Powody zwiększonego zużycia prądu przez pompę ciepła

Coraz większe restrykcje związane z wykorzystywaniem naturalnych zasobów powodują, że zwracamy się w kierunku ekologicznych źródeł energii. Jednym z popularniejszych rozwiązań są pompy ciepła, które charakteryzują się doskonałą wydajnością pracy. Jednakże czasami urządzenia te zaczynają pobierać większe ilości prądu niż powinny. Czym może być spowodowany taki stan rzeczy? W dzisiejszym artykule omówimy przyczyny takiego zjawiska.

Powody zwiększonego zużycia prądu przez pompę ciepła

Skąd te negatywne opinie?

Na początku warto przyjrzeć się, dlaczego część osób negatywnie wypowiada się na temat stosowania pomp ciepła. Wynikać to może właśnie z przypadków, gdzie urządzenie to nagle zaczęło pobierać więcej prądu, który przecież nie jest darmowy. Taka sytuacja zawsze jest niemiłym zaskoczeniem, ponieważ pompa ciepła powinna być źródłem oszczędności. Istnieje jednak kilka najczęściej powtarzających się powodów, przez które układ nie pracuje, jak należy.

Niewłaściwe ustawienia trybu pracy

Pierwszą z dość powszechnych przyczyn zbyt dużego poboru energii elektrycznej przez pompę ciepła są niedopasowane wzorce pracy urządzenia, w zależności od warunków zewnętrznych. Ich początkowe ustawienie powinno odbywać się zaraz po założeniu układu, w momencie jego uruchomienia. Zadanie to należy oczywiście do instalatora. Jest on zobowiązany także poinformować nowego użytkownika, jak system reaguje na spadek temperatury zewnętrznej do konkretnych poziomów. W ten sposób jest się w stanie szybko zauważyć, że układ nie działa prawidłowo. Ciągłe załączanie się i wyłączanie sprężarki to zazwyczaj główna przyczyna zwiększonego poboru prądu przez urządzenie. Dodatkowo wspomnieć należy, że w takim trybie pracy ten najważniejszy element pompy ciepła zużywa się przedwcześnie, narażając właściciela instalacji na straty finansowe.

Brak optymalizacji nastawy temperatury docelowej

Choć wiadomo, że każdy posiada swoje preferencje jeśli chodzi o ciepło, to skrajności nigdy nie będą korzystne w stosunku do stopnia poboru prądu przez pompę. Dotyczy to przede wszystkim ciągłych zmian nastawy temperatury docelowej w budynku. Warto w tym momencie wspomnieć, że urządzenia te to typowe źródła ciepła niskotemperaturowe (choć istnieją wyjątki pozwalające na rozprowadzanie energii termicznej systemem wysokotemperaturowym). Dlatego też skrajnie wysokie ustawienia tego parametru będą zmuszały sprężarkę do niemalże bezustannej pracy. Oczywiście istnieje zawsze opcja zakupu urządzenia o większej mocy niż ta docelowa. Jednak powinno się mieć na uwadze argumenty wskazujące, że przebywanie w zbyt wysokich temperaturach nie jest korzystne dla zdrowia. Stąd też warto przemyśleć decyzję i stawiać na stałą, lecz umiarkowaną temperaturę w domu.

Brak optymalizacji nastawy temperatury docelowej

Przyczyny techniczne

O ile w dwóch powyższych przypadkach zwiększenie zużycia prądu przez pompę ciepła nie następuje zazwyczaj zaraz po jej instalacji – tym bardziej że nie wykonuje się jej w sezonie grzewczym – to jeśli zbyt duży pobór energii elektrycznej następuje od razu po uruchomieniu urządzenia, należy szukać przyczyn technicznych. Może być to związane np. z niewłaściwie założoną izolacją elementów odpowiadających za transport czynnika czy wody grzewczej. Oprócz tego zdarza się, że to nieprawidłowe zaprojektowanie układu sprawia, że jest on energochłonny. Stąd też wybór wykonawcy powinien być dobrze przemyślany. Ten odpowiedni w pełni współpracuje z przyszłym użytkownikiem pompy ciepła, a także z chęcią tłumaczy wszelkie zawiłości związane z jej budową czy działaniem.

Inną przyczyną techniczną, powodującą zwiększenie poboru prądu przez układ, jest oczywiście awaria kluczowego elementu, wpływającego na wydajność pompy ciepła. Stąd też regularne przeglądy instalacji są niezwykle ważne. Pozwalają bowiem zapobiegać pojawieniu się usterek bądź usuwać je odpowiednio wcześnie. W ten sposób o wiele łatwiej uniknąć dodatkowych kosztów związanych z ich wystąpieniem.

Choć na pierwszy rzut oka niepoprawnie działająca pompa ciepła może nie dawać żadnych niepokojących objawów, to zbyt wysokie rachunki za prąd są definitywnym argumentem, zmuszającym posiadacza takiego urządzenia do inspekcji układu. Niektóre rzeczy można sprawdzić samodzielnie: np. skontrolować nastawę temperatury w pomieszczeniach – może termostat dostał się w niepowołane ręce? W przypadku bardziej skomplikowanych zadań najlepiej jednak poprosić o pomoc eksperta!