Pojazdy elektryczne, fotowoltaika i systemy HEMS

Postęp technologiczny przez ostatnie lata jest widoczny praktycznie w każdej dziedzinie życia. Popularne stało się wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań np. w działaniach proekologicznych, mających na celu spowolnienie zmian klimatycznych na całym globie. Doskonałym tego przykładem są przepisy UE, które regulują wykorzystanie aut spalinowych oraz promują te elektryczne. W obliczu takich zmian warto – jako użytkownik, a także wykonawca – zwrócić się w stronę fotowoltaiki i systemów HEMS. Ale co mogą mieć one wspólnego z pojazdami elektrycznymi? O tym w dzisiejszym wpisie.

Dlaczego stawia się na pojazdy elektryczne?

Pierwszym i najważniejszym argumentem za zakupem auta na prąd jest… jego popularność. Promowanie przez UE pojazdów elektrycznych skutecznie ją nakręca, a to powoduje, że producenci samochodów masowo wprowadzają je na rynek. Natomiast lepsza dostępność pojazdów sprawia, że decyduje się na nie także coraz większa liczba kierowców. Dodatkowo w Polsce istnieje możliwość uzyskania dofinansowania do zakupu takiego auta. Jest to spore wsparcie, a ma na celu jeszcze większe spopularyzowanie elektryków. Powody te mogą być dla wielu wystarczające, aby zdecydować się na tego rodzaju samochód. Jednakże warto spojrzeć na tę kwestię szerzej.

Różnice w działaniu między elektrykami a pojazdami spalinowymi powodują, że to właśnie w stronę tych pierwszych zwraca się coraz więcej kierowców. Pojazdy zasilane prądem przede wszystkim nie generują spalin, a ich ślad węglowy jest o wiele mniejszy, w przeciwieństwie do diesli czy benzyniaków. Cicha praca jest kolejną zaletą – w czasach gdy intensywny ruch drogowy przyczynia się do tzw. zanieczyszczeń hałasem w dużych miastach, bezgłośne niemalże elektryki stanowią zbawienie nie tylko dla samych uczestników ruchu, ale także dla mieszkańców. Na koniec sporą zaletą mogą być stosunkowo niskie koszty użytkowania. Oczywiście w pojazdach na prąd nadal trzeba stosować płyny eksploatacyjne (z wyłączeniem oleju silnikowego), jednakże energia elektryczna potrafi być tańsza niż benzyna czy olej napędowy, a sprawność samych silników elektrycznych jest o wiele wyższa w porównaniu z tymi spalinowymi.

Fotowoltaika a pojazdy na prąd

W momencie zdecydowania się na pojazd elektryczny warto jednak przeanalizować możliwości pod kątem jego ładowania. Chociaż w Polsce jak grzyby po deszczu wyrastają nowe stacje ładowania – na przysklepowych i osiedlowych parkingach, pod wiatami czy w innych miejscach, w których można bezpiecznie ładować swojego elektryka – to możliwości pod tym względem nadal nie są wyczerpane. W przypadku posiadania swojej nieruchomości warto jednak zdecydować się na stworzenie własnej stacji ładowania – w garażu, pod wiatą czy po prostu przed domem na podjeździe. Aby móc w pełni korzystać z zalet elektryków, najlepiej jest założyć przydomową elektrownię PV, która produkowałaby energię mogącą zasilać nasze pojazdy.

ładowanie pojazdu elektrycznego

Instalacja fotowoltaiczna i auta elektryczne – połączenie idealne

Pozyskiwanie prądu z promieni słonecznych wpisuje się w myśl proekologiczną, tak samo jak elektryki. Stąd też postawienie na te dwie technologie to krok w stronę skutecznego zmniejszenia emisji CO₂. Inwestycja w takie rozwiązania daje szansę na długoterminowe oszczędności, bowiem instalacja fotowoltaiczna, odpowiednio dopasowana do potrzeb jej użytkowników, pozwala na wieloletnie korzystanie z darmowej, odnawialnej energii. W ten sposób można zabezpieczyć się przed wydatkami związanymi z zamieszaniem na rynku surowców kopalnych. Jak jednak dobrze zarządzać energią do ładowania elektryka, żeby korzystanie z niego było jeszcze bardziej oszczędne?

System HEMS, czyli nowoczesność do kwadratu

W przypadku posiadania instalacji fotowoltaicznej oraz pojazdu elektrycznego warto wdrożyć w budynku narzędzie do integracji tych dwóch technologii. Doskonały w tym celu okazuje się tzw. system HEMS. Jest to zaawansowane rozwiązanie, służące do monitorowania, kontrolowania oraz optymalizowania zużycia energii w domu. Fotowoltaika zintegrowana z pojazdami elektrycznymi za pomocą takiego systemu pozwala na realizację wielu zadań. Układy te umożliwiają m.in.:

  • monitorowanie produkcji oraz zużycia energii na konkretne cele, w tym na ładowanie pojazdu,
  • optymalizację procesu ładowania, jak również dostosowanie jego czasu do okresów najmniejszego obciążenia domowej sieci elektrycznej,
  • zarządzanie magazynem energii oraz wybór najlepszego planu ładowania pojazdu według dziennej produkcji prądu z paneli PV,
  • dopasowanie czasu i pory ładowania elektryka do aktualnego poziomu wytwarzania energii przez instalację fotowoltaiczną,
  • analizę ładowania auta pod kątem zużycia prądu w systemie on-grid w celu wykorzystania korzystnych taryf operatora sieci elektrycznej.

Pojazdy elektryczne z HEMS – korzyści i wyzwania

Zdecydowanie się na takie rozwiązanie wiąże się z szeregiem zalet. Przede wszystkim zainwestowanie w nie pozwala na spore oszczędności, zmniejszenie emisji szkodliwych zanieczyszczeń, czy zdobycie niezależności energetycznej. Oczywiście dla niektórych wydatek początkowy zakupu pojazdu elektrycznego, a także założenia instalacji fotowoltaicznej może być sporą wadą, jednakże można obliczyć potencjalny koszt takiej inwestycji, rozkładając go na lata użytkowania paneli PV oraz pojazdu elektrycznego.

Wykorzystanie pełnego potencjału pojazdu elektrycznego wiąże się właśnie z integracją z innymi układami, bazującymi na czystej energii. Stąd też połączenie instalacji fotowoltaicznej z autem na prąd oraz systemem HEMS umożliwia maksymalne wykorzystanie wszystkich zalet takich rozwiązań technologicznych. Zdecydowanie się na to pozwala żyć nie tylko tanio i wygodnie, lecz również w zgodzie z ideą zrównoważonego rozwoju oraz z ekologią.