Ogrzewanie domku letniego pompą ciepła. Tak czy nie?

Coraz cieplejsze dni to okazja do rozpoczęcia budowy czy remontu. Nie inaczej jest w przypadku przygotowywania działki na czas letni czy realizacji zaplanowanych wcześniej aranżacji ogrodowych. Jednakże gdy decydujemy się na budowę domku letniego, należy pomyśleć o odpowiednim ogrzewaniu. Powinno ono – zależnie od przeznaczenia budynku – zapewnić ciepłą wodę użytkową, lecz także zadbać o komfort termiczny w chłodniejsze dni. W dzisiejszym wpisie udowodnimy, że powietrzne pompy ciepła mogą z powodzeniem pełnić taką funkcję i nie tylko.

Zanim dojdzie do montażu

Przede wszystkim, zanim zdecydujemy się na pompę ciepła, warto na początku przeanalizować, jak intensywnie taki domek będzie użytkowany. Gdy obiekt ma być wykorzystywany wyłącznie latem, zastosowanie powietrznej pompy ciepła niekoniecznie będzie dobrą decyzją. Dlaczego? Przede wszystkim zawsze należy patrzeć na opłacalność inwestycji, a rzadko używana pompa ciepła nie zwraca się tak szybko, jak ma to miejsce w całorocznym domu. Co więcej, często w takich domkach właściciele pojawiają się tylko w sezonie letnim, co utrudnia monitorowanie pracy pompy, a jej wyłączanie nie jest zalecane – ucierpieć może na tym sprężarka, czyli najważniejszy element pompy. Czy więc powietrzna pompa ciepła w ogóle powinna być zakładana w domku letnim?

Domek domkowi nierówny

Istnieją sytuacje, gdy postawienie na takie rozwiązanie będzie korzystne. Przede wszystkim mowa o większych budynkach letnich, które służą również jako dom zimowy. Zdarza się więc, że przez cały rok regularnie pojawiają się w nim domownicy. Wtedy też założenie takiego systemu grzewczego jest lepiej uzasadnione.

Fakt – tego rodzaju domki osób prywatnych są rzadkością w Polsce, ponieważ większość z nas decyduje się na wypoczynek w okresie letnim, a wtedy zapotrzebowanie na ciepło jest minimalne. Wyjątek natomiast stanowią domki na wynajem. Atrakcyjna okolica może służyć jako miejsce zarówno letniego, jak i zimowego relaksu. Wtedy też powietrzna pompa ciepła to strzał w dziesiątkę, ponieważ będzie mogła pracować cały rok, a także nie będzie zanieczyszczać powietrza w wypoczynkowej okolicy.

Ekologia, czyli ogromna zaleta pomp ciepła

Omawiane urządzenie to doskonałe rozwiązanie, które nie emituje żadnych szkodliwych substancji do atmosfery. W ten sposób nie zanieczyszcza się powietrza w najbliższej okolicy. W przypadku domków letniskowych ma to dodatkowe znaczenie, ponieważ trudno jest w pełni wypocząć, wdychając szkodliwe produkty spalania na spacerze czy podczas wietrzenia domku. Nie trzeba być więc ekologiem, aby zauważyć ogromne zalety pomp ciepła, ponieważ można bezpośrednio odczuć ich korzystny wpływ na otoczenie.

wentylator pompy ciepła na zewnąrz domku

Wygoda ponad wszystko!

Powodem, dla którego warto zdecydować się na pompę ciepła, jest komfort jej użytkowania. Nie istnieje potrzeba ciągłego sprawdzania, czy nie zabrakło opału, ani też nie trzeba martwić się jego jakością. Dużą zaletą jest również brak konieczności dokładania do pieca czy opróżniania go z popiołu. Powietrzna pompa ciepła potrzebuje tylko energii elektrycznej do pracy – i to nie w takiej ilości jak ogrzewanie elektryczne. Co więcej, takie urządzenie jest najbardziej ekonomicznym źródłem ciepła wśród technologii OZE. Montaż instalacji pomp z wymiennikiem gruntowym czy wodnym jest znacznie droższy, a koszty eksploatacji porównywalne.

Nie tylko ogrzewanie

W przypadku domków letniskowych jeszcze jedna funkcja pomp ciepła jest niezwykle istotna. Można bowiem wybrać urządzenie posiadające możliwość pracy zarówno w trybie ogrzewania, jak i chłodzenia. Dzięki temu latem można skutecznie obniżać temperaturę wewnątrz domku, a zimą ją podwyższać.

Standardem jest, że w prywatnych domkach budowanych na działkach rekreacyjnych zazwyczaj stawia się na proste rozwiązania, także w kwestii ogrzewania. Natomiast w przypadku realizacji inwestycji budowy całorocznych domków na wynajem wybór powietrznej pompy ciepła jest doskonałym pomysłem. Stawianie na nowoczesne rozwiązania sprawia, że oferta noclegu będzie atrakcyjniejsza na tle konkurencji. Dodatkowo łatwa obsługa omawianych urządzeń grzewczych, dostępne funkcje chłodzenia czy brak emisji spalin to silne argumenty za ich założeniem.