Magazyny energii – czy są już niezbędne?

Fotowoltaika na dobre zagościła w polskich domach. Ponieważ już w co trzecim gospodarstwie domowym w kraju można odnotować obecność paneli słonecznych na dachach bądź na gruncie, to śmiało można stwierdzić, że jest to rozwiązanie niezwykle popularne. Co ciekawe, popyt na fotowoltaikę nie spada i z tego powodu warto być na bieżąco ze wszelkimi, nowymi rozwiązaniami wprowadzanymi na ten rynek. Jednym z nich jest stosowanie, wraz z instalacją, tzw. magazynów energii. W jaki sposób pozwalają one optymalizować wykorzystywanie energii słonecznej oraz przyczyniać się do sporych oszczędności?

Czym dokładnie są magazyny energii?

W przestrzeni publicznej dużo mówi się ostatnio o energetycznych alternatywach, które będą nie tylko korzystne dla środowiska naturalnego, lecz także dla naszego portfela. Mowa tu przede wszystkim o alternatywnych źródłach energii, takich jak chociażby fotowoltaika czy instalacje wiatrowe. Szczególnie w przypadku energii słonecznej, dzięki której w sezonie letnim produkuje się znacznie więcej prądu, można zauważać potrzebę jego magazynowania. O ile w tzw. instalacjach on-grid, czyli połączonych z siecią, nadwyżki są wprowadzane do ogólnego obiegu, tak w zamkniętych układach off-grid dodatkowa energia musi być zagospodarowana. Do tego właśnie niezbędne okazują się magazyny energii.

Aby dokładnie zobrazować, czym są, najlepiej jest je porównać do ich prostego odpowiednika, z którego korzysta się na co dzień. To przede wszystkim baterie litowo-jonowe bądź akumulatory samochodowe. Można w dużym uproszczeniu nazwać ich pojemnikami, w których wnętrzu odkłada się napięcie, mogące być w późniejszym czasie wykorzystane. Jest to możliwe dzięki elektrolitowi, czyli substancji, najczęściej w formie płynnej bądź żelowej, która wypełnia wnętrze akumulatora lub baterii. Oczywiście istnieją różne rodzaje stosowanych elektrolitów, jak i współpracujących z nimi elektrod. Wyróżnić można bowiem elektrolity o odczynie zasadowym, kwasowym, a także elektrody bazujące na roztworach soli (np. w przypadku akumulatorów litowo-jonowych).

Dlaczego warto postawić na magazyny energii?

Gdy fotowoltaika zaczynała dopiero być popularna wśród prywatnych inwestorów, o magazynach energii niewielu jeszcze słyszało. Oczywiście sama technologia była jak najbardziej już stosowana, ale przede wszystkim w zakładach przemysłowych lub wojskowych. Jednakże ostatnimi czasy sytuacja zaczyna się powoli zmieniać. Specyficzne warunki energetyczne Polski powodują, że gromadzenie prądu przez posiadaczy instalacji fotowoltaicznej jest korzystne dla sieci energetycznej kraju. Zmniejsza to przede wszystkim obciążenie nadwyżkami, które przecież również muszą być magazynowane – a to zwiększa koszt obsługi energii.

magazyny energii słonecznej

Jak przekonują eksperci w zakresie energetyki, postawienie na magazyny energii może okazać się opłacalne nie tylko dla dużych producentów energii elektrycznej, np. firm, których obejmują nieco inne taryfy kupna i sprzedaży energii elektrycznej. Zdecydowanie się na to rozwiązanie może być również dobrą decyzją dla właścicieli mniejszych instalacji. Zapowiadane na 2024 rok zmiany związane ze sposobem rozliczania się z energii elektrycznej na stawki godzinowe spowodują, że nawet niewielkie magazyny energii zyskają na znaczeniu. Wtedy w ciągu doby, w czasie niższych stawek można wykorzystywać energię na bieżąco, a zmagazynowaną zostawić na czas z wyższą stawką. Warto również zauważyć, że magazyny energii służą również jako zabezpieczenie dla instalacji przed częstymi wyłączeniami, które mogą być dla niej niezwykle szkodliwe. Tyczy się to przede wszystkim inwertera niezbędnego w instalacji fotowoltaicznej, który potrzebuje ciągłego dostępu do prądu. Magazyn energii zapewnia podtrzymanie jego prawidłowej pracy oraz zapobiega nagłym skokom napięcia. Występują one niezwykle często, a mogą uszkodzić elementy układu instalacji.

Jak widać, zdecydowanie się na magazyny energii może się dziś wydawać fanaberią bądź niepotrzebnym wydatkiem, lecz na przestrzeni zaledwie kilku lat mogą one stać się niemalże standardem. Pomijając fakt, że spełniają wiele dodatkowych funkcji, to samo przechowywanie nadwyżek energii zdaje się coraz bardziej słuszną decyzją. Z tego względu warto rozpatrzyć realizację od podstaw instalacji fotowoltaicznej, uwzględniając takie magazyny bądź rozbudować już istniejącą sieć o takowe komponenty. Wtedy będzie się już gotowym na wszelkie zawirowania nie tylko sieci, lecz także całego rynku energetycznego.