Pompa ciepła z kotłem pelletowym – czy to ma sens?

Powietrzne pompy ciepła zrewolucjonizowały rynek systemów grzewczych w Polsce, będąc najtańszym rozwiązaniem spośród technologii OZE. Ogrzewanie budynku przy jej pomocy to innowacyjne rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność jako alternatywa dla tradycyjnych kotłów. Jednakże wymiana dotychczasowych instalacji grzewczych nie następuje z dnia na dzień. Dlatego też wiele osób posiadających piece pelletowe, które również są popularne w Polsce, zastanawia się nad tym, czy mogą wykorzystać także pompy ciepła. Jak zatem z tym jest?

Pompa ciepła do wszystkiego

To, czy powinno się wymienić kocioł pelletowy na układ powietrznej pompy ciepła, zależy od tego, w jakim jest on stanie. Przede wszystkim, jeśli taki piec wykazuje już cechy zużycia, a także jeśli jego wydajność spadła, warto rozpatrzyć całkowitą zmianę systemu ogrzewania. Najlepiej powołać się jednak na ocenę ekspertów w zakresie projektowania oraz instalacji układów powietrznej pompy ciepła. Jest to ważne przede wszystkim dlatego, że nie każdy dom jest odpowiednio dostosowany do takiego rozwiązania. Jednakże jeśli w budynku zostały przeprowadzone prace termomodernizacyjne, zastosowanie pompy ciepła to doskonałe uzupełnienie.

Warto również zwrócić się w stronę tej metody grzewczej ze względu na komfort. Oczywiście kotły pelletowe z podajnikami to również stosunkowo wygodny system, jednakże powietrzna pompa ciepła nie wymaga praktycznie żadnej obsługi ze strony użytkownika. Dlatego też, jeśli zależy nam na tym, aby nie tracić czasu na transportowanie i ładowanie opału czy usuwaniu popiołu – to pompa ciepła będzie strzałem w dziesiątkę.

Układy hybrydowe

Bywa jednak, że piec pelletowy, który posiadamy to stosunkowo nowy nabytek lub jest jeszcze w doskonałym stanie. Sprzedaż używanego kotła raczej nie będzie korzystna z finansowego punktu widzenia, dlatego też zrezygnowanie z niego nie jest dobrym pomysłem. Jednakże jeśli dostrzegamy zalety powietrznych pomp ciepła, można przy ich pomocy stworzyć tzw. układ hybrydowy. Mowa o instalacji, która opiera się na pracy kotła pelletowego oraz powietrznej pompy ciepła. Stworzenie takiego systemu wymaga jednak właściwej oceny oraz dostosowania przez specjalistę z dziedziny systemów grzewczych.

Najważniejsze cechy sprawnego systemu hybrydowego

Aby stworzyć dobrze działający układ grzewczy składający się z kotła pelletowego oraz powietrznej pompy ciepła należy pamiętać o kilku zasadach. Warto więc zwracać się do firm wykonujących instalacje grzewcze, które odnajdują się w zakładaniu zarówno układów z jednym, jak i drugim rodzajem źródła ciepła. Na co należy zwrócić uwagę, projektując taki układ?

Zgodność wspólnych układów. Istniejące kotły pelletowe muszą być kompatybilne z nową pompą ciepła, co czasem może być problematyczne do osiągnięcia. Dotyczy to zarówno układów hydraulicznych, jak i elektrycznych. Koniecznością może okazać się wprowadzenie odpowiednich modyfikacji w instalacji w celu zapewnienia poprawnego połączenia obu urządzeń.

Maksymalne wykorzystanie potencjału układu hybrydowego. Aby kocioł oraz pompa działały efektywnie jako zintegrowany system, należy tak zaprogramować oba urządzenia, aby doskonale się uzupełniały. Dlatego też niezbędna jest wiedza z zakresu regulacji, a także znajomość sterowników. Może to obejmować również instalację nowych czujników, termostatów lub kontrolerów, które będą monitorować i sterować pracą obu urządzeń.

Dopasowana instalacja rozprowadzająca ciepło. Należy również pamiętać, że pompa ciepła – zależnie od rodzaju – może wymagać specjalnego rodzaju instalacji, w postaci podłogówki czy kaloryferów niskotemperaturowych. Jednakże istnieje sporo opcji, które pozwalają na sprawne połączenie klasycznego ogrzewania z nowoczesnymi rozwiązaniami, a także na jego rozszerzenie. Wszystko zależy tak naprawdę od potrzeb domowników oraz założeń technicznych projektu.

kotłownia z pompą ciepła

Czy to dobre rozwiązanie?

Warto zauważyć, że wiele osób decyduje się na układy hybrydowe i to z różnych powodów. Główną przyczyną takiej decyzji jest chęć zoptymalizowania działania ogrzewania np. w niedawno rozbudowanym domu. Już adaptacja poddasza w domu jednorodzinnym może generować większe zapotrzebowanie na energię cieplną. W takiej sytuacji, posiadając już kocioł pelletowy, zdecydowanie się na powietrzną pompę ciepła to strzał w dziesiątkę!

Częsty przypadkiem jest również sytuacja, gdy układ jest zaprojektowany w taki sposób, aby w sezonie grzewczym korzystać wyłącznie z kotła pelletowego, natomiast przez cały rok wykorzystywać pompę ciepła wyłącznie do ogrzewania wody użytkowej, a także do chłodzenia budynku latem. Dlatego w takich okolicznościach układ hybrydowy to świetne rozwiązanie, zarówno pod kątem użytkowym, jak i ekonomicznym.

Jak widać, równoczesne wykorzystanie kotła pelletowego oraz powietrznej pompy ciepła może być doskonałym pomysłem. Istotną rolę odgrywa jednak konsultacja ze specjalistami z zakresu systemów ogrzewania. Korzystając z wiedzy i doświadczenia ekspertów, można uniknąć potencjalnych problemów oraz zagwarantować sobie prawidłową integrację obu urządzeń.