Pompy ciepła typu monoblok

Pompy ciepła to łatwe w obsłudze, efektywne i ekologiczne urządzenia, które wykorzystuje się do ogrzewania budynków i podgrzewania wody użytkowej. Do produkcji ciepła wykorzystują one energię elektryczną, dzięki czemu wyjątkowo dobrze sprawdzają się zwłaszcza w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi. Zakup odpowiedniej pompy ciepła pozwala zaoszczędzić pieniądze i czas, a także zadbać o środowisko. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje pomp ciepła – monoblok oraz split. W dzisiejszym wpisie skupimy się na pierwszym z wymienionych typów urządzeń. Jakie są zalety i wady takiego wyboru?

Charakterystyka pomp ciepła typu monoblok

Tego rodzaju pompy ciepła wyróżniają się przede wszystkim łatwością montażu. W przeciwieństwie do modeli split składają się wyłącznie z jednej części. Oznacza to, że wszystkie wymagane do działania elementy takie jak: parownik, wentylator, zawór rozprężny, skraplacz i sprężarka, znajdują się wewnątrz obudowy urządzenia. Wszystkie elementy pompy są hermetycznie zamknięte w obudowie. Takowe rozwiązanie sprawia ponadto, że ich montaż nie jest trudny, a same pompy nie zajmują wiele miejsca. Monobloki instaluje się na zewnątrz mieszkania, co pozwala zaoszczędzić cenną przestrzeń w kotłowni czy piwnicy. By odprowadzić medium grzewcze z instalacji do wnętrza domu, korzysta się z rur.

W jaki sposób funkcjonują powietrzne pompy ciepła? W przeciwieństwie do tradycyjnie wykorzystywanych w ogrzewaniu pieców i kotłów nie polegają one na procesach spalania. Zamiast tego, urządzenia te pobierają naturalnie występującą w powietrzu energię. Istnieją również tak zwane pompy ciepła gruntowe, które pozyskują energię z ziemi, jednak są one droższe od pomp powietrznych. Sam proces wytwarzania energii cieplnej opiera się na wykorzystaniu specjalnego, pobierającego powietrze, wentylatora. Stamtąd trafia ono do parownika, który uzyskaną energię przekazuje do czynnika chłodniczego, ten zaś podnosi swoją temperaturę, a następnie podlega skraplaniu. Ono z kolei powoduje uwolnienie ciepła przekazywanego do zaworu rozprężnego. Zawór zmniejsza ciśnienie, co skutkuje zmianą stanu czynnika chłodniczego z ciekłego na gazowy. W ten sposób w wymienniku ciepło przekazywane jest do lokalu.

pompa ciepła

Inwestując w pompy ciepła, decydujemy się na korzystanie z ekologicznej energii, pochodzącej z odnawialnego źródła. Niestety, decydując się na montaż pompy ciepła typu monoblok, musimy mieć świadomość, że nie jest to rozwiązanie pozbawione wad. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na rury łączące pompę z urządzeniami grzewczymi w domu, czyli tak zwany obieg wody. Zimą są one narażone na skutkujące uszkodzeniem instalacji zamrożenie. W tym przypadku nie tylko zostaniemy pozbawieni ciepła, ale też będziemy zmuszeni do wymiany naszej pompy. Na szczęście istnieją środki pozwalające zabezpieczyć się przed tego typu problemami. Pierwsze rozwiązanie to zastosowanie elektrozaworów, które przy określonej temperaturze opróżniają rury z wody. Niestety, nie są one w stanie zabezpieczyć instalacji podczas przerw w dostawach prądu. Kolejnym sposobem na zabezpieczenie medium grzewczego jest użycie glikolu, który zamarza dopiero przy -25°C. To świetny zamiennik dla używanej standardowo wody, jednak nawet użycie tej substancji nie jest pozbawione wad. Glikol z czasem traci swoje właściwości, dlatego powinno się regularnie, co kilka lat, uzupełniać jego poziom.

Czy w ostatecznym rozrachunku warto zdecydować się na montaż pompy ciepła typu monoblok? Naszym zdaniem – jak najbardziej. To efektywne urządzenie, które pozwala zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. Co więcej, tego typu rozwiązanie wymaga od nas minimalnych nakładów pracy, zwłaszcza przy poprawnie wykonanym montażu z uwzględnieniem izolacji orurowania łączącego budynek z naszym monoblokiem. Warto wspomnieć też o tym, że wykorzystanie pompy ciepła pomaga zadbać o środowisko. Na kupno urządzenia warto zdecydować się zwłaszcza wtedy, gdy jest się właścicielem paneli fotowoltaicznych, jednak i bez tego inwestycja w pompę ciepła szybko się zwraca. To doskonałe i ekologiczne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić miejsce, gdyż cała jednostka grzewcza znajduje się na zewnątrz budynku. Warto zdecydować się na pompę ciepła i wziąć udział w walce o lepsze środowisko!