Magazyny energii i ich zastosowanie poza fotowoltaiką cz. 2

W poprzedniej części bloga poruszyliśmy temat technologii, w których wykorzystanie systemów akumulujących prąd jest dość powszechne. Omówione zostały m.in. elektrownie wiatrowe czy wodne. Wytłumaczyliśmy także, jak ważne dla odciążenia sieci elektrycznej są magazyny energii oraz jak powszechnie wykorzystuje się je w różnego rodzaju przemyśle. Gdzie jeszcze można spotkać takiego typu akumulatory? W dzisiejszym wpisie przedstawimy jeszcze więcej obszarów, w których magazyny energii stanowią często podstawę bezpieczeństwa czy pomagają w optymalizacji zużycia jakże cennego prądu. Zachęcamy do przeczytania tej części artykułu.

Zasilanie awaryjne

Na polskim rynku już od dłuższego czasu coraz popularniejsze są układy PV typu off-grid. Oznacza to, że fotowoltaika posiada swój magazyn energii i w przypadku niespodziewanego przerwania dostawy prądu z sieci zewnętrznej może pracować niezależnie od niej. Nie inaczej jest z innego typu instalacjami elektrycznymi. Mowa o wszelkiego rodzaju infrastrukturach krytycznych, które wymagają ciągłego dostępu do prądu. Wykorzystanie akumulatorów o dużej pojemności ma na celu utrzymanie systemu zasilającego ważnych układów czy urządzeń. Gdzie można spotkać się z tego typu rozwiązaniami? Przede wszystkim w jednostkach medycznych, głównie szpitalach, a także w centrach danych, serwerowniach czy instytucjach finansowych – skarbcach czy bankach.

Niezawodność zasilania jest absolutnie niezbędna w takich miejscach. Stąd też wykorzystanie magazynów energii stanowi kluczowe zabezpieczenie dla zapewnienia ciągłości działania instalacji elektrycznych. Tym samym jest się w stanie zadbać o urządzenia i mechanizmy, od których zależy ludzkie zdrowie czy życie lub o to, czy ważne zasoby będą odpowiednio chronione. Takie zabezpieczenia pozwalają więc na zasilanie w sytuacjach awaryjnych, minimalizując ryzyko związane z przerwą w dostawie energii, które mogłyby prowadzić do poważnych konsekwencji. Dlatego też coraz więcej wspomnianych powyżej instytucji inwestuje w magazyny energii, a także w wydajne OZE – wszystko po to, aby zapewnić sobie maksimum bezpieczeństwa energetycznego.

Transport elektryczny

Innym obszarem, w którym systemy magazynujące energię zyskują na znaczeniu, jest transport, a dokładniej rzecz ujmując: infrastruktura dedykowana pojazdom elektrycznym. Rosnąca popularność takich aut, a także intensywne promowanie przez UE powodują, że z roku na rok na polskich drogach będzie ich coraz więcej. Warto jednak zauważyć, że ładowanie elektryków może być nadal dość problematyczne. I tutaj z pomocą przychodzą magazyny energii. Choć same bezpośrednio nie są w stanie przyspieszyć procesu ładowania, to odgrywają ważną rolę w unowocześnianiu systemu zasilającego pojazdy na prąd. W jaki sposób?

  • Pomagają stabilizować lokalną sieć energetyczną.

Równoczesne ładowanie na wszystkich portach stacji elektrycznej jest w stanie mocno obciążyć sieć. A to może skutecznie zaburzać proces ładowania pojazdów. Z tego względu w szczególności na rozbudowanych obiektach zakładanie magazynów energii staje się wręcz koniecznością.

przydomowy magazyn energii

  • Są w stanie zapewnić wyższą moc ładowania.

W przypadku zakładania stacji elektrycznej warto zainwestować w ładowarki o dużej mocy. Pozwala to na szybsze ładowanie pojazdów (w przypadku zastosowania ładowarek DC), a to wiąże się z większym zapotrzebowaniem na prąd sieciowy. Z tego względu magazyn energii o odpowiedniej pojemności jest w stanie lepiej zaopatrywać urządzenie, w porównaniu z układem, który go nie posiada.

  • Pozwalają na optymalizację kosztów zasilania pojazdów.

Magazyn energii będący częścią stacji ładowania aut elektrycznych to jeszcze jedna, spora zaleta. Dokładniej chodzi o możliwość poboru prądu w momencie gdy jego cena jest najkorzystniejsza, a następnie jego zmagazynowania (zazwyczaj w czasie taryfy nocnej). Dotyczy to zarówno obiektów komercyjnych, jak i tych prywatnych, w obu przypadkach bowiem istnieje możliwość dokładnego zaplanowania czasu ładowania magazynu. Dzięki temu korzystanie z prądu wtedy, gdy jego cena jest już wyższa, staje się bardziej opłacalne.

Na podstawie przedstawionych przypadków zauważyć można, jak dużą rolę odgrywają już magazyny energii. Są to wszechstronne rozwiązania, które znajdują zastosowanie w wielu sektorach gospodarki, od energetyki wiatrowej czy wodnej, po przemysł, sektor medyczny bądź transport. Ich rola w stabilizacji sieci energetycznych, zapewnianiu zasilania awaryjnego oraz wspieraniu rozwoju technologicznego jest nie do przecenienia. W miarę gdy magazyny będą się rozwijać, możemy spodziewać się jeszcze szerszego ich zastosowania, i tym samym wkraczania do bardziej zrównoważonej przyszłości energetycznej, budowanej na podstawie ekologicznych, odnawialnych źródeł energii.