Objawy nieprawidłowo działającej wentylacji

Świeże powietrze to podstawa, nie tylko na zewnątrz, lecz także wewnątrz pomieszczeń. Trudno sobie wyobrazić dom bez poprawnie działającej wentylacji, która nie tylko skutecznie wymienia zużyte powietrze na świeże, lecz także wraz z nim odprowadza szkodliwą w nadmiarze wilgoć. Co ważne, ma to miejsce nie tylko w starszego typu budynkach, lecz także w dopiero co powstałych domach, w których wentylacja jest nieprawidłowo zaprojektowana. Jak więc rozpoznać oznaki wskazujące na jej niepoprawne działanie oraz czym grozi zaniedbanie w tym zakresie?

Różne rodzaje instalacji

Na początku warto wiedzieć, że wyróżnia się dwa podstawowe typy wentylacji – grawitacyjną i mechaniczną. Pierwsza z nich pozwala na wentylowanie budynku za pomocą naturalnego ruchu powietrza. Jednakże jego wymiana następuje, pod warunkiem że okna będą rozszczelnione, a przewody i kratki wentylacyjne – drożne. W oknach można również zamontować tzw. nawiewniki, które muszą być otwarte. Stosuje się je w przypadku wysokiej szczelności ram okiennych. Ten rodzaj wentylacji jest najstarszy i skuteczny, jednakże przyczynia się do sporych strat energii cieplnej. Co więcej, im jest zimniej na zewnątrz, tym siła wentylacji jest większa – opiera się więc ona na różnicy temperatury.

Aby uniknąć utraty ciepła, a co za tym idzie, nie przepłacać za ogrzewanie, lepiej postawić na wentylację mechaniczną, która wymusza obieg powietrza w budynku. W takim przypadku okna i drzwi mogą być już maksymalnie szczelne – nie będzie to przeszkadzać w wymianie powietrza w domu. Jeszcze lepszą formą tego rodzaju wentylacji jest połączenie jej z rekuperatorem, czyli elementem odpowiedzialnym na wymianę powietrza wraz z równoczesnym odzyskiem ciepła. Warto jednak pamiętać, że nawet najlepsze rozwiązanie zaprojektowane czy wykonane nieprawidłowo może nie działać poprawnie.

Pierwsze niepokojące symptomy

Zapewne każdy z nas choć raz widział zaparowane od wewnątrz szyby w pomieszczeniu. I choć niektórym może się wydawać, że jest to tylko denerwujące zjawisko i błahy mankament, to niekoniecznie tak musi być. Zbierające się na chłodnym szkle krople bądź para wodna oznaczają zbyt wysoką wilgotność powietrza w budynku. Dlatego, gdy zauważymy taki objaw, powinniśmy skontrolować, czy wentylacja działa prawidłowo. Oczywiście może to się również zdarzyć, gdy wietrzymy dom i wpuszczamy dużą masę wilgotnego powietrza. Po zamknięciu okien przez chwilę również możemy doświadczyć zaparowanych szyb, jednakże ten efekt powinien po chwili zniknąć.

Brak wentylacji to pewna... pleśń

Jeśli zignorujemy często zaparowane szyby i wysoki poziom wilgotności w budynku, to w krótkim czasie możemy zaobserwować powstawanie ognisk pleśni na ścianach czy sufitach. Są to zazwyczaj pierwsze widoczne objawy nieprawidłowo działającej wentylacji. Oczywiście należy również sprawdzić, czy w tych miejscach nie występuje uszkodzenie zewnętrznej izolacji budynku – w ten sposób nadmiar wilgoci również może objawić się nieestetycznymi wykwitami.

Niechciane aromaty

Wraz ze wzrostem wilgotności we wnętrzu domu pojawia się charakterystyczny zaduch. Specyficzny zapach pojawia się wówczas w różnych zakątkach budynku i przesiąkają nim ubrania, a także meble, zasłony czy inne elementy wyposażenia. W skrajnych przypadkach po wykryciu ognisk pleśni w domu wiele rzeczy musi zostać wyrzuconych, ponieważ mogłyby przyczyniać się do alergii i uczuleń domowników. W takiej sytuacji również ściany, a także sufity muszą zostać oczyszczone z grzybni, wysuszone oraz zabezpieczone, co jest kłopotliwe i generuje spore koszty.

kominy wentylacyjne na dachu z fotowoltaiką

Oprócz tego niepoprawnie wykonana wentylacja potrafi zasysać powietrze z zewnątrz kanałami, które powinny je wyprowadzać z pomieszczeń. W ten sposób można wyczuć np. zapach dymu wydobywającego się z blisko zlokalizowanego komina. Nie powinno mieć to miejsca, ponieważ takie zjawisko zagraża już zdrowiu domowników.

Najprostszy test wentylacji

Jeśli mieszkamy w starszym budynku i nie jesteśmy pewni, czy układ wentylacyjny działa poprawnie, można przeprowadzić mały eksperyment. Wystarczy przyłożyć cienką kartkę papieru do kratki wywiewnej. Jeśli „przyklei” się ona do niej, oznaczać to będzie, że ciąg pracuje prawidłowo, zasysając zużyte powietrze z wnętrza budynku. W przypadku gdy kartka jest odpychana od kratki lub nie jest przez nią przyciągana, to niestety można stwierdzić, że wentylacja nie jest w pełni sprawna. Na tej podstawie należy podjąć decyzję o remoncie wentylacji. Co ważne, nie można z nią zwlekać, ponieważ brak odpowiedniej wentylacji to igranie z ludzkim zdrowiem.

W polskich domach niestety można spotkać się z wieloma niepoprawnie wykonanymi instalacjami wentylacyjnymi. Dlatego też zaobserwowanie wszelkich niepokojących symptomów wspomnianych w dzisiejszym wpisie powinno skłonić każdego do skontrolowania wentylacji i jej ewentualnej wymiany bądź naprawy. Z perspektywy czasu może okazać się to krokiem poprawiającym nie tylko komfort mieszkańców, lecz także stan ich finansów.