Koszta związane z zakupem i eksploatacją fotowoltaiki

Instalacje fotowoltaiczne mogą okazać się doskonałą inwestycją nie tylko dla klientów indywidualnych, ale również dla firm, dlatego też tym bardziej nie można przejść obok nich obojętnie. Niniejszy artykuł to doskonały wybór właśnie dla tych osób, które chcą dowiedzieć się, czy faktycznie warto postawić na fotowoltaikę.

Ile w rzeczywistości kosztuje fotowoltaika?

Cena paneli fotowoltaicznych i inwertera uzależniona jest nie tylko od rozmiaru, ale również od rodzaju i jakości poszczególnych elementów. Na końcową cenę bezpośredni wpływ ma również typ dachu, na którym zamontowane będą panele. Do kompleksowego zestawu należy doliczyć również cenę montażu fotowoltaiki. Całkowity koszt instalacji fotowoltaicznej jest dość sporym wydatkiem jednorazowym. Za kompletny system należy zapłacić od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Jakie są koszty użytkowe?

Koszt paneli słonecznych nie kończy się jedynie na ich zakupie i montażu. Na szczęście dzięki długoletniej gwarancji producentów utrzymanie instalacji nie generuje wysokich kosztów. Jedyne wydatki eksploatacyjne dotyczą tak naprawdę systematycznych przeglądów i mycia paneli. Roczne koszty użytkowe nie powinny więc przekroczyć kilkuset złotych. Dobrym pomysłem jest także rozważenie dodatkowego ubezpieczenia. Warto wspomnieć także o tym, że w przypadku instalacji naziemnych dochodzi także podatek gruntowy.

Ile kosztują ogniwa fotowoltaiczne?

Cena ogniw fotowoltaicznych zależy oczywiście od ich typu. Dostępne na rynku modele różnią się między sobą przede wszystkim efektywnością, która ma największy wpływ na cenę końcową. Najdroższym rozwiązaniem są ogniwa fotowoltaiczne monokrystaliczne. Nieco tańszym rozwiązaniem są z kolei ogniwa polikrystaliczne, ale niestety są one najmniej efektywne. Do wyboru są także bardzo tanie ogniwa fotowoltaiczne cienkowarstwowe, które zajmują najwięcej powierzchni, dlatego też cieszą się dużym zainteresowaniem jedynie na dość sporych farmach fotowoltaicznych.

moduły fotowoltaiczne

W Polsce największym zainteresowaniem cieszą się ogniwa monokrystaliczne, których wysoka cena wynika z najlepszych jakościowo materiałów i bardzo wysokiej sprawności (16-20%). Ogniwa monokrystaliczne są idealnym wyborem dla tych osób, które mają niewielką powierzchnię dachu do zagospodarowania. Za 4 kW mocy nowoczesnego systemu fotowoltaicznego trzeba zapłacić ok. 20 000 - 30 000 zł. Panele tego typu nie są wrażliwe na niekorzystne warunki atmosferyczne, dzięki czemu mogą pochwalić się dużą bezawaryjnością. Renomowani producenci oferują zazwyczaj 12-15-letnią gwarancję, która jest najlepszym potwierdzeniem wysokiej jakości wykonania. Przy ogniwach monokrystalicznych stopa zwrotu z inwestycji wynosi ok. 12-16% w skali roku.

Dofinansowanie

Aby znacząco zwiększyć zyski z inwestycji w fotowoltaikę, można skorzystać z dobrodziejstwa różnorodnych dotacji. W Polsce największym zainteresowaniem cieszy się program Prosument. W ramach dofinansowania można liczyć nie tylko na pieniądze na zakup paneli fotowoltaicznych, ale również na fachowy montaż fotowoltaiki. Wiele ciekawych programów autorskich znaleźć można również w Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pamiętać należy także o tym, że niektóre urzędy gminy organizują własne programy dofinansowujące instalacje fotowoltaiczne, z którymi warto się zapoznać.

Jak szybko w rzeczywistości zwraca się fotowoltaika?

Czas zwrotu instalacji fotowoltaicznej uzależniony jest od bardzo wielu elementów. Przyjąć można jednak, że prawidłowo dobrana instalacja powinna zwrócić się już po kilku latach od montażu. Pamiętać należy również o tym, że ceny prądu cały czas idą w górę, dlatego też oszczędności mogą być większe. Dzięki wspomnianym powyżej ulgom oraz dotacjom można znacząco przyśpieszyć zwrot kosztów nawet o kilka lat. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że właściciele jednorodzinnych budynków mogą wydatki na termomodernizację odliczyć od dochodu w corocznym rozliczeniu PIT. Pamiętać należy jedynie o tym, że zwrot nie może przekraczać kwoty 53 000 zł.