Mój prąd, czyli dotacja na fotowoltaikę

Koszt małej instalacji fotowoltaicznej o mocy 3kW to minimum kilkanaście tysięcy złotych. Im większa, tym jest droższa. Dlatego jeśli zamierzasz w nią zainwestować, zwróć uwagę na bezzwrotną dotację w ramach programu „Mój Prąd”.

„Mój Prąd” to rządowy program służący wsparciu i rozwoju segmentu mikroinstalacji fotowoltaicznych (PV). Jego celem jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych na terenie kraju, a z punktu widzenia przeciętnego użytkownika – wsparcie finansowe przy budowie takiej domowej elektrowni.

Z programu mogą korzystać wszystkie osoby fizyczne wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby, które mają zawartą umowę kompleksową (np. z zakładem energetycznym) regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w przydomowej mikroinstalacji.

Warunki niezbędne do udziału w programie:

  • Twoja instalacja jest już wykonana i podłączona do sieci elektroenergetycznej (m.in. posiadasz licznik dwukierunkowy);
  • Twoja instalacja fotowoltaiczna jest o mocy 2-10 kW i jest przeznaczona na cele mieszkaniowe;
  • Wydatki poniosłeś od 23 lipca 2019 r. i instalacja nie została zakończona przed tą datą;
  • Twoja inwestycja nie jest rozbudową już istniejącej instalacji.

Dofinansowanie stanowi maksymalnie 50 proc. kosztów instalacji, ale nie więcej niż 5 tys. złotych.

Do tego jednak:

  • dotacja jest zwolniona z podatku PIT;
  • koszty inwestycji, które nie zostały pokryte wsparciem możesz odliczyć od podatku (ulga termomodernizacyjna).

W przeciwieństwie do programu „Czyste Powietrze” nabór wniosków na dofinansowanie w programie „Mój Prąd” odbywa się w trybie konkursowym. Do tej pory przeprowadzono już jeden konkurs i uruchomiono drugi:

  • Termin pierwszego naboru od 30.08.2019 r. do 20.12.2019 r. - ZAKOŃCZONY
  • Termin drugiego naboru od 13.01.2020 r. do 18.12.2020 r. lub do wyczerpania alokacji środków.


Łączna pula dedykowana na program „Mój Prąd” to 1 mln złotych.


Do maja 2020 roku tylko w województwie kujawko-pomorskim z tego programu dotację otrzymało już 1419 osób.


Firma Pantech s.c. zapewnia wszystkim swoim klientom merytoryczną pomoc niezbędną do skorzystania z programu. Pomożemy wypełnić wniosek, a także go złożyć.


Jeśli myślisz o instalacji elektrowni fotowoltaicznej przy swoim domu, skontaktuj się z naszym specjalistą, umów się na spotkanie i uzyskaj niezbędną pomoc. Jeśli mieszkasz w Bydgoszczy lub okolicach, bezpłatnie przyjedziemy do Ciebie i na miejscu sprawdzimy warunki techniczne, wyjaśnimy wszystkie aspekty związane z inwestycją oraz przygotujemy dokładną, skrojoną idealnie do Twoich potrzeb ofertę.


Zapraszamy do kontaktu.