Pompa ciepła z dodatkowym źródłem ogrzewania – rozwiązanie na trudne czasy?
W obliczu rosnących cen energii, zmiennej dostępności różnych surowców na rynku oraz galopujących zmian klimatycznych dopasowanie optymalnego rozwiązania w kwestii ogrzewania jest nie lada wyzwaniem. Wiele osób znajduje bowiem zawsze jakiś powód, dla którego lepiej zrezygnować z danego systemu. Często jednak, po szczegółowych analizach, zostaje się z niczym, ponieważ każde źródło ogrzewania ma zarówno zalety, jak i wady. A co, jeśli by połączyć dwa systemy grzewcze? W artykule przyjrzymy się dostępnym opcjom oraz korzyściom płynącym z zainstalowania w budynku różnych rodzajów ogrzewania.
Pompa ciepła i panele fotowoltaiczne
Doskonałym połączeniem jest zestawienie pompy ciepła z instalacją PV. Panele fotowoltaiczne skutecznie wspierają taki układ, dostarczając prąd wyprodukowany z promieni słonecznych, niezbędny do pracy sprężarki pompy ciepła. Dodatkowo energia elektryczna uzyskana z pracy ogniw może posłużyć do zasilania grzałki elektrycznej, zastosowanej w pompie w celu jej odmrożenia zimą przy wyjątkowo niskich temperaturach. Co więcej, fotowoltaika wyposażona w magazyn energii jeszcze lepiej zabezpiecza przed kosztami eksploatacji pompy ciepła, a także pozwala na wykorzystanie energii np. w nocy, gdy najbardziej doskwiera zimno.
Pompa ciepła i kominek z płaszczem wodnym
Inną ciekawą propozycją jest korzystanie z pompy ciepła wraz z kominkiem posiadającym płaszcz wodny. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest połączenie nowoczesnej technologii OZE z tradycyjnym systemem ogrzewania. To świetna alternatywa również w przypadku niespodziewanych przerw w dostawie prądu, ponieważ kominek może być wyjątkowo rozpalany w takiej sytuacji. Oczywiście należy to robić ostrożnie, jednakże jest to praktyczna cecha w przypadku oczekiwania na przywrócenie energii elektrycznej w sieci. Dodatkowym powodem, dla którego warto połączyć obie te technologie, jest fakt, że w budynkach posiadających wyłącznie tradycyjny kominek wymaga się stworzenia głównego, ekologicznego źródła ogrzewania. W ten sposób można zminimalizować emisyjność danego budynku.
Pompa ciepła i kolektory słoneczne
Dość ciekawym rozwiązaniem jest także połączenie pompy ciepła z kolektorami. Wykorzystanie energii z promieniowania słonecznego pozwala np. na skuteczne ogrzanie wody użytkowej. W ten sposób można wybrać pompę o mniejszej mocy, wystarczającej jedynie na podwyższenie temperatury wewnątrz budynku. Takie systemy często budowane są w obiektach pasywnych, gdzie maksymalne wykorzystanie naturalnych zasobów jest kluczowe nie tylko dla obniżenia kosztów ogrzewania, lecz ogólnie, dla maksymalnego zmniejszenia zużycia energii. To także dobre rozwiązanie w przypadku posiadania już instalacji fotowoltaicznej na działce, lecz dysponowania również wolną przestrzenią na dachu budynku.
Same plusy, żadnego minusa?
Zdaje się, że stworzenie hybrydowych systemów grzewczych posiada wyłącznie zalety. Pozwala to nie tylko na zbudowanie bardziej efektywnego układu produkującego energię termiczną, lecz także umożliwia uniknięcie problemów związanych z awarią jednego ze źródeł ciepła. Wpływa to na niezawodność instalacji, której elementy się wzajemnie uzupełniają. Ogromną zaletą jest również elastyczność, na którą można sobie pozwolić w przypadku podwójnego systemu grzewczego, ponieważ wtedy korzysta się z tego źródła, które aktualnie jest bardziej opłacalne. Ponadto taka integracja różnych technologii grzewczych zazwyczaj przyczynia się do zmniejszenia emisji CO₂, co oczywiście jest pożądanym zjawiskiem. Jedyną wadą takich rozwiązań jest zwiększony koszt inwestycji, jednakże zazwyczaj zwraca się on stosunkowo szybko. Natomiast komfort oraz poczucie bezpieczeństwa, które towarzyszą każdemu użytkownikowi takich hybrydowych układów, są bezcenne.
Pompy ciepła w połączeniu z innymi źródłami to coraz częściej spotykane rozwiązanie w polskich domach. Nic dziwnego – w tak trudnych czasach warto zabezpieczać się także w kwestii ogrzewania. Zazwyczaj łączy się to nie tylko ze zwiększoną efektywnością termiczną, lecz również z optymalnym wykorzystaniem zasobów, które są dostępne na rynku. Niezależnie jednak od tego, czy do pompy ciepła wybierze się dodatkowo kocioł na biomasę, kominek, czy kolektory, warto mieć takie pomocnicze warianty. Wtedy też można nie obawiać się zawirowań w kwestii cen energii czy opału. Zawsze bowiem istnieje druga opcja.