Najczęstsze błędy popełniane przy montażu instalacji fotowoltaicznych przez mniej doświadczone firmy

Jeśli instalacje fotowoltaiczne mają prawidłowo działać, to muszą zostać właściwie zamontowane. Niestety w przypadku powierzenia tego zadania mniej doświadczonej firmie, trzeba liczyć się z ryzykiem wystąpienia różnych błędów.

Moduły fotowoltaiczne są niezwykle wytrzymałe i niemalże bezawaryjne, ale przez ich nieprawidłowe podłączenie pojawienie się niemiłych niespodzianek jest wysoce prawdopodobne. Oczywiście problemy w trakcie eksploatacji instalacji PV mogą być wynikiem zdarzeń losowych, ale zdecydowanie częściej jest to skutek błędu ludzkiego. Nie należy wobec tego nadmiernie oszczędzać na czymś tak istotnym jak fachowy montaż fotowoltaiki.

Jakie błędy popełnia się podczas montowania instalacji PV?

Prawidłowy montaż instalacji fotowoltaicznej to podstawa, dlatego tak ważne jest powierzenie tego zadania doświadczonym profesjonalistom. Niestety nie brakuje osób, które kierują się przy wyborze montażysty przede wszystkim ceną. Nietrudno znaleźć firmę, która zaoferuje niższą cenę, ale będzie to tylko pozorna oszczędność. Zakup i montaż fotowoltaiki to jednorazowy koszt, na zwrot z inwestycji nie trzeba długo czekać, następuje to już po 5-8 latach. W przypadku korzystania z bezzwrotnej dotacji lub kredytu preferencyjnego zajmuje to jeszcze mniej czasu. Ponadto ceny paneli fotowoltaicznych są coraz przystępniejsze, co wynika z rosnącego popytu. Nie ma sensu wybierać najtańszego wykonawcy, ale należy postawić na renomowaną firmę, która działa na rynku już przez długi czas i może pochwalić się szeregiem zadowolonych klientów. Błędy mogą pojawić się już przy szacowaniu ilości energii, jaka zostanie wyprodukowana przez instalację fotowoltaiczną i tego, jakie będą zyski. Nieprecyzyjna kalkulacja to prosta droga do rozczarowania inwestora w niedalekiej przyszłości. Kolejnym problemem jest źle przygotowany projekt, niewłaściwe rozprowadzenie przewodów przez wykonawcę. Wiąże się to z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów już w trakcie montażu systemu fotowoltaicznego.

Popularne błędy przy montażu instalacji fotowoltaicznej

Dużym błędem popełnianym przez wykonawców jest ignorowanie zacienień, które niestety wpływają na działanie instalacji PV. Zacienienie przyczynia się do zmniejszenia wydajności instalacji. Wystarczy, że będzie ono niewielkie, a sprawność całego systemu spadnie o kilkadziesiąt procent. Kolejnym problemem jest niewłaściwe ustawienie paneli, czyli pod złym kątem względem powierzchni. Już nawet kilkunastostopniowe odchylenie przyczynia się do zmniejszenia efektywności instalacji PV. Jeśli panele nie zostaną zamontowane pod odpowiednim kątem, to niestety przełoży się to na wyższy koszt montażu. Wybór niekompetentnego wykonawcy zawsze wiąże się z szeregiem negatywnych konsekwencji dla inwestora. Już samo nieprzestrzeganie zasad BHP zwiększa ryzyko wypadku. Kolejnym problemem jest stosowanie nieatestowanych urządzeń, bez znaków jakościowych. Z dodatkowymi kosztami trzeba liczyć się w przypadku wykorzystania słabej jakości przewodów, stosowania nieprawidłowych systemów montażowych, złego dobrania typu i mocy inwertera. Dużym błędem jest rezygnowanie z ubezpieczenia instalacji PV, bo przecież zawsze istnieje ryzyko wystąpienia awarii, szczególnie jeśli korzysta się z usług mniej doświadczonej firmy. Koszt naprawy na własną rękę na skutek braku polisy może być bardzo wysoki.

panele pv na dachu

Problemy z fotowoltaiką na skutek nieodpowiedniego montażu

Wybór firmy montującej instalacje fotowoltaiczne musi być dobrze przemyślany, należy zwracać uwagę na to, czy ma wykupione ubezpieczenie OC. Jeśli wykonawca popełni jakiś błąd, to można liczyć na uzyskanie należnego odszkodowania. Kolejną kwestią jest nieprawidłowo zamocowany hak, który przyczynia się do nadmiernego uciskania dachówki i przyczynia się w końcu do jej pęknięcia. To z kolei skutkuje nieszczelnością dachu i jego przeciekaniem. Problemem jest też niedopasowana klema i niewłaściwe połączenie szyn. Efektem tego będzie zmniejszenie stabilności całej instalacji PV. Błędem jest zamontowane paneli w taki sposób, że ich końce wystają poza obręb dachu. Wystarczą silniejsze podmuchy wiatru, aby z czasem doszło do poluzowania modułów i oderwania ich od konstrukcji. Ogromnym błędem będzie też zastosowanie do montażu konstrukcji niezabezpieczonej stali podatnej na działanie korozji. Po nierzetelnej firmie można spodziewać się zastosowania nieodpowiedniego przekroju kabla, tworzenia pętli indukcyjnych, zbyt mocnego naprężenia kabla lub niewłaściwego zabezpieczenia okablowania.

Chcesz mieć pewność, że Twoja instalacja zostanie zamontowana prawidłowo? Zadzwoń!