Pompa ciepła – z buforem czy bez?

Wymiana ogrzewania na nowsze często wiąże się ze szczegółowym planem założenia nowej instalacji. Wśród coraz popularniejszych technologii grzewczych, na które decydują się Polacy, są pompy ciepła. Jednakże nie wiedząc, jak powinien wyglądać taki układ oraz z czego dokładnie ma się składać, łatwo wejść na przysłowiową minę. W dzisiejszym wpisie omówimy problem montażu buforu wodnego w instalacji pompy ciepła – czy zawsze jest konieczny i od czego zależy?

Bufor wody i jego funkcja

Bufor ciepła to nic innego jak zbiornik służący do magazynowania ogrzanej wody. Trafia ona tam po opuszczeniu obiegu nie tylko pompy ciepła, ale też tradycyjnego kotła na paliwo stałe. Woda w takim zbiorniku może osiągać temperaturę nawet 80-90°C. Sam bufor to zazwyczaj duży pojemnik mieszczący 500, 1000 czy 1500 l wody. W jego wnętrzu umieszczona jest tzw. wężownica mająca za zadanie przekazanie energii cieplnej. Istnieją również bufory bez takiego elementu – zależy to od tego, czy projekt instalacji wymaga oddzielenia dwóch układów wody, czy nie.

Kiedy nie trzeba zakładać buforu ciepła?

Stwierdzenie, że z buforu zawsze można zrezygnować, jest nieprawdą. Dlatego gdy spotkamy na swojej drodze „fachowca”, który tak twierdzi, omijajmy go szerokim łukiem. Oczywiście istnieją sytuacje, gdy brak buforu ciepła nie będzie problemem. Kiedy tak się dzieje?

Buforu nie trzeba montować, gdy:

  • dom jest energooszczędny (z podłogówką jako jedyną formą ogrzewania),
  • nie ma dodatkowego źródła ciepła oprócz centralnego ogrzewania (np. kominka),
  • pojemność instalacji jest wystarczająca,
  • istnieje potrzeba obniżenia kosztów inwestycji przy jednoczesnym spełnieniu warunków technicznych.

Warto jednak wspomnieć o tym, że bufor ciepła w każdej instalacji, nawet jeśli nie jest konieczny, na pewno będzie przydatny. Istnieją jednak sytuacje, kiedy nie sposób się bez niego obejść.

W tych przypadkach bufor jest niezbędny!

W starszych układach grzewczych bufor wody jest często wymaganym elementem instalacji. Dzieje się tak dlatego, że np. kotły zasypowe generują temperaturę o wiele wyższą niż potrzeba do ogrzania domu. W ten sposób można więc magazynować energię na dłuższy czas ogrzewania budynku lub wody użytkowej. Można wtedy maksymalnie wykorzystać też opał, który skuteczniej się spala – bez buforu natomiast notuje się spore straty materiału grzewczego.

wentylacja

A co z pompą ciepła?

No właśnie. Pompa ciepła jest niskotemperaturowym typem ogrzewania, co oznacza, że oddaje ciepło na poziomie ok. 40°C. Konieczność zastosowania w jej instalacji buforu ciepła zależy więc od innych, wymienionych powyżej czynników. Warto pamiętać, że pompa ciepła doskonale współgra z podłogówką bądź z grzejnikami przystosowanymi do ogrzewania niskotemperaturowego. Jednak w przypadku podłączenia pompy ciepła do układu tradycyjnych grzejników możliwe jest dostosowanie pompy do ogrzewania na poziomie ok. 55°C, co nie zawsze jest efektywną metodą. W takim przypadku jeszcze bardziej może przydać się bufor ciepła, który pozwoli na magazynowanie oraz oszczędzanie energii. Co więcej, zapobiegnie on nadmiernemu obciążeniu pompy ciepła w wyjątkowo zimne dni.

Zalety zastosowania buforu

Jakie korzyści daje montaż pompy ciepła z buforem? Nawet jeśli nasz układ nie wymaga zakładania buforu, to jego zalet jest wiele. Montaż pompy ciepła z buforem pozwala przede wszystkim na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Dzieje się tak poprzez ograniczenie częstotliwości włączania się pompy. Równocześnie, jeśli zainwestuje się w odpowiedniej pojemności zbiornik buforowy, możliwe jest korzystanie z tańszej taryfy energii, zużywając ciepło z buforu, wyprodukowanego w czasie jej obowiązywania. Co więcej, zbiornik buforowy umożliwia łatwe ogrzanie pompy ciepła w czasie największych mrozów, co normalnie dzieje się kosztem energii elektrycznej.

Jak widać, istnieje wiele argumentów za montażem pompy ciepła z buforem. Pomimo że nie zawsze jest on wymagany, to ewidentnie pozwala na lepsze wykorzystanie instalacji grzewczej. Najlepszym powodem jednak, dla którego każdy powinien przemyśleć założenie buforu ciepła, są oszczędności. Ponieważ założenie takiego zbiornika daje wiele korzyści, kwestia ta jest godna przeanalizowania – czy chcemy instalować bufor, czy nie.