Najczęściej spotykane błędy podczas budowy wentylacji

Budując dom czy inny budynek, należy zwracać uwagę na wiele rzeczy. Niezwykle ważny jest dobór odpowiednich surowców konstrukcyjnych czy materiałów wykończeniowych, a także podjęcie decyzji w kwestii rodzaju ogrzewania. Te i wiele innych aspektów większość wykonawców podczas realizacji inwestycji traktuje niezwykle poważnie. Jednakże w Polsce nadal można zaobserwować spore zaniedbania w jednej, równie ważnej kwestii – wentylacji. Dlaczego jest ona aż tak ważna, a także jakie błędy są najczęściej popełniane przy jej montażu?

Niedoceniana wentylacja

W wielu polskich domach można spotkać się z problemem nadmiernej wilgoci we wnętrzach, a co za tym idzie, z pleśnią występującą na ścianach, we wnękach okiennych czy na sufitach. Niestety jest to dowód na to, że wentylacja domowa jest źle zaprojektowana i zwyczajnie nie działa tak, jak powinna. Ma to bezpośredni wpływ nie tylko na komfort życia mieszkańców budynku, lecz przede wszystkim na ich zdrowie oraz bezpieczeństwo. Odpowiednio zaprojektowana oraz wykonana wentylacja odprowadza nadmiar wilgoci, kurzu i innych zanieczyszczeń powietrza czy nadmiar CO2. Dzięki temu zapobiega pojawianiu się grzybni, rozwojowi bakterii, a także pomaga alergikom bądź osobom z chorobami układu oddechowego normalnie funkcjonować. Wentylacja wpływa również korzystnie na stan przedmiotów znajdujących się w budynku – w wilgoci bowiem niszczeją meble, ubrania oraz większość elementów codziennego użytku. Dlatego też, przebywając w budynku ze źle zaprojektowaną wentylacją, można szybko przekonać się, jak ważne jest zapewnienie jej prawidłowego działania.

Wadliwe rozwiązania wentylacyjne

Nadal można spotkać się np. z zatkanymi otworami wentylacyjnymi czy brakiem nawiewników w oknach – przede wszystkim w budynkach mieszkalnych. Wspomniane nawiewniki (bądź inaczej wywietrzniki) okienne to elementy wbudowane na stałe w ramę okna, służące do ciągłej wymiany powietrza. Wyposażone są w wymienne filtry, które chronią dodatkowo przed dostawaniem się do środka smogu oraz innych zanieczyszczeń. Dzięki temu do pomieszczeń dociera wyłącznie czyste, świeże powietrze. Mogą one zastępować tradycyjne wyloty wentylacyjne, jeśli zastosuje się w pomieszczeniu drzwi z podcięciem bądź dolnymi otworami. Zazwyczaj takie rozwiązania stosuje się w łazienkach lub w pomieszczeniach, gdzie wentylacja może pracować mniej intensywnie.

montaż wentylacji

Komin, przewody oraz otwory wentylacyjne

Jednym z wielu błędów popełnianych przez wykonawców jest nieprawidłowa lokalizacja kominów wylotowych. Jeśli umieszczone są za nisko bądź w zagłębieniu konstrukcyjnym, to nie będą działać prawidłowo. W ten sposób do przewodu wentylacyjnego mogą dostawać się zanieczyszczenia z pobliskiego komina spalinowego. Dlatego też jego wymiary muszą być dostosowane do okolicznej architektury i warunków powietrznych występujących wokół budynku. Kolejnym błędem jest tworzenie zbyt krótkich kanałów wentylacyjnych. Według zasad fizyki, aby powstał ciąg, przewód powietrzny musi posiadać odpowiednie wymiary. Zbyt nonszalanckie podchodzenie do realizacji projektu wentylacji i zakładanie, że wystarczy otwór w ścianie z wylotem, przyczynia się do blokowania zanieczyszczonego powietrza wewnątrz budynku. A tego każdy odpowiedzialny wykonawca powinien unikać.

Do pogorszenia wentylacji lub jej całkowitego ustania przyczynia się także wykonywanie dwóch otworów wentylacyjnych w jednym pomieszczeniu, a także prowadzenie poziomych przewodów. Brak wykorzystania grawitacyjnego ruchu mas powietrza sprawia, że ciąg zanika, a wentylacja po prostu nie istnieje. Natomiast do pomieszczenia z podwójnymi kratkami wentylacyjnymi może dostawać się powietrze z zewnątrz, zamiast być wyprowadzane poza obręb budynku. Zazwyczaj takie działanie jest spowodowane brakiem dostatecznej ilości dostępnych przewodów, jednakże nie jest to rozwiązanie problemu, a raczej jego spotęgowanie. Wyjątkiem dla stosowania poziomych przewodów jest tzw. wentylacja mechaniczna, czyli, innymi słowy, wymuszona – wtedy ciąg jest zawsze zapewniony, niezależnie od orientacji przewodów w przestrzeni budynku.

Wspomniane błędy, popełniane przez wykonawców budowlanych, to niestety nie wszystkie, z którymi można się często spotkać w polskich domach. Jeśli więc nie zamierza się poświęcać swojego zdrowia oraz bezpieczeństwa dla źle wykonanej wentylacji, należy stawiać na sprawdzonych projektantów układów wymiany powietrza, którzy założą instalację od A do Z, zgodnie z wszelkimi normami oraz przepisami. Dzięki temu jest się w stanie zaoszczędzić na niezbędnych w przyszłości, kosztownych poprawkach budowy wentylacji czy remontach zawilgotniałych, niewietrzonych pomieszczeń.