Pompa ciepła a rodzaje instalacji grzewczych
Niektórzy uważają ją za niezbyt wydajne urządzenie, inni postawili na to źródło ogrzewania i nie żałują tej decyzji. Są też tacy, którzy zastanawiają się nad pompą ciepła oraz zastąpieniem nią np. starego kotła na paliwo stałe. Niestety wiele osób rezygnuje z takiego pomysłu z obawy przed koniecznością zastąpienia nie tylko źródła ciepła, lecz całkowitej wymiany instalacji. Nie należy jednak od razu się poddawać, ponieważ pompę wbrew pozorom można zaadaptować do istniejącego układu rozprowadzającego ciepło w domu. W jaki sposób można to zrobić?
Standardowa metoda
Na początku warto zrozumieć ideę stosowania konkretnego rodzaju instalacji z pompą ciepła. Jeśli montuje się ją w nowo wybudowanym domu, wtedy też często stawia się na podłogowkę dlatego że pompy ciepła najlepiej pracują z tzw. układem niskotemperaturowym, czyli działającym maksymalnie z temperaturą 50-55°C. Jest to najlepsze połączenie, ponieważ pozwala na pracę pompy na najwyższej sprawności. Zazwyczaj odradza się montaż pompy ciepła z tradycyjnymi grzejnikami, jednak prawdą jest, że układ można dostosować do pracy z urządzeniem, o czym w dalszej części wpisu.
Alternatywy dla podłogówki
Zdarza się często, że wymiana instalacji na ogrzewanie podłogowe jest ekonomicznie nieuzasadniona, natomiast zastosowanie pompy ciepła – nadal opłacalne. Jak z takiej sytuacji wybrnąć? Doskonałym pomysłem jest zdecydowanie się na nieco mniej radykalne zmiany. Spośród popularnych rozwiązań można wybrać:
- ogrzewanie płaszczyznowe,
- grzejniki niskotemperaturowe,
- klimakonwektory.
Nie tylko ciepła podłoga
Mianem ogrzewania płaszczyznowego określa się m.in. podłogówkę, ale nie każdy zdaje sobie sprawę, że pod tym określeniem kryją się też inne rozwiązania. Są to chociażby rurki z ciepłą wodą, które mogą być rozprowadzone w ścianach czy sufitach – a umieszczenie ich w tych miejscach na pewno będzie mniej kosztowne niż w podłodze.
Specjalny typ grzejników
Jeśli jednak nie ma możliwości zastosowania podłogówki bądź innej wersji ogrzewania płaszczyznowego, pojawia się inny problem. Mianowicie należy dostosować obecną instalację do trybu funkcjonowania pompy ciepła. Z tego powodu trzeba zmaksymalizować powierzchnię grzewczą, aby instalacja działała poprawnie i efektywnie oddawała ciepło. Zbyt mała powierzchnia grzewcza może nie sprostać potrzebom domowników, a w ten sposób nie zapewni im komfortu termicznego.
Aby nie obniżać znacząco sprawności pompy ciepła, należy zastosować grzejniki z parametrami pracy dostosowanymi do niskich temperatur. Nie są to klasyczne kaloryfery – są o wiele szersze od klasycznych oraz posiadają liczne żebrowania. W ten sposób nawet niską temperaturą jest się w stanie skutecznie ogrzewać dom. Czasem wystarczy wymiana starych kaloryferów na te niskotemperaturowe – jeśli dom jest niewielki oraz dobrze zaizolowany – koszt nie powinien być duży.
A może nawiew?
Inną opcją jest również zastosowanie klimakonwektorów. Mogą one z powodzeniem zastąpić grzejniki, a do tego nadają się one do pomp ciepła, które są w stanie nie tylko ogrzewać dom zimą, lecz również chłodzić go latem. Jest to opcja droższa, jednak wszystkie funkcje tych urządzeń pozwalają na pełne wykorzystanie potencjału pomp ciepła.
Dobry plan to podstawa
Aby poprawnie zintegrować istniejący układ grzejników z pompą ciepła, należy przede wszystkim zdawać sobie sprawę, że każda sytuacja wymaga osobnej analizy. Warto sprawdzić, w jakim stanie jest instalacja. Oczywiście zarówno kaloryfery, jak i rury grzewcze to niezwykle trwałe elementy, które potrafią służyć przez dziesiątki lat. Jednakże przestarzały oraz niesprawny układ jest powodem, dla którego warto rozpatrzyć wymianę na dowolną instalację wymienioną powyżej. Najmniej korzystną opcją jest pozostawienie obecnych, klasycznych grzejników i nastawienie ich na odpowiednią temperaturę dla pompy ciepła. Nie jest to rozwiązanie idealne, ponieważ może znacznie obniżać sprawność urządzenia, ale jednak stanowi to pewien kompromis.
Wybór odpowiedniej dla pompy ciepła instalacji to często szczegółowa analiza wad i zalet danego rozwiązania. Niezależnie jednak od przewidywanych funduszy, które zamierza się przeznaczyć na założenie nowego rodzaju ogrzewania, ważne jest konsultowanie się z ekspertami w dziedzinie projektowania oraz zakładania systemów grzewczych. W ten sposób uniknie się błędnych decyzji, a co za tym idzie – strat finansowych.