budynku. Te instalacje powinny się wzajemnie uzupełniać. Warto jednak pamiętać, że jeśli w budynku jest wentylacja mechaniczna, to powinna być ona używana naprzemiennie z klimatyzacją (w danym momencie powinien działać tylko jeden z tych systemów).

Klimatyzacja biurowa – co ją wyróżnia?

W niewielkich biurach często montowane są tylko niewielkie klimatyzatory typu split, podwieszane pod sufitem. Duże powierzchnie biurowe, zwłaszcza typu open space, z dużą ilością okien, wymagają już innych rozwiązań. W biurowcach klimatyzacja to zwykle skomplikowany system powiązany jednocześnie z wentylacją, a często również z systemami filtracji powietrza budynku. Właściciele biurowców zdają sobie sprawę z faktu, że możliwość utrzymywania optymalnej temperatury (ale i wilgotności) daje wymierne korzyści w postaci większej efektywności pracowników. Właśnie dlatego całość musi być tak zaprojektowana, by nie tylko podołać zadaniu osiągnięcia wybranego zakresu temperatur w danej przestrzeni biurowej, ale także by był on równomierny. Niedopuszczalna jest sytuacja, gdy np. blisko klimatyzatora jest bardzo zimno, a dalej jest upał. Właśnie dlatego w biurowcach system klimatyzacji musi być przede wszystkim odpowiednio rozmieszczony i zaopatrzony w sprawne programatory, pozwalające nim zarządzać.

klimatyzator daikin

Klimatyzacja przemysłowa – inny rodzaj wyzwań?

W przemyśle klimatyzatory montuje się nie tylko po to, by zapewnić większy komfort pracownikom. Dużo częściej ważne jest coś zgoła innego. Wiele procesów przemysłowych ma specyficzne wymogi, produkcja musi przebiegać w określonych warunkach temperaturowych, lub przy zachowaniu odpowiedniej wilgotności powietrza, inaczej efekty prac nie będą spełniać wymogów jakościowych, lub – co gorsze – bezpieczeństwa. Z tego typu wymaganiami co do klimatyzacji muszą się mierzyć, chociażby takie branże jak farmaceutyczna czy spożywcza.

Czy klimatyzacja do domu ma sens?

Klimatyzacja w budynkach mieszkalnych coraz rzadziej postrzegana jest jako nadmierny luksus. Zmieniający się klimat i coraz większe upały sprawiają jednak, że klimatyzacja powoli staje się niezbędnym wyposażeniem wielu domów i mieszkań, zwłaszcza tych, które mają duże okna od południowej strony. Co ważne to w sumie najlepszy sposób, by w upalne miesiące zapewnić sobie odpowiedni komfort zarówno w zakresie temperatur, jak i wilgotności powietrza. Dodatkowym atutem takiej instalacji jest fakt, że klimatyzacja pozwala pozbyć się nadmiaru wilgoci z domu.

Klimatyzacja domowa nie jest małym kosztem na moment instalacji, a rachunki za prąd w tych miesiącach, z których się z niej intensywnie korzysta, rosną zwykle o kilkadziesiąt do dwustu złotych. To niewielki koszt za komfort, jaki takie rozwiązanie może zapewnić. Do tego taki domowy klimatyzator, jeśli będzie prawidłowo eksploatowany może posłużyć naprawdę długo, nawet 30 lat.

Do domowej klimatyzacji najczęściej stosuje się rozwiązania typu Split i odpowiednio dobrane klimatyzatory, w jednym z dostępnych rodzajów:
- klimatyzatory ścienne i ścienno-przysufitowe,
- klimatyzatory przypodłogowe,
- klimatyzatory kanałowe,
- klimatyzatory kasetonowe.
Takie rozwiązania wymagają jednak budowy kompleksowej instalacji wewnątrz budynku. Alternatywą dla klimatyzacji domowej mogą być urządzenia wolnostojące. Może to się wydawać lepszym rozwiązaniem (taki klimatyzator można zanieść do piwnicy na zimowe miesiące), ale trzeba pamiętać, że wentylator nadal wymaga zapewnienia dopływu i odpływu powietrza, co przy tego typu rozwiązaniach często trudno zapewnić w sposób estetyczny.