Najlepsze rodzaje dachu dla paneli fotowoltaicznych

Rodzaj i konstrukcja dachu są bardzo ważnymi elementami, które mają bezpośredni wpływ na wydajność ogniw fotowoltaicznych. Niniejszy artykuł to doskonały wybór dla tych osób, które chcą dowiedzieć się jaki rodzaj dachu jest najlepszy dla paneli fotowoltaicznych.

Na jakim pokryciu dachowym sprawdzi się fotowoltaika?

Panele fotowoltaiczne można zamontować praktycznie na każdym pokryciu dachowym. W skrajnych sytuacjach montaż ten będzie wiązać się jednak z poniesieniem nieco większych wydatków. Przy uszkodzonych dachach niezbędna będzie oczywiście ich kompleksowa naprawa. Instalacja fotowoltaiczna nie jest dobrym wyborem dla pokryć z eternitu, poliwęglanu, pleksy i onduliny. W Polsce największym zainteresowaniem cieszą się oczywiście klasyczne blachodachówki, na których bez problemu można zamontować panel fotowoltaiczny. Identycznie wygląda sytuacja w przypadku popularnych dachówek ceramicznych, pap i gontów bitumicznych. W przypadku wymienionych blachodachówek montaż odbywa się za pomocą specjalnych śrub dwugwintowych, które wkręca się bezpośrednio w elementy konstrukcyjne dachu. Do dachówek bardzo często używa się specjalnych uchwytów do krokwi, czy też uchwytów typu „S". Blacha trapezowa jest zazwyczaj znacznie grubsza, dlatego też warto postawić na specjalne mostki trapezowe (tzw. szyny).

Fotowoltaika na dachach płaskich

Profesjonalna instalacja fotowoltaiczna może być zamontowana nie tylko na dachach skośnych, ale również na dachach płaskich. W tym drugim przypadku warto zastosować specjalne konstrukcje kotwione do dachu albo konstrukcje bezinwazyjne. Poszczególne systemy mocowania najlepiej dobierać indywidualnie do parametrów poszczególnych dachów płaskich. Prawidłowo zamontowana fotowoltaika nawet w najmniejszym stopniu nie powinna uszkodzić poszycia dachu. Aby uniknąć ewentualnych problemów, warto skorzystać z usług profesjonalnych firm monterskich.

Ustawienie paneli fotowoltaicznych na dachu

W polskich warunkach panel fotowoltaiczny osiągnie największą wydajność przy kącie nachylenia od 20 do 40 stopni. Jeżeli nachylenie dachu jest mniejsze albo w przypadku całkowicie płaskich dachów można skorzystać z pomocy specjalnych konstrukcji korygujących. Doświadczona firma monterska powinna zaproponować najkorzystniejsze rozwiązanie, dlatego też warto skorzystać z fachowego doradztwa.

Warto wspomnieć również o tym, że olbrzymią rolę odgrywa nie tylko nachylenie dachu, ale również strona świata, w którą skierowane są moduły fotowoltaiczne. W dużej mierze to właśnie od wybrania optymalnej strony zależy ilość promieni słonecznych, które trafią do paneli. W polskich warunkach panele fotowoltaiczne powinny być skierowane bezpośrednio na południe. Osoby, które mają ustawiony dach w kierunku wschód-zachód nie stoją na straconej pozycji i nie muszą wcale rezygnować z instalacji fotowoltaiki. Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście montaż specjalnych konstrukcji, dzięki którym będzie można panele fotowoltaiczne ustawić w odpowiednim kierunku.

fotowoltaika na dachu dwuspadowym

Dachy kopertowe i dwuspadowe

Dachy kopertowe charakteryzują się tym, że zbudowane są one z płaszczyzn ustawionych w wielu różnych kierunkach. Przy takiej konstrukcji niestety nie można uzyskać jednolitego nasłonecznienia na każdej z nich. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zamontować panele na jednej płaszczyźnie, która skierowana jest w kierunku południowym. Dobrym pomysłem jest również zamontowanie specjalnego inwertera łańcuchowego z dwoma wejściami. Przy dachach dwuspadowych kluczową rolę odgrywa oczywiście kierunek ustawienia paneli fotowoltaicznych. Dachy tego typu sprawdzą się najlepiej, gdy orientacja będzie południowa. Identycznie wygląda również sytuacja w przypadku dachów wielospadowych.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Oprócz usytuowania domu względem kierunku świata i samego nachylenia dachu należy zwrócić uwagę również na ewentualne przeszkody. Mowa tutaj między innymi o drzewach, kominach i sąsiadujących budynkach, które są głównymi źródłami zaciemnienia, które blokują dostęp światła słonecznego, przez co panele fotowoltaiczne nie mogą prawidłowo działać.