Mycie paneli fotowoltaicznych

Wiele osób, które rozpatruje założenie paneli fotowoltaicznych, przez długi czas wstrzymuje się z podjęciem ostatecznej decyzji. Powodów może być wiele – niedostateczne zdolności finansowe, brak możliwości skorzystania z programów rządowych czy konieczność przeprowadzenia modernizacji budynku i wiele innych. Czasem jednak można usłyszeć głosy, że obsługa instalacji PV jest czasochłonna i droga. Mowa m.in. o myciu paneli. Czy faktycznie warto z tego powodu rezygnować z budowy własnej elektrowni słonecznej?

Prawda czy fałsz?

Rozpoczynając dyskusję na temat słuszności mycia paneli fotowoltaicznych, można spotkać się z opiniami, że nie powinno się nigdy samemu tego robić. W takim momencie potencjalny, przyszły właściciel może zniechęcić się kosztami wynikającymi z zamawiania usługi mycia instalacji. Jednakże niewielu przeciwników zakładania paneli PV wspomina o tym, że sporo firm wraz z wykonaniem instalacji oferuje równocześnie opiekę nad nią nie tylko w zakresie serwisowania, lecz także jej mycia. Co więcej, koszt indywidualnie zamówionej usługi czyszczenia instalacji może być stosunkowo niski. Zależy to od jej umiejscowienia, stopnia zabrudzenia oraz wielkości.

Samodzielne mycie paneli PV

Czy jednak zawsze trzeba decydować się na usługi specjalistycznych firm? Niekoniecznie. Warto zauważyć, że każda instalacja fotowoltaiczna charakteryzuje się innymi cechami – kątem nachylenia, wysokością, na której jest zainstalowana, a także tym, czy dostęp do niej jest łatwy, czy utrudniony. Dlatego też należy dobrze ocenić sytuację. Jeśli mamy podstawy, aby uznać taką czynność dla nas bezpieczną, jak najbardziej można raz na jakiś czas umyć panele samodzielnie. Ważne jest zastosowanie się do kilku zasad.

Wysokiej temperatury unikaj jak ognia!

Przede wszystkim należy pamiętać, że panele w słoneczne dni potrafią się niesamowicie nagrzać, a w te upalne mogą osiągnąć nawet 60-70°C. Kontakt z chłodną wodą mógłby się przyczynić do powstania uszkodzeń paneli. Materiał, z którego są zbudowane, negatywnie reaguje na nagłe obniżenie się temperatury. Dlatego też należy wybierać dni, kiedy panuje niższa temperatura, np. w sezonie wiosennym czy jesiennym. Jeśli zachodzi konieczność umycia ich latem, ważne jest, aby wybrać jak najchłodniejszy dzień, a także porę, gdy temperatura będzie możliwie jak najniższa. Poza tym lepiej również skorzystać z cieplejszej wody. A jak często powinno się przeprowadzić tego rodzaju czynność? Przyjmuje się, że 2 razy do roku to minimum, dlatego też można myć panele nawet częściej.

mężczyzna czyszczący panele

Myjki wysokociśnieniowe do kąta

Kolejnym aspektem, który trzeba brać pod uwagę, jest odpowiednia technika mycia paneli. Zaleca się przede wszystkim stosowanie wody destylowanej oraz przeznaczonych do tego celu, specjalistycznych płynów. Natomiast jako narzędzi do czyszczenia można wykorzystać miękką gąbkę lub szczotkę z delikatnym włosiem (podobnych używa się w ostrożnym czyszczeniu powłok lakierniczych). Absolutnie zabronione jest z kolei używanie myjek wysokociśnieniowych. Pomimo że instalacja bez problemu wytrzymuje silny wiatr bądź opady deszczu, to nie ma to porównania z uderzeniem wody, którego źródłem jest takie urządzenie czyszczące. Woda pod dużym ciśnieniem może np. wyrwać przewody podłączone do paneli czy uszkodzić ich delikatną powierzchnię.

Jak uniknąć rys?

Zanim zacznie się jednak czyścić panele PV, warto również pamiętać, że w przypadku zaschniętych zabrudzeń lepiej jest je najpierw zwilżyć. Z tego powodu przed zastosowaniem szczotki czy gąbki powinno się na wstępie delikatnie polać moduły wodą destylowaną – nawet kilkukrotnie. W ten sposób nie tylko zmiękczymy uporczywe do zmycia odchody ptaków, pyłek roślin czy zeschnięte liście, lecz także pozbędziemy się większości drobin, np. piasku, które najpewniej porysowałyby powierzchnię paneli, obniżając ich sprawność.

Samemu jest taniej – wielu zapewne słyszało te słowa. I tak mycie paneli na własną rękę pomaga zaoszczędzić czasami sporo środków. Dodatkowo niemało osób woli samodzielnie doglądać swojej instalacji. Jednakże warto czasem, zamiast rozpatrywać kwestię pod względem finansowym, zachować więcej czasu dla siebie. Dlatego też większość osób stawia na profesjonalne firmy także z tego powodu, że uszkodzenie paneli podczas mycia przez właściciela może wiązać się z ryzykiem utraty gwarancji producenta modułów. Należy więc podjąć decyzję uwzględniającą wszystkie argumenty za i przeciw takim praktykom.