Pompa ciepła wyłącznie do ogrzewania wody użytkowej?

Pompy ciepła są technologią OZE coraz częściej spotykaną w polskich domach. Ich parametry pracy, dobrze wpasowujące się w obecny klimat, a także możliwość otrzymania dofinansowania na zakup i montaż sprawiają, że korzysta z nich już sporo użytkowników. Nie wszyscy jednak planują decydować się na pompę ciepła, która jest głównym źródłem ogrzewania. Czasem ma ona mieć za zadanie ogrzać wyłącznie wodę użytkową. Jak zatem wygląda takie rozwiązanie i czy się opłaca?

Moc pompy ciepła

Na początku warto przeanalizować, jakiej mocy powinno być urządzenie, aby zaspokoić zapotrzebowanie na ciepłą wodę przez cały rok. Doskonałym przykładem jest pompa przeznaczona do ogrzewania domu o powierzchni 100 m². Zakładając, że dom jest dostosowany do technicznych wymogów związanych z termoizolacją, spokojnie mógłby być ogrzewany pompą o mocy 5 kW.

Warto zauważyć, że pompa ogrzewająca cały budynek wraz z układem c.w.u na pewno powinna mieć nieco większa moc. Przy dobrej termoizolacji budynku już 6 kW może okazać się wystarczające. Łatwo zauważyć więc, że moc pompy przeznaczonej wyłącznie do ogrzewania wody użytkowej może wynosić zaledwie 1 kW. Należy jednak brać pod uwagę, że jeśli ważny jest dla użytkownika komfort, powinien stawiać na urządzenia o większej mocy – 2 bądź 3 kW. W ten sposób niemalże błyskawicznie można uzyskać ciepłą wodę w kranie.

Rodzaje pomp ciepła

W przypadku urządzeń ogrzewających wodę użytkową można wyróżnić ich dwa główne typy. Istnieją bowiem pompy ciepła, które umożliwiają podłączenie do istniejącego podgrzewacza wody, np. przy kotle grzewczym. Pozwala to na łatwe zespolenie obu rodzajów ogrzewania. Innym rodzajem pomp ciepła do c.w.u to urządzenia ze zintegrowanym podgrzewaczem wody. Sprawdzają się one w szczególności w nowo budowanych domach, w których od początku planowane jest wykorzystanie takiego rozwiązania.

Pompa ciepła do domu... letniskowego?

W jakich okolicznościach natomiast najczęściej osoby decydują się na urządzenie ogrzewające wyłącznie wodę użytkową? Zazwyczaj taką pompę ciepła instaluje się w domach letniskowych, w których ogrzewanie nie ma aż takiego znaczenia. Faktem jest, że latem raczej nie ogrzewa się tak intensywnie pomieszczeń – wyjątek stanowią letnie deszczowe dni czy też chłodne wieczory. Dlatego też z tego względu pompę ciepła przeznaczoną głównie do ogrzewania wody użytkowej można wykorzystywać także jako źródło ogrzewania w takim obiekcie.

wentylatory pompy ciepła

Pamiętać należy jednak, że nie powinno się wyłączać pompy ciepła na okres zimowy, nawet jeśli nie będzie spędzać się czasu w domku letniskowym. Dlaczego? Ponieważ urządzenie unieruchomione na tak długi czas może po prostu mieć problemy z ponownym, prawidłowym rozruchem. Taką sytuację można porównać do nieużywanego auta, które potrafi szybciej niszczeć. Na szczęście pracę pompy zazwyczaj można kontrolować na odległość za pomocą odpowiednich aplikacji. Natomiast specjaliści są w stanie tak zaprojektować układ, aby latem ogrzewał wyłącznie wodę użytkową a zimą dom letniskowy. W ten sposób można:

  • ochronić budynek przed wilgocią,
  • zapobiec zamarzaniu rur z wodą,
  • przebywać w domku letniskowym również zimą.

Co więcej, aby zmniejszyć zużycie prądu przez pompę ciepła, można zainstalować na dachu panele fotowoltaiczne o niewielkiej mocy, przeznaczone na wsparcie pracy pompy. Wszystko zależy jednak od zapotrzebowania na ciepło w ciągu roku.

Wsparcie głównego źródła ogrzewania

Czy jednak oprócz domków letniskowych pompa ciepła ogrzewająca wyłącznie wodę użytkową ma sens? Jak najbardziej! Stanowi ona doskonałe uzupełnienie dla kotła na paliwo stałe. Dzięki zastosowaniu pompy ciepła można rozwiązać problem rozpalania pieca latem, wyłącznie po to, by móc skorzystać z ciepłej wody. W ten sposób główne urządzenie może „odpocząć” w okresie letnim.

Zdecydowanie się na pompę ciepła jest doskonałą decyzją, nawet jeśli ma być przeznaczona wyłącznie do ogrzewania wody użytkowej. Opłaca się to nie tylko finansowo, lecz także ze względu na komfort użytkowania takiej pompy. Jest ona niemalże bezobsługowa, co jeszcze bardziej zachęca do jej zakupu.