Montaż pompy ciepła: argumenty za i przeciw

Pomimo że coraz więcej osób decyduje się na wymianę źródeł ciepła na te nowocześniejsze, to nadal wiele domostw nie wybiera tych najbardziej ekologicznych. Mowa m.in. o powietrznych pompach ciepła, które są zeroemisyjne, a ich żywotność potrafi przekraczać nawet 30 lat! W dzisiejszym wpisie rozpatrzymy więc powody, dla których warto postawić na tego rodzaju ogrzewanie. Poza tym wskażemy możliwe problemy związane z wyborem pomp ciepła, a także spróbujemy znaleźć ich rozwiązanie.

Wygoda przede wszystkim!

Na przestrzeni lat, gdy wykonywało się regularne prace termomodernizacyjne, remonty, jak i wymieniało źródła ciepła, większość osób dążyła do tego, aby wszystkie zmiany były tymi na lepsze. Obecnie stawiając na nowy system grzewczy, szuka się nie tylko niższych kosztów, lecz także wygody, a pompa ciepła jest jej synonimem. W porównaniu do konwencjonalnych rozwiązań (kotłów na ekogroszek czy pellet) pompy ciepła pozwalają na minimalną obsługę urządzenia, a co za tym idzie – oszczędzają czas, a także gwarantują czystość. Brak konieczności dorzucania paliwa do pieca to najzwyczajniej brak problemu!

Cena urządzenia i instalacji

Kolejnym argumentem, który przemawia za posiadaniem pompy ciepła, jest korzystna cena jej zakupu, jak i montażu, biorąc dodatkowo pod uwagę dostępne dofinansowania. Czy tego chcemy, czy nie, zmiany na lepsze zawsze wymagają od nas środków pieniężnych. Dlatego, gdy decydujemy się na nowe źródło ogrzewania, kierujemy się często oszczędnościami. Jednak korzystając z pomocy w ramach programu „Czyste Powietrze”, jesteśmy w stanie nabyć pompę w zdecydowanie niższej cenie. Poza tym, posiadając pompę ciepła, nie ingerujemy w otoczenie budynku (jak w przypadku pomp gruntowych), dlatego nie czekają nas koszty związane z pracami ziemnymi czy rozbudową instalacji. Co jeszcze przemawia na korzyść pomp ciepła względem innych źródeł ogrzewania?

Koszty ogrzewania

Warto porównać sobie zarówno koszt kupna, montażu, jak i ogrzewania z popularnym w Polsce kotłem pelletowym. Choć faktycznie sam zakup oraz zamontowanie tego rodzaju źródła potrafią być o wiele tańsze (w szczególności jeśli mowa o piecach małej mocy grzewczej), to schody zaczynają się w momencie szacowania rocznego kosztu ogrzewania. W przypadku nowoczesnego domu o powierzchni 100 m², z prawidłowo wykonaną termoizolacją, koszt ogrzewania kotłem pelletowym wynosi 4-5 tys. zł. Oczywiście mowa o pellecie pierwszorzędnej jakości, bo tylko taki gwarantuje pracę kotła na najwyższej, nominalnej wydajności.

pompa ciepła

Porównując taki wynik do pompy ciepła, która generuje roczny koszt w tych samych warunkach na poziomie 2-3 tys. zł (biorąc pod uwagę również ogrzewanie c.w.u.), łatwo zauważyć, że wypada ona o wiele lepiej. Oczywiście rozkładając różnicę ceny urządzenia i montażu na cały okres jego żywotności w porównaniu do kotła, roczny koszt ogrzewania wzrośnie, jednakże nadal może wypadać lepiej od pieców pelletowych. Pamiętać należy również o rosnących cenach opału, a także o tym, że żywotność kotłów na paliwa stałe, w tym pelletowych jest mniejsza (około 20 lat). Biorąc jeszcze pod uwagę fakt, że pompy ciepła są niemalże bezobsługowe, warto pomyśleć o ich montażu.

Kiedy należy zastanowić się nad montażem pompy ciepła?

Czy są jednak powody, dla których nie warto decydować się na montaż pompy ciepła? Pomimo że jest to ekologiczne i wydajne urządzenie, warto mieć na uwadze, że nie każdy budynek spełnia warunki pozwalające na zamontowanie tego rodzaju instalacji. Aby korzystanie z powietrznej pompy ciepła było opłacalne, należy przede wszystkim zadbać o odpowiednią termoizolację budynku, by uniknąć mostków termicznych. Oczywiście poprawa jakości izolacji domu zawsze wpływa na mniejsze straty, jednakże w przypadku pompy mogą one być szczególnie dotkliwe. Dlaczego?

Problemem mogą okazać się wzrastające ceny energii elektrycznej. Oczywiście takie zjawisko odbija się praktycznie na wszystkich aspektach życia, natomiast nie jest tajemnicą, że każda pompa ciepła potrzebuje prądu do pracy. Pomimo że zużywa ona mniej więcej 25% całkowitej energii potrzebnej do ogrzewania, to nieustanne podwyżki mogą niepotrzebnie wydłużyć czas zwrotu inwestycji. Jak zatem być odpornym na tego rodzaju przeciwności? Warto w tym momencie rozpatrzyć równoczesną budowę instalacji fotowoltaicznej, która pozwoli na produkcję energii elektrycznej niezbędnej do pracy pompy. Ewentualnie można również postawić na przydomowe elektrownie wiatrowe. Wszystko zależy od założeń inwestora, a także warunków zabudowy i otoczenia.

Jak widać, pomimo że powietrzna pompa ciepła jest świetnym rozwiązaniem, gdy chcemy posiadać ekologiczne i (względnie) tanie ogrzewanie domu, nie jest ono pozbawione wad. Współpracując jednak z doświadczoną firmą zakładającą tego rodzaju instalacje, a także wykorzystując wszelkie możliwości dofinansowania inwestycji, można wyłuskać z tej technologii to, co najlepsze. W ten sposób stosunkowo niskim kosztem zyskamy urządzenie grzewcze do domu oraz wody na lata, które równocześnie nie zanieczyszcza powietrza.