Mity na temat działania grzałki w powietrznej pompie ciepła

Stawianie na ekologiczne źródła ciepła to już nie tylko moda. W związku z pojawiającymi się coraz bardziej restrykcyjnymi ograniczeniami UE w kwestii wykorzystywania paliw kopalnych czy ogrzewania metodą spalania drewna należy szukać odpowiednich alternatyw. Pompy ciepła natomiast wpisują się w te zasady. Wykorzystują one bowiem ciepło z otoczenia, nawet w niskich temperaturach nie uwalniając do atmosfery szkodliwych substancji. Jednakże niektórzy obawiają się instalowania ich ze względu na przekonanie o ogromnych rachunkach za prąd, które rzekomo generują z powodu działania grzałki elektrycznej. Jak z tym jest naprawdę? O tym w dzisiejszym wpisie.

Mity na temat działania grzałki w powietrznej pompie ciepła

Ciągła praca i pobieranie prądu?

Na początku warto obalić mit w kwestii ciągłej pracy grzałki w pompie ciepła. Niestety przez takie opinie sporo osób nawet nie zagłębia się w temat tego rodzaju technologii. Opinie te natomiast bazują na przeświadczeniu, że obecność grzałki w pompie ciepła powoduje ciągłą pracę i przyczynia się do zwiększenia poboru prądu. Oczywiście nie jest to prawdą, ponieważ grzałka nie stanowi głównego źródła ciepła w pompie. Co więcej, w prawidłowo działającej instalacji rzadko kiedy załącza się ona w ciągu roku – tylko w największe mrozy. Właśnie wtedy pompa potrzebuje zazwyczaj dodatkowego wsparcia w produkcji ciepła.

Obecność grzałki w pompie zawsze oznacza zbyt wysokie rachunki za prąd

Kolejny mit, który sprawia, że wiele osób nie chce dokładnie obliczyć kosztów ogrzewania przy pomocy pompy ciepła. Należy wiedzieć jednak, że grzałka elektryczna spełnia co najmniej dwie funkcje. Odgrywa ona rolę dodatkowego źródła ciepła w momencie znacznego spadku wydajności urządzenia w wyjątkowo mroźne dni (zdarza się to rzadko). Stąd też pobór energii elektrycznej z tytułu jej działania nie jest wysoki. W celu sprawdzenia, na jakim poziomie byłby wykorzystywany prąd z powodu załączania się grzałki, można zawsze skorzystać z pomocy eksperta. Oszacowanie potencjalnych kosztów z tym związanych, na podstawie dotychczasowych pomiarów temperatur występujących w ciągu roku, pozwala jeszcze przed zakupem pompy ciepła dowiedzieć się, ile będzie wynosiło utrzymanie takiej instalacji.

Grzałka nie posiada istotnych funkcji

Dość często można spotkać się również z opinią, że element ten montuje się w pompie wyłącznie z powodu jej niskiej sprawności. Rzekomo grzałka musiałaby przejmować część funkcji grzania. Jednakże rola grzałki (oprócz wsparcia instalacji podczas największych mrozów) jest o wiele ważniejsza. Dzięki jej obecności pompa ciepła może korzystać z tzw. defrostu. Innymi słowy, grzałka jest w stanie odmrozić oblodzenia powstałe na parowniku. Dzięki temu pozwala na poprawę efektywności pracy urządzenia, ponieważ zalegający lód i szron zmniejszają skuteczność pompy. Jak więc widać, grzałka jest nie tylko niezbędnym elementem instalacji, lecz stanowi ważną część wpływającą pozytywnie na jej działanie.

Oprócz powyższych funkcji grzałka może stanowić dodatkowe zabezpieczenie w razie awarii sprężarki. Choć nie dochodzi często do takiej sytuacji, to w przypadku odmówienia posłuszeństwa tego najważniejszego elementu każdej pompy ciepła grzałka elektryczna pełni rolę głównego źródła ogrzewania – przynajmniej do czasu naprawy awarii. Co więcej, przy pomocy grzałki elektrycznej można przeprowadzać dezynfekcję wody użytkowej. Taka opcja okazuje się przydatna w niektórych rodzajach pompy ciepła oraz w przypadku, gdy zbiornik c.w.u. od dłuższego czasu nie był opróżniany. Woda stojąca w instalacji jest wtedy podgrzewana na tyle, aby mogła zostać pozbawiona obecności niebezpiecznych drobnoustrojów (np. bakterii).

Jak widać, niektóre informacje na temat grzałki elektrycznej pompy ciepła nie są poparte faktami. Jednakże trzeba mieć zawsze na uwadze, że częste załączanie się jej podczas pracy urządzenia nigdy nie powinno być prawidłowym zjawiskiem. Dlatego też warto obserwować działanie instalacji pod kątem nie tylko uruchamiania się sprężarki, ale również grzałki elektrycznej. Prawdą jest natomiast, że stanowi ona istotną część takiego systemu i pozwala na jego płynną pracę.