Nowoczesne miasta zasilane energią fotowoltaiczną

Zasilanie nowoczesnego, liczącego sobie od kilkuset tysięcy do kilku milionów mieszkańców miasta, potrafi być problematyczne. Oprócz gospodarstw domowych energię elektryczną pobiera niemal każdy budynek i element miejskiej infrastruktury – zwłaszcza wszelkiego rodzaju biura i ogromne zakłady. Wymagają one wręcz kosmicznych ilości prądu, aby funkcjonować w prawidłowy sposób. Ponadto ośrodki miejskie wytwarzają ogromne ilości szkodliwego dla środowiska dwutlenku węgla i odpadów. Okazuje się jednak, że przyszłościowe, w pełni zasilane za pomocą odnawialnych źródeł energii miasta, nie są jedynie mrzonką. To realne rozwiązanie, które już dziś wciela się w życie. W niniejszym artykule przedstawimy wam zasilane fotowoltaiką aglomeracje i zastosowane w nich rozwiązania. Zapraszamy do lektury!

Fotowoltaika w ośrodkach miejskich

W niektórych współczesnych miastach stosuje się całe mnóstwo nowoczesnych rozwiązań, które nie tylko czynią je znacznie przyjaźniejszymi dla mieszkańców i turystów, ale też pomagają chronić środowisko. Oczywiście podstawą są panele fotowoltaiczne instalowane na dachach budynków oraz w ogrodach. Pozwalają one uzyskać poszczególnym obiektom niezależność energetyczną, a także – zdaniem niektórych – świetnie wyglądają. Instalacje fotowoltaiczne zaczynają pojawiać się także na budynkach użytku publicznego, np. na bibliotekach, urzędach czy szpitalach. Co ciekawe, panele PV instalowane są również na kościołach.

Innym ciekawym, stosowanym przez nowoczesna miasta rozwiązaniem, jest wykorzystanie ławek fotowoltaicznych, które coraz częściej pojawiają się także w polskich miejscowościach. Tego typu obiekty umożliwiają nie tylko wypoczynek, ale i komfortową pracę na przenośnym komputerze czy naładowanie smartfona. Najnowocześniejsze fotowoltaiczne ławki są ponadto wyposażone w specjalne systemy informujące np. o zmianach pogodowych czy utrudnieniach w komunikacji miejskiej. To ciekawe i innowacyjne rozwiązanie, które z pewnością pozytywnie wpłynie na komfort życia w ośrodkach miejskich.

Fotowoltaiką zasila się także obiekty, takie jak parkomaty, latarnie miejskie czy nawet banery reklamowe. Warto wspomnieć także o wyposażonych w panele PV wiatach, które umożliwiają naładowanie elektrycznego samochodu. Co prawda tego typu obiekty powstają głównie przy autostradach, lecz kto wie, być może w przyszłości pojawią się także w pobliżu ośrodków miejskich.

Reykjavík, Jabiru i Masdar – miasta przyszłości?

Stolica Islandii jest niezwykle nowoczesnym i wyjątkowo ekologicznym miastem, które z pewnością może posłużyć za przykład tego, jak powinien wyglądać współczesny ośrodek miejski. Tamtejsze domy są ogrzewane za pomocą gorącej wody z geotermalnych źródeł, zaś energia użytkowa pochodzi w 90% z OZE. W metropolii tej wykorzystuje się zasilane wodorem autobusy, które pomagają znacząco obniżyć emisję dwutlenku węgla. Co więcej, Reykjavík planuje do 2050 roku całkowicie wyeliminować konieczność korzystania z paliw płynnych.

fotowoltaika w miastach

Innym prawdziwie ekologicznym ośrodkiem miejskim jest australijskie, niegdyś górnicze miasto Jabiru. Miejscowość ta jest w stu procentach zasilana energią płynącą ze słońca. Osiągnięcie takiej wartości procentowej jest możliwe m.in. dzięki wykorzystaniu magazynów energii. To niewielkie, liczące sobie nieco ponad tysiąc mieszkańców miasto, może zostać prawdziwym prekursorem i inspiracją dla większych ośrodków miejskich.

Prawdziwie futurystycznym ośrodkiem miejskim może zostać również znajdująca się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich miejscowość Masdar. Miasto to ma szansę (i to już niedługo) stać się inteligentną, zasilaną wyłącznie za pomocą paneli słonecznych metropolią. Wykorzystanie nowoczesnych technologii obniża zapotrzebowanie energetyczne Masdaru aż o 75%, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej jest zasilić całe miasto prądem pochodzącym z paneli PV. Ten ciekawy projekt, którego budowa rozpoczęła się w 2006 roku, jest już niemal ukończony – miejscowość czeka na mieszkańców.

Rewolucja jest już blisko. Coraz więcej ośrodków miejskich decyduje się na odejście od tradycyjnych źródeł zasilania i wybór fotowoltaiki. Szczególnie korzystne efekty przynosi połączenie kilku OZE – z tego typu rozwiązań korzystają niektóre miejscowości w Stanach Zjednoczonych, czy Reykjavík. Jedno jest pewne – ekologia, w tym fotowoltaika, to przyszłość.