Kolektory słoneczne a panele fotowoltaiczne — różnice

Alternatywne źródła energii zdobywają z miesiąca na miesiąc coraz większą popularność, dlatego też tym bardziej warto dowiedzieć się, czym są panele fotowoltaiczne i panele solarne, które bardzo często są ze sobą mylone. Źródła odnawialne coraz częściej można spotkać nie tylko w domach, ale również w biurach i budynkach użyteczności publicznej.

O czym należy pamiętać?

Panele fotowoltaiczne identycznie jak kolektory słoneczne mogą być umieszczone nie tylko na dachu, ale również na samodzielnych konstrukcjach. Na pierwszy rzut oka obie konstrukcje prezentują się tak samo, dlatego też tak często są mylone. Główną cechą wspólną obu technologii jest oczywiście to, że korzystają one z dobrodziejstwa energii słonecznej. Warto wspomnieć także o tym, że wymienione rozwiązania nie są tak naprawdę dla siebie konkurencją, a mogą doskonale się uzupełniać.

Zastosowanie

Główna różnica wymienionych powyżej urządzeń polega oczywiście na ich przeznaczeniu. Panele słoneczne różnią się od paneli fotowoltaicznych przede wszystkim rodzajem uzyskiwanej energii. Moduły fotowoltaiczne, jak powszechnie wiadomo, zamieniają energię promieniowania słonecznego bezpośrednio na energię elektryczną. Dużym atutem tej technologii jest przede wszystkim to, że pozyskaną energię można tak naprawdę wykorzystać na wiele sposobów. W dzisiejszych czasach energia ta służy głównie do oświetlenia mieszkania albo też do zasilenia różnorodnych urządzeń elektrycznych.

Jeżeli chodzi o tradycyjne panele słoneczne, to przetwarzają one energię promieniowania słonecznego bezpośrednio na energię cieplną. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że kolektory tego typu można wykorzystać na przykład do podgrzewania wody użytkowej. Kolektory słoneczne bardzo często wspomagają pracę centralnego ogrzewania. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby wykorzystać je na przykład do podgrzania wody w basenie.

Warto wspomnieć również o tym, że pozyskaną energię elektryczną z modułów fotowoltaicznych także można wykorzystać do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że z ekonomicznego punktu widzenia nie jest to najlepsze posunięcie. Największe korzyści można osiągnąć, gdy energia cieplna wytwarzana będzie przez panele solarne, a fotowoltaika skupi się na wytwarzaniu energii elektrycznej.

sterowanie temperaturą

Mechanizm działania

Kolosalne różnice wynikają także z zasady działania paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych. Wspomniane systemy posiadają inną budowę, ale również całkowicie inny sposób pozyskiwania energii. Jeżeli chodzi o kolektory, to promieniowanie słoneczne jest przechwytywane automatycznie przez powierzchnię absorbera, a następnie jest ono przetwarzane na ciepło. W dużej mierze to właśnie dzięki absorberowi główny nośnik ciepła nagrzewa się, a następnie przemieszcza do zbiornika akumulacyjnego, gdzie zazwyczaj znajduje się woda użytkowa. Gdy ciepło zostanie oddane, to nośnik samodzielnie wraca do kolektora. Jako nośnik ciepła można wykorzystać kolektory płaskie, próżniowe i próżniowo-rurowe. Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady, dlatego też warto dokładnie zapoznać się nimi, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie dokonać udanego zakupu.

Jeżeli chodzi o panele fotowoltaiczne, to mechanizm ich działania oparty jest na efekcie fotowoltaicznym. W dużym skrócie mówiąc, polega on po prostu na powstaniu siły elektromotorycznej w ciele stałym. Możliwe jest to oczywiście wyłącznie pod wpływem promieniowania słonecznego. W panelach znajdują się specjalne ogniwa fotowoltaiczne, które pod wpływem promieni słonecznych wytwarzają prąd stały. W falowniku przetwarzany jest prąd, który można wykorzystać na przykład do zasilenia domowego odbiornika prądu przemiennego. Producenci oferują kilka modeli ogniw fotowoltaicznych, które różnią się między sobą sprawnością i wydajnością. Największym zainteresowaniem cieszą się oczywiście ogniwa monokrystaliczne, polikrystaliczne i cienkowarstwowe, które wymagają do instalacji znacznie większej przestrzeni.