Panele monokrystaliczne a panele polikrystaliczne

W obecnych czasach w sprzedaży dostępne są różne rodzaje paneli fotowoltaicznych. Wśród nich można wymienić zarówno panele monokrystaliczne, jak i polikrystaliczne. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej.

Panele monokrystaliczne

Panele monokrystaliczne są najstarszą i najczęściej występującą wersją paneli fotowoltaicznych. Stworzone są z pojedynczych struktur krystalicznych i mają charakterystycznie zaokrąglone krawędzie ogniw. Ogniwo fotowoltaiczne tworzone jest ze sztabek krzemowych, które mają dość cylindryczny kształt. Krzemowy cylinder dzieli się na cztery części, z których tworzy się poszczególne ogniwa. Podczas produkcji monokrystalicznych paneli fotowoltaicznych wykorzystywana jest tak zwana Metoda Czochralskiego. W efekcie powstają ogniwa monokrystaliczne, które mają formę pojedynczego i solidnego kryształu.

Panele polikrystaliczne

Kolejnym rodzajem paneli fotowoltaicznych są panele polikrystaliczne. Ich proces produkcji jest dużo prostszy, niż ma to miejsce w przypadku paneli monokrystalicznych. Oprócz tego mają również niższe ceny, co sprawia, że są bardziej przystępne. Pierwszym etapem powstawania tego rodzaju produktu jest krystalizacja krzemu. Kilka części krzemu łączonych jest w jedną dużą bryłę, która następnie zostaje schłodzona oraz pocięta na plastry. Natomiast z plastrów tworzone są ogniwa fotowoltaiczne. Cały proces uwzględnia takie etapy jak czyszczenie, nakładanie powłoki antyrefleksyjnej, a także tworzenie przewodów elektrycznych. Bardzo istotną kwestią w tym przypadku jest wybór jak największych kryształów, ponieważ ich działanie charakteryzuje się wyższym poziomem efektywności.

panele polikrystaliczne

Wydajność paneli

Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne i polikrystaliczne mają dość zróżnicowaną wydajność. Wydajność paneli monokrystalicznych określana jest na poziomie od piętnastu do dziewiętnastu procent. W tym przypadku wymagana jest mniejsza powierzchnia instalacji. Oprócz tego panele monokrystaliczne to produkt o stosunkowo wysokich parametrach jakościowych. Ich trwałość w porównaniu do paneli polikrystalicznych jest większa. Oprócz tego charakteryzują się również zwiększonym poziomem odporności na zróżnicowane temperatury. Panel fotowoltaiczny tego rodzaju ma dość długi okres trwania gwarancji, jednak koszty jego zakupu są większe niż w przypadku paneli polikrystalicznych. Natomiast wydajność paneli polikrystalicznych szacowana jest na poziomie od czternastu do szesnastu procent. Tego rodzaju panele są znacznie tańsze podczas montażu, a koszty ich zakupu szybciej się zwracają niż ma to miejsce w przypadku paneli monokrystalicznych. Minusem tych paneli jest konieczność zastosowania większej powierzchni instalacji.

Zastosowanie paneli

Podczas wyboru najlepszych dla siebie paneli fotowoltaicznych warto przede wszystkim zwrócić uwagę na powierzchnię dachu, która jest niezbędna do tego rodzaju instalacji. W przypadku, gdy ma się na dachu dużo wolnego miejsca, to warto zdecydować się na panele polikrystaliczne, które są znacznie tańszym rozwiązaniem. Jednak w przypadku, gdy dach ma mniejszą powierzchnię, warto zdecydować się na zakup paneli monokrystalicznych. Ich ilość może być mniejsza w przypadku porównywanej efektywności. Oprócz tego podczas wyboru odpowiednich paneli warto również sprawdzić zacienioną powierzchnię dachu, ponieważ cień w negatywny sposób wpływa na efektywność całej instalacji fotowoltaicznej.

Kiedy wybrać poszczególne panele?

Wybierając poszczególne panele fotowoltaiczne, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Wśród nich można przede wszystkim wymienić powierzchnię dachu, ale także stopień jego zacienienia. Oprócz tego istotną kwestię stanowi również cena tego rodzaju instalacji oraz klimat, w jakim jest montowana. Panele monokrystaliczne to droższe rozwiązanie niż panele polikrystaliczne. Jednak panele monokrystaliczne znajdą szczególne możliwości zastosowania w przypadku ograniczonej powierzchni dachu. W tym przypadku będzie to zdecydowanie najkorzystniejsze rozwiązanie.